Zbornik “ Društva Živih Pesnika“ podržao je ceo region EX-YU
PIŠE: Nikola Šipetić Tomahawk
U zemljama bivše Jugoslavije osim državnih projekata, Evrovizija, brojnih takmičenja za najlepši glas, postoje i interne udruge koje u svojim malim kružocima o svom trošku i o trošku duša koje svoje svakodnevnice zapisuju na papir, formira armiju novog pesništva od autora sa čitavog Balkana.
Poezija (jezik Bogova) ima svoje mesto pa makar to bila i grupa na Fejsbuku u ovom slučaju Društvo Živih Pesnika – koja uspešno zbira i radi posao Vuka Karadžića i u 2015. godini.
Hvala puno društvenoj mreži Marka Zukerberga koja omogućava da se Zagreb, Čačak i Beč čitaju međusobno za pet minuta.
Da umetnost ne zna za granice, zvuči malo kao otrcana fraza i nekako snishodljivo u prilikama koje su nas zadesile na Balkanu, ali uprkos tome, istina je.
Konkurs pomenute grupe počeo je 15. novembra i završio se 15. februara. Tačno tri meseca su pristizali mejlovi od Vardara preko Dijaspore pa do Triglava. Osim ljubavnih tema koje su individualne, sociološke teme se u dlaku poklapaju. I poezija kao štampa prikazuje pritisak na duh i razum čoveka sa ovog podneblja, koji nije mogao da bira gde će da se rodi.
Ujedinili smo se u nečemu a nije ni Amerika ni Rusija ni Religija. To je sjajno. Društvo Živih Pesnika je ponosno na pozamašan broj pristiglog sadržaja.
Najstariji učesnik ima 88. godina i piše nam iz Zagreba, a najmlađi učesnik, tačnije učesnica, ima 12: ona je uz saglasnost svojih roditelja poslala radove na adresu konkursa i piše zrelu, a ne dečju poeziju; za nju čuvamo posebnu najavu u rubrici „Čudo od deteta“.
Tokom konkursa pristiglo je 500 prijava koje su u finalu svedene na 300. U ukupnom zbiru Zbornik će imati 100 autora sa po tri autorske pesme koje do sad nisu objavljivali nigde, a katalogizaciju će izvršiti Narodna Biblioteka Srbije, tako da će to s pravom biti zvanično izdanje svakog odabranog pojedinca.
Da bi organizatori -DŽP- išli u korak sa vremenom organizovali su tim programera sa čačanskog Tehničkog fakulteta u svrhu kreiranja android aplikacije „APP DŽP-digital“ i time će zbornik biti dostupan na svim tabletima, smart fonovima i uređajima današnjice. Stranice pri listanju šušte, poglavlja su odvojena po naslovima i autorima (štedimo papir). Ako se pojavi potreba da se odštampa neki minimalni broj izdanja, uradićemo i to, al’ ćemo gledati da ne premaši broj učesnika jer je konkurs ipak digitalan: za njegovo pregledavanje su predviđene tehničke sprave koje svi koristimo.
Ono što mnogobrojne učesnike konkursa zanima je rok objave onih koji su prošli i vreme realizacije istog.
Ovom prilikom ćemo reći da smo na online sednici odlučili da rok bude 45 dana ( mesec i po) gde ćemo u prvih 15 dana objaviti koji su autori prošli, a ostalih 30 dana posvetiti knjižnom slogu, dizajnu korica i ostalim tehničkim stvarima koje su bitne kako za digitalnu tako i za štampanu pripremu.
Ono što je takođe interesantno a možda za neke i najinteresantnije je to što će najoriginalniji rad koji je poslat na adresu „Društva“ kao nagradu dobiti digitalno-štampano (100 primeraka) izdanje autorske poezije. Kriterijumi su poznati žiriju koji čini 8 autora sa ovih prostora. Iskreno bismo voleli da to bude neko kome će -DŽP- omogućiti da objavi svoj prvenac.Više informacija o zborniku možete naći u grupi DRUŠTVO ŽIVIH PESNIKA i na zvaničnoj stranici Društva Živih Pesnika.
Dobro je da neko nešto radi u ovoj žabokrečini. Svaka čast.