Vekovni pomen pesniku Disu
У уторак 30. маја 2017. године навршило се тачно сто година од како је песник Владислав Петковић Дис страдао у таласима Јонског мора.
Рано ујутро крај Дисовог споменика у дворишту Народног музеја у Чачку овим поводом окупили су се грађани и поштоваоци великог песника модерне.
О Дисовој поезији, животу и трагичној судбини његове породице говорио је Владимир Димитријевић, а Дисове песме „Тамница“ и „Можда спава“ казивале су Биљана Раичић и Марија Радуловић.
Молитва за душу песника Диса и његове породице (супруге Тинке, кћери Гордане и сина Мутимира) одржана је у Парохијском дому Цркве Светог Вазнесења Господњег у Чачку.
Истог дана је у Основној школи „Владислав Петковић Дис“ у Заблаћу представљена књига „Дисхармонија“ Александра Југовића у издању „Новости“ и „Књига комерца“.
У промоцији су осим аутора учествовали професор на Филолошком факултету и директор Универзитетске библиотеке у Београду, Александар Јерков и Миломир Краговић, уредник издавачке делатности компаније „Новости“.
Директор чачанске Библиотеке, Богдан Трифуновић, је у уводном обраћању подсетио на иницијативу да се у Заблаћу подигне споменик великом песнику што је подржала и компанија „Новости“. „Градска библиотека из Чачка удружила се са школом из Заблаћа, која такође носи Дисово име, у настојању да се споменик подигне у дворишту школе и да то буде место окупљања деце и туриста. Тренутно чекамо одлуку града Чачка о финансирању и суфинансирању ове иницијативе, а надамо се да ће позитивна одлука бити донета у години обележавања стогодишњице Дисове смрти“, нагласио је Трифуновић.
„Дисхармонија“ је биографски роман о Владиславу Петковићу Дису у којем Александар Југовић (поштујући фактографске чињенице из архивске грађе, за чије уступање је захвалио пре свега чачанској Библиотеци и њеном дугогодишњем директору Даници Оташевић) приповеда о Дису каквим га је он видео и доживео. Аутор се присутнима обратио прочитавши два одломка из романа и објаснивши да је „тешко писати о песнику који је обележио читаву једну епоху и који је симбол страдања Срба у Великом рату“.
Александар Јерков, Југовићев професор са факултета, а данас пријатељ, подсетио је ученике да осим славне српске књижевности која припада прошлости и за коју је штета што нема више превода на светске језике, имамо и живу књижевност и да су се на тај начин у „Дисхармонији“ срели чувени Дис и савремени Југовић. „Делује да је Југовић све измислио, али није. Уплео је легенде, приче и документе, а ваш задатак је да откријете шта је надоградња, а шта не.“
Учесници програма посетили су Дисову родну кућу у Заблаћу, као и цркву Св. Архангела Гаврила у којој је песник 1880. године крштен.
________________________________________________________
Ето весели Дис пре сто година предвиде судбину свог народа.Вечна му слава због своје видовитости.