Ambasador Japana posetio Gimnaziju
Ambasador Japana u Srbiji Đuići Takahara posetio je danas čačansku Gimnaziju kako bi pružio podršku učenicima koji pohađaju japanski jezik. Učenje japanskog jezika omogućeno je u 11 škola u Srbiji zahvaljujući Ambasadi Japana, Micubiši korporaciji Beograd, Društvu japanologa Srbije i Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Prema rečima direktora čačanske Gimnazije, između 20 i 30 učenika ove škole godišnje uspešno završi kurs japanskog jezika.
U želji da pomognu svima koji bi da započnu učenje japanskog jezika u ranoj fazi školovanja, Ambasada Japana u Republici Srbiji, Micubiši korporacija Beograd, Društvo japanologa Srbije i Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu započeli su pre tri godine saradnju sa 11 škola u Srbiji, u kojima učenici imaju mogućnost da pohađaju petomesečni besplatni kurs japanskog. Jedna od retkih škola van Beograda i Novog Sada koja je uključena u ovaj projekat je i čačanska Gimnazija. Tim povodom ambasador Japana u Srbiji Đuići Takahara, posetio je ovu školu kako bi učenicima koji pohađaju kurs pružio podršku, ali ih i upoznao sa stiipendijama koje mogu da dobiju od strane Vlade Japana.
-Srbija i Japan neguju dugogodišnje prijateljske odnose, a jedan od najbitnijih delova je akademska saradnja, širenje japanskog jezika u školama u Srbiji i zbog toga sam danas posetio Gimnaziju u Čačku kako bih pružio podršku deci koja uče japanski jezik. Želja mi je da se širenje japanskog jezika nastavi. Za stipendije Vlade Japana mogu se prijaviti i nastavnici u osnovnim i srednjim školama, i studenti svih kategorija. Broj stipendija je ograničen ali iskreno se nadamo da će se taj broj povećavati jer je naša želja da nastavimo da širimo saradnju među univerzitetima i da što više srpskih studenata dobije priliku da nastavi studije u Japanu, rekao je Đuići Takahara, ambasador Japana u Srbiji.
Japanska ambasada školama koje učestvuju u projektu obezbeđuje profesora i plaća honorar, a časovi se održavaju dva puta sedmično. Prema rečima direktora Gimnazije Ivana Ružičića, interesovanje učenika za učenje japanskog jezika u početku bude veliko, javi se do 100 učenika, ali kurs uspešno završi između 20 i 30.
-Ovo je treća godina kako će se u čačanskoj Gimnaziji učiti japanski jezik. Do sada smo uvek pozivali sve četiri godine da se prijave za kurs. Obično interesovanje u početku bude veliko, to bude stotinjak učenika, ali posle veliki broj njih odustane. Otprilike oko 20 do 30 učenika završi kurs i za njih se u maju mesecu imaju organizuje svečani prijem u ambsadi. Drago mi je da je danas sa ambasadorom Japana bilo naših učenika koji su mogli da sa njim razgovaraju na japanskom i da mu postavljaju pitanja, kaže Ružičić.
Osim u oblasti obrazovanja i sve boljoj ekonomskoj saradnji, Japana je jedan i od većih donatora Srbiji. Tako je nedavno škola u Gornjoj Gorevnici dobila donaciju za rekonstrukciju krova, dok je javno komunalno preduzeće u Lučanima dobilo građevinsku mašinu.
-Pomoć Japana ide na razne načine i preko raznih programa pomoći. Postoji program koji ide na relaciji vlada sa vladom, ali se trudimo i da pomognemo osnovne potrebe stanovništva. Naše projekte realizujemo direktno s lokalnim institucijama, lokalnim zajednicama, opštinom, pa tako možete videti da je u Čačak pomoć stigla u osnovne škole, u Lučane pomoć komunalnom preduzeću. Sarađujemo na taj način širom Srbije, pomažemo škole, komunalna preduzeća, vrtiće, bolnice, klinikame. Možda naše donacije i sredstva nisu tako velika, ali se u svakom slučaju brzo obezbneđuju, korisnici brzo dobiju realizaciju donacije i brzo se sve realizuje, podseća ambasador Takahara.
Donatorska sredstva mogu se ostvariti u oblasti obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite i ekologije. Na sajtu Ambasade Japana redovno se ažurijaju svi podaci kada su u pitanju konkursi za donacije ili stipendije sa prevodom na srpski jezik.