U Užicu otvorena izložba o srpskom vojničkom groblju u Alžiru
U Istorijskom arhivu Užice otvorena je izložba „Srpsko vojničko groblje u Alžiru“, koja se može pogledati do 30. septembra.
Postavka koju su, povodom 110 godina od početka Prvog svetskog rata, priredili ta ustanova i Društvo prijatelja Alžira, deo je programa „Užice, prestonica kuture Srbije 2024“.
Na groblju u prestoničkoj opštini Deli Ibrahim u Alžiru sahranjeni su posmrtni ostaci 324 pripadnika srpske vojske. Groblje se prvobitno nalazilo u Tamenfustu, ranije Kap Matifu, a na sadašnju lokaciju je premešteno 1982. godine.
Formirano je od 1916. do 1919. godine u severnom delu Alžira gde su bile savezničke vojne bolnice u kojima su se lečili srpski vojnici koji su trasportovani sa grčkih ostrva ostrva Krf i Vido, nakon golgote tokom povlačenja preko Albanije.
Izložbu je otvorio ambasador Alžira Fatah Mahraz, podsetivši na čvrste veze Srbije i te afričke zemlje, a o nastavku saradnje razgovarao je sa predstavnicima užičke vlasti.
– Ogroman je značaj onoga što je Jugoslavija uradila kada se Alžir borio za svoju nezavisnost. Probijena je francuska medijska blokada, a značajni su bii i svi ostali vidovi podrške. Oko 50.000 građana Jugoslavije dalo je krv za borce alžirske revolucije. Zato je važno da se saradnja neguje i nastavi i da mladi ljudi to isto čine u vremenu pred nama – kazao je ambasador Mahraz.
Marko Jelić, predsednik Društva prijatelja Alžira, naveo je da je „zajednička istorija Srbije i Alžira važan segment saradnje dveju zemalja“.
– Kao što Alžirci čuvaju sećanje na naše groblje, tako se i mi sećamo jugoslovnske podrške njihovoj borbi za nezavisnost. Samo zajednički i kulturom sećanja možemo da razvijamo našu budućnost i drago mi je što su pripadnici mlađe generacije danas sa nama, jer oni bi trebalo da razvijaju i neguju kulturu sećanja – kazao je Jelić.
Otvaranju izložbe prisustvovali su učenici OŠ Stari grad i Užičke gimnazije, a zamenik gradonačelnice Rajko Radosavljević i direktor Istorijskog arhiva Željko Marković su pozdravili prisutne i istakli značaj negovanja kulture sećanja.
__________________________________________