40 godina Agronomskog fakulteta
Agronomski fakultet u Čačku obeležio je ove sedice 40 godina rada i postojanja. Nastao je iz nekadašnje Više poljoprivredne škole sa ciljem da školuje kadrove koji će steći znanja neophodna za dalji razvoj poljoprivrede u ovom delu Srbije.
Od 9. oktobra 1978. godine do danas Agronomski fakultet je završilo 1.620 studenata, dok danas na fakultetu nastavu pohađa oko 500 studenata.
–Mi smo šezdesetih godina imali dve više škole. Jedna od njih je bila Viša poljoprivredna voćarskog usmerenja koja je 1977/78. prerasla u Agronomski fakultet. Inicijativu za osnivanje fakulteta dali su vizionari koji su shvatili da poljoprivredna proizvodnja čini osnovu daljeg napretka. Tada su svi okolni instituti i Univerzizet doprineli da se osnuije Agronomski fakultet. Nakon svih tranzicija, krajem 90-tih fakultet uvodi nova usmerenja, a sa Bolonjskom deklaracijom, od 2008. godine imamo sedam studijskih programa i to četiri na osnovnim akademskim studijama, dva sa svojim modulima na master studijama i kao kruna svega doktorske studije iz oblasti agronomije, rekao je dekan Agronomskog fakulteta prof. dr Vladeta Stevović.
Posebna pažnja posvećuje se i naučno – istraživačkom radu, a studenti i profesori beleže značajne rezultate.
– Danas se na fakultetu realizuje 21 projekat koje finansira država, inovacioni projekti u saradnji sa privredom, TEMPUS projekti. Preko 400.000 evra uložili smo u opremanje laboratorija i zanavljanje opreme koja daje veliki potencijal ustanove i za pružanje usluga trećim licima i bavljenje naučnim radom. Studenti učestvuju u međunarodnoj razmeni, kao i na naučnim smotrama gde postižu zapažene rezultate. Nastavićemo da podižemo kvalitet studijskih programa i da ih usklađujemo sa zahtevima tržišta, poručio je dekan Stevović.
Na svečanoj akademiji su uručene su zahvalnice, ali i diplome za 44 studenta koji su diplomirali tokom ove školske godine, a od njih je 21 završilo master studije.
Student generacije sa prosečnom ocenom 9,98 je Aleksandra Korićanac iz Čačka. Pored visokog proseka ostaće upamžena i po osvajanju prvog mesta na međunarodnij studentskoj konferenciji u Moskvi.
-Bilo je teških momenata, ali profesori ovog fakulteta učinili su da sve te prepreke budu samo novi izazovi za mene. Pamtiću svakako studentske konferencije, druženje, prijateljstva i znanje koje će mi pomoći da izgradim uspešnu karijeru. Volela bih da se bavim naukom, videću koliko ima šanse za to, a sva ta stečena znanja primeniti u industriji i učiniti da se sektor biotehnologije u Srbiji razvija, naglasila je Korićanac.
Vise profesora i studenata,nego seljaka.
Pa i bilo je bolje dok smo imali takve više škole, a onda su nekim novim generacijama porasle ambicije da imaju fakultet, pa potom univerzitet. Pa onda na te fakultete i univerzitet dođu ljudi kao onaj prethodni rektor.
Eto i ova bivša ministarka na slici, šta je uradila u svom resoru dok je vodila Ministarstvo poljoprivrede?
Možemo mi imati i 100 fakulteta u Čačku danas i taj univerzitet o kome upravo takvi pričaju već dve decenije, neće se mnogo toga pomeriti niti će privreda Čačka nešto imati od toga.
Nije njima cilj da imamo akademske institucije koje će biti hramovi znanja, već da sebi obezbede funkcije i više novca, iako većina nije tim nekadašnjim profesorima viših škola ni do kolena po znanju.
Kake koristi od akademskih gradjana.Bar da ih ima manje.Bijo bi manji trosak za budjet.
Sto oni nestrajkuju.
Giskaju na budjetu.