Vladan Matijević večeras u knjižari Laguna u Čačku
Pisac Vladan Matijević potpisivaće svoj novi roman Susret pod neobičnim okolnostima večeras od 20 do 21 čas, u knjižari Laguna u Čačku. Susret pod neobičnim okolnostima je šesti roman Vladana Matijevića. Izašao je iz štampe poslednjeg dana juna ove godine , u izdanju Lagune, i do sada je imao nekoliko promocija u više gradova u Srbiji, a početkom decembra objavljeno je je drugo izdanje romana.
Roman je u utorak perdstavljen i u Narodnoj biblioteci Stefan Prvovenčani u Kraljevu. Na promociji, koja je održana u punoj sali kraljevačke biblioteke, govorili su urednik časopisa Povelja Ana Gvozdenović, pesnik Živorad Nedeljković i književni kritičar Danijela Mikić Kovačević .
Ana Gvozdenović je naglasila da je Vladan Matijević, iako je počeo kao pesnik, danas jedan od najčitanijih srpskih pripovedača i proznih autora i dobitnik najznačajnijih književnih priznanja za prozu koja se u Srbiji dodeljuju. „Odlike njegovih romana su apsurdni svet društva bez glave i repa i duhovitost na drugoj strani, odnosno angažovanost i kritičnost koja proviruje pod tom lakoćom kojom stvara Matijević“, rekla je ona.
Pesnik i urednik Povelje Živorad Nedeljković rekao je da je roman Susret pod neobičnim okolnostima pohvala poeziji. „Ana Žeželj pola veka čeka da je pozove njena ljubav iz mladosti, pesnik Marjan Vergović, taj poziv biva za nju jedini smisao, u tom čekanju sabijena je sva životna srž. Ana Žeželj, onakva kakva već jeste, čeka svoju poeziju, a u danu kad veličanje njene ljubavi iz mladosti dostiže i bolnu i katarzičnu kulminaciju, čini se da se i stapa s njom, nakon mogućeg razrešenja u sukobu anđeoskog i demonskog principa“, rekao je Nedeljković. On je istakao da je da je mnogo susreta u poslednjem romanu Vladana Matijevića, da su svi pod neobičnim okolnostima, svi višeznačni, podatni za raznovrsna tumačenja. Za Nedeljkovića je roman prilika za krunsku zapitanosti svakog od nas nad sopstevnim životom.
Književni kritičar Danijela Mikić Kovačević rekla je da je roman Suret pod neobičnim okolnostima na prvi pogled jednostavna priča koja bi se dala tumačiti kao ljubavna, a da će iole pažljiviji čitalac shavtiti da je ta priča zapravo samo mamac koja bi trebalo da ga uvuče u vrtlog tumačenja mnogo složenijih i dubljih aspekata romana. Za nju taj
roman, kao i prethodna Matijevićeva dela, svojom strukturom liči na Rubikovu kocku. „Većina čitalaca će se zadovoljiti slaganjem jedne, ili eventulano dve boje, a samo uporniji, istrajniji čitaoci će perevrtanjem, dubljim čitanjem, pa možda i drugim čitanjem ovog romana uspeti da kocku slože u celosti. Kada gledate prvi sloj, koji je dostupan većini čitalaca onda se ovaj roman može svesti na roman o čekanju, žudnji, samoći, može se čitati kao ljubavna priča u kojoj se samo u jednom danu razmotava žiovot Ane Žeželj koja preko pola veka čeka i osluškuje svoj telefon ne bi li joj se javio pesnik Marjana Vergović i ne bi li se njihova ljubav tamo gde je prekinuta nastavila. Ona druga boja Rubikove kocke bila bi svest o tome da je reč o jednom minucioznom, psihološkom portretu savremene antijunakinje“, rekla je Danijela Mikić Kovačević.
Vladan Matijević rodjen je u Čačku 1962. godine, gde i danas živi. Do sada je objavio dve zbirke poezije, dve knjige priča, šest romana, knjigu drama i knjigu eseja. Za dva romana, Pisac izdaleka i Vrlo malo svetlosti, obe zbirke priča Prilično mrtvi i Pristaništa i knjigu eseja Memoari, amnezije, dobio je najprstižnije književne nagrade kod nas, među kojima su i Andrićeva, Ninova i Meša Selimović.