U Parizu kolekcija Bijenala grafike u Čačku
Kolekcija Bijenala grafike u Čačku, stvarana proteklih deset godina, biće otvorena 15. novembra u Kulturnom centru Srbije u Parizu, a obuhvata odabrane grafičke radove 38 autora.
Fokus izložbe “12-22” je na autorima koji su značajni na srpskoj likovnoj sceni i radovima koji artikulišu trenutak u kojem su nastali. Selekcija radova predstavlja prikaz savremene grafičke prakse i specifičnih izraza različitih grafičkih tehnika, naveli su organizatori.
Autori koji izlažu su: Andrea Virag, Aleksandra Stevanović, Ana Trifunović, Anja Аrmbašić, Bojan Otašević, Dragana Kovačević, Dragiša Ćosić, Filip Misita, Gabrijela Bultović, Gordana Petrović, Gorica Miletić – Omčikus, Ivan Jovanović, Ivan Mišić, Ivana Flegar, Ivana Janković, Irena Knežević, Jelena Simić, Jakša Lakićević, Jasna Gulan Ruzić, Jovana Đorđević, Jovana Ćosić, Katarina Rakić, Katarina Đorđević, Marjan Andrejević, Maja Vranić, Milica Antonijević, Mirjana Arunović, Mihailo Stanisavac, Miloš Đorđević, Marija Sibinović, Nikola Velicki, Nikola Pavlović, Nenad Zeljić, Snežana Stefanović, Sanja Žigić, Predrag Porobić, Vladimir Ranković i Vladimir Lalić.
Kolekcija Bijenala grafike začeta je 2012. godine skromnim pozivom za jedinstvo i nastala je ljubaznošću učesnika da doniraju po jedan rad. Formirana je radi beleženja i tumačenja promena i kretanja u savremenoj grafičkoj produkciji. Radovi artikulišu trenutak u kojem su nastali, kroz vizuru i lični senzibilitet svakog autora. Kombinujući tehničke mogućnosti i poetike, autori kroz dela transponuju unutrašnji svet. Grafike različitih formi, formata, tehnika i tema odražavaju odraz ljudskog iskustva tokom protekle decenije.
Radovi u kolekciji pružaju uvid u individualnost istraživačkog interesovanja umetnika o izražajnim mogućnostima i pojavnim potencijalima grafike. Relacija konceptualnog istraživanja grafike i lokalnog konteksta u kojima su dela nastala otvara zanimljiv dijalog umetnika i publike i zainteresovanima pruža priliku za refleksiju i istraživanje opšteg ljudskog iskustva, naveo je umetnmički direktor Bijenala grafike Dragan Dobrosavljević.
„Radovi artikulišu trenutak u kome su nastali, kroz vizuru i lični senzibilitet svakog autora. Kombinujući tehničke mogućnosti i poetike, autori kroz dela transponuju unutrašnji svet. Ove grafike različitih formi, formata, tehnika i tema odražavaju odraz ljudskog iskustva tokom protekle decenije. Radovi u kolekciji pružaju uvid u individualnost istraživačkog interesovanja umetnika o izražajnim mogućnostima i pojavnim potencijalima grafike. Relacija između konceptualnog istraživanja grafike i lokalnog konteksta u kojima su dela nastala otvara zanimljiv dijalog između umetnika i publike i zainteresovanima pruža priliku za refleksiju i istraživanje opšteg ljudskog iskustva“, navode organizatori.
Značaj ovakvih izložbi ogleda se u tome da pružaju na jednom mestu uvid u bogastvo različosti, autora, tehnika i formata, što je jedan od razloga i postojanja kolekcije, bijenale kroz ovakvu formu teži da promoviše grafiku, autore i srpsku likovnu scenu.
Projekat je podržan od Ministarstva kulture Srbije i Grada Čačka, a realizuje ga Udruženje za promociju umetnosti multioriginala iz Čačka, u saradnji sa Kulturnom centrom Srbije u Parizu, u kojem će izložba “12-22” biti otvorena do 24. novembra.