Bajina Bašta dobija učionicu budućnosti Mejkers lab
Novi Mejkers lab biće otvoren u Gimnaziji „Josif Pančić“ u Bajinoj Bašti – školi sa dugom tradicijom i brojnim postignućima u obrazovanju generacija mladih talenata.
Ovaj Mejkers lab donosi učenicima priliku da uče kroz praktične projekte iz oblasti tehnologije, robotike i programiranja, pružajući im alate za uspeh u budućnosti. Gimnazija „Josif Pančić“ već je poznata po svojim dostignućima na republičkim i međunarodnim takmičenjima, a njeni učenici redovno osvajaju priznanja iz matematike, hemije, srpskog jezika, kao i iz preduzetništva, gde su prošle godine osvojili specijalnu nagradu za primenu IKT.
Grupa za obrazovanje koju čine Nordeus fondacija, Centar za promociju nauke, Dostignuća mladih u Srbiji i Inicijativa Digitalna Srbija – nastavlja da pruža podršku srednjim školama širom zemlje kroz inovativne obrazovne prostore kao što je Mejkers lab.
Ponosni smo što su nam se pored postojećih (Henkel/Ceresit, Tarkett, Roma, Bosch), ove godine pridružili i novi partneri Gigatron i Epson, koji su obezbedili pametne televizore, štampače i projektore, omogućavajući učenicima da maksimalno iskoriste resurse u svojim novim laboratorijama. Programi koji donosi Grupa za obrazovanje, za nastavnike i decu, dodatno ih osnažuje i priprema sa znanjima i veštinama za uspeh u 21. veku.Na svečanom otvaranju prisutnima će se obratiti:
- Jovan Đurić, direktor škole
- Rada Tadić, koordinatorka Mejkers laba
- Darko Radičanin, izvršni direktor Dostignuća mladih u Srbiji
- Danijela Vučićević, v.d. direktora Centra za promociju nauke
- Miloš Đuričanin, direktor strategije i razvoja Nordeus fondacije
Nakon uvodnih obraćanja, učenici će predstaviti svoje projekte i radove, uključujući one koji su ostvarili zapažene uspehe na međunarodnim takmičenjima.
AGENDU možete pročitati OVDE
Više informacija o školi i njenom značaju:
Gimnazija „Josif Pančić“ u Bajinoj Bašti osnovana je 1965. godine, kada je opština prepoznala potrebu za školovanim kadrovima koji će pratiti ubrzani razvoj regiona, posebno sa izgradnjom hidroenergetskih objekata. Od tada, gimnazija je postala ključna obrazovna institucija u opštini, pružajući kvalitetno obrazovanje mladima iz celog kraja.
Tokom svoje duge istorije, gimnazija je prošla kroz različite transformacije, uključujući period kada je bila deo Obrazovnog centra „Josif Pančić“, koji je objedinjavao gimnazijsko i stručno obrazovanje. Od 1990. godine škola ponovo funkcioniše kao samostalna gimnazija. Danas broji 305 učenika, a svake godine se upisuju dva odeljenja društveno-jezičkog i jedno odeljenje prirodno-matematičkog smera.
Škola se ponosi brojnim postignućima svojih učenika na republičkim i međunarodnim takmičenjima iz oblasti matematike, hemije, biologije, srpskog i engleskog jezika. Posebno se ističe u preduzetničkim takmičenjima, gde su učenici prošle godine osvojili specijalnu nagradu za primenu IKT alata. Gimnazija je takođe ostvarila uspehe kroz različite međunarodne projekte, uključujući Erazmus+ program, kao i projekte iz oblasti građanskog vaspitanja i finansijske pismenosti.
Učenici gimnazije učestvovali su i na Međunarodnoj Hipo Olimpijadi iz engleskog jezika, kao i u brojnim projektima sa lokalnim i globalnim partnerima, uključujući UNDP i Fondaciju Ana i Vlade Divac. Posebno se ponose projektom „EcoChelenge“, kroz koji su predstavljali Srbiju na globalnom samitu u Dubaiju 2021. godine.
Pored obrazovnih postignuća, škola se aktivno uključuje u društveno odgovorne projekte, poput programa „Opštine sa 0 otpada“ i „Svetionik znanja“, gde su učenici osvojili prva mesta za inovativne projekte. Škola teži da kroz ovakve projekte osnaži mlade ljude ne samo akademski, već i kao građane sveta, spremne da doprinesu zajednici i suoče se sa izazovima budućnosti.
___________________________________________________________