180 godina čačanske Gimnazije: Poznati dobili svoje učionice
Čačanska Gimnazija ove godine obeležava dva jubileja – 180 godina od osnivanja škole i 90 godina od izgradnje današnje zgrade škole. Program obeležavanja ova dva vredna jubileja pripreman je od strane učenika i profesora škole poslednjih devet meseci, a javnosti će biti predstavljen kroz 13 programa od 18. septembra do 13. oktobra.
– Mi smo tokom raspusta imali radove koji su išli ka uređenju unutrašnjosti zgrade, od glavnog ulaza, preko hola, do drugog sprata. Želeli smo da zgradu osvežimo i da joj damo jedan nov i svečaniji izgled. S obzirom da su svi veliki jubileji škole bili u oktobru, doneli smo odluku da ova proslava počne 18. septembra i da se završi u petak 13. oktobra. Za tih 20 dana mi smo pripremili 13 aktivnosti kojima ćemo obeležiti veliki jubilej škole. Škola je ušla u treći vek postojanja i želeli smo da pokažemo da i u ovom veku škola stvara znamenite učenike, a glavni učesnici programa biće upravo učenici koji su završili školu u ovom, 21. veku, i koji su postali znameniti u svojim oblastima, najavio je direktor škole Ivan Ružičić.
Ceo program biće organizovan u školi, odnosno u fiskuturnoj sali koja je renovirana poslednjih godina i koja može da primi oko 250 posetilaca, ili u malom dvorištu škole. Jedina aktivnost koja će biti orgnizovana van škole je završna akademija koja će biti organizovana u petak 13. oktobra, u Domu kulture.
Povodom velikog jubileja škole, rukovodstvo i zaposleni doneli su odluku da učionice u školi dobiju imena poznatih profesora i učenika koji su ostavili veliki trag u istoriji, obrazovanju, nauci, umetnosti…Za početak je odabrano pet imena,a to su: Vladislav Petković Dis, major Gavrilović, Božidar Knežević, Tatomir Anđelić i učionica koja je posvećena likovnim umetnicima.
-Za početak je to pet učionica, a kasnije će to biti prošireno i na ostale. Biće organizovano svečano otvaranje učionica, prigodna predavanja, rekao je zamenik direktora Dragan Andrić.
U okviru proslave biće objavljena i knjiga profesora Vladimira Dimitrijevića, koja govori o istoriji čačanske Gimnazije, ali kroz anegdote. Osnovni koncept proslave je želja da se pokaže šta je Gimnazija bila, šta jeste i šta će eventualno biti.
– Gosti naše škole biće iguman Tihon, posetu je najavio patrijarh Irinej i iguman Metodije iz Hilandara. Osim njih tu će biti i sadašnji profesori i naučnici Univerziteta u Beogradu, kao što je Kosta Jovanović, zatim muzičari Kralj Čačka, Vladimir Tica, glumac Milutin Milošević, Uroš Tripković… Sadašnji učenici Gimnazije pripremaju program pod nazivom Mi imamo talenat, najavio je profesor Dragan Matijević.
Pored Grada Čačka i Ministarstva prosvete organizaciju proslave jubileja finasirali su mnogobrojni donatori, bivši učenici ali i roditelji današnjih učenika.
Zlatan period
Zlatan period istorije školstva koji je vezan za ovu školu bi bio kraj 19. veka i početak 20. veka, pre početka Prvog svetskog rata, kaže direktor Ivan Ružičić
– Tada se stvarno velika pažnja posvećivala školstvu. Taj period je posebno značajan jer postoji jedna priča iz istorije škole. Prva namenska zgrade Gimnazije u Čačku bila je sadašnja zgrada opštine. Ona je podignuta 1875. godine, da bi se već 1902. godine pokazalo da je nedovoljna i neuslovna. Tadašnje rukovodstvo opštine je uputilo pismo Ministarstvu prosvete i tražilo da sazida novu zgradu. Odgovor je stigao tek 1911. godine. Oni su za godinu dana uspeli da naprave projekat i da 1912. počnu da zidaju današnju zgradu. Podignuti su temelji, ali je brzo došao rat. Prekinuti su radovi, ali je novac sačuvan. Čim je rat okončan nastavljeni su radovi, a od kamate na novac, koji je čuvan u austrijskim bankama, napravljen je još jedan sprat. Nastavak izgradnje počeo je 1924, a zgrada je završena 1927. godine, podsetio je Ružičić.
Rukovodstvo škole izrazilo je nadu da će u 21. veku škola dobiti novu fiskulturnu salu, jer je sadašnja sala starija i od zgrade Gimnazije.
Surova borba u kojoj kreativne, ambiciozne, vredne generacije nadmašuju produkt današnjeg doba – priučene gradske političare, koji survavaju ovaj grad.
BRAVO!!!Odavno ništa lepše nisam pročitala. Posebno mi se dopala ova ideja sa učionicama gde jedna od njih nosi ime po majoru Gavriloviću. Smatram da smo nepravedno zapostavili njegov lik i delo…
I Andric bi trebalo da dobije ucionicu, ipak je spasao vlast Nove Srbije, SNS i SPS
A nastavnička zbornica treba da dobije ime Bora Čorba jer je ON upravo tu maznuo lovu da kupi prve instrumente!
Mogli bi bambalici Parezanovic i Trifunovic da dobiju tablu :)))
Колико ја знам дотични игуман нема никакве везе са Гимназијом, није био ђак те школе. Да ли се српске школе полако трансформишу и некекве мале богословије, веронаучне институције и некеве православне медресе???
Bravo.. imam utisak da je previse paznje posveceno svestenim licima.. tokom obelezavanja ovog znacajnog jubileja.. verovatno su to organizovali prosvetni radnici koji su na granici verskog fanatizma..ima znamenitih bivsih ucenika koji su bili profesori univerziteta, akademici istaknuti kulturni radnici.. oni doveli igumana koji je deci drzao predavanje kako je bio dobar djak, prosek 3 i nesto.. pa je otkrio da zeli da se bavi naukom.. te zavrsi u manastiru.. nesastavljeno totalno i koja poruka se daje deci..
Ne zaboravite Zavišu Janića, diplomirao 1967,a u Americi za doprinos svetskoj meteorologiji dobio nagradu ekvivalent Nobelovoj.
Jedna zaista lepa vest, još značajnija u mediokritetskom moru u kom se davimo.
A meni lično posebno drago da na slici prepoznam profesora Matijevića… I on je ‘kalibar’neprepoznat u našem uskom duhu, pojava osudjena na marginalizaciju jer prevazilazi okvir i domete svoje sredine i vremena.
Желим да допуним ову лепу вест јер сматрам да заслужује да се наведе да је проф. филозофије Наташа Васиљевић ( моја малемкост ) креатор овог пројекта, ове идеје. Руководећи се тиме да великани добијају улице – а да би ми могли нашим бившим ђацима и професорима , који су радом и делом превазишли локални значај, предложила сам да доделимо учионице. Како се сваке школске године ново одељење усељава у нову учионицу, одељења која дођу у те спомен учионице имају задатак да један од паноа – зидних новина посвете ономе по коме учионица носи име. предлог је наставничко веће једногласно усвојило а директор организовао опремање према предлозима Актива.
Lepa ideja.pozdrav natasa.
A gde je ovde javni beleznik? I da li ce neka ucionica dobiti ime po njemu?