Čačak: Danas 27 škola u potpunoj obustavi nastave
По одлуци Уније синдиката просветних радника Србије, данас, 5. маја, 27 школа чланица СОЧ-а je у потпуној су обустави. Прилична расправа у јавности пропратила је одлуку наставног особља Гимназије у Чачку, поводом одлука СОЧ-а и Уније просветних радника Србије о штрајку најављеном за четвртак, 4. и петак, 5. маја 2023. године, да ту одлуку не прихвате и да ипак позову ученике на наставу.
И начелница Школске управе у Чачку Слађана Парезановић упутила је јавни позив директорима и наставном особљу чачанских основних и средњих школа да трагичан догађај у београдској Основној школи „Владислав Рибникар“ не буде повод за обуставу наставе већ да се пажљиво реализују програми превентивних и васпитних активнисти у наредним данима, како би школе оствариле своју васпитну улогу.
– На ванредној седници СОЧ-а одржаној 3. маја донета је одлука да све школе чланице СОЧ-а у Чачку уведу дан жалости обуставом наставе у четвртак 4. маја, а не тек у петак када је држава прогласила Дан жалости, два дана након немилог догађаја. Сматрали смо да треба да будемо солидарни са својим колегама, њиховим ученицима и родитељима страдалих ученика у Београду. Сва четири репрезентативна синдиката у просвети Независност, СРПС и УСПРС донели су исту такву одлуку. Месецима уназад указујемо надлежним у држави на проблеме насиља и недовољне безбедности у школама и нисмо добили никакав одговор. Нити је уследила било каква активност да се нагомилани проблеми реше – каже Весна Јеротијевић, портпарол СОЧ-а и чланица Председништва Уније синдиката просветних радника Србије.
На питање да ли су СОЧ и просветни синдикати имали конкретне предлоге шта да се предузме, она је рекла следеће:
– Тражили смо стручне сараднике, да се прошире тимови психолога, педагога и социјалних радника у школама и Школским управама, тражили смо да просветни радници добију статус службеног лица, да се промене закон, подзаконска акта и правилници који се тичу превенције и заштитних мера против насиља и вршњачког насиља у школама. Тражили смо да се уведу безбедносни системи надзора, немају све школе ангажованог школског полицајца. То је оно што ми предлажемо и тражимо, а данас цело друштво треба да тражи цензуру садржаја који садржи пропаганду насиља на Интернету, на телевизијама са националном фреквенцијом и осталим мас медијима. Ево сада све умне главе у Србији кажу: Ово је било очекивано. Није овим догађајем поражена просвета и систем образовања у Србији, овим је поражено цело српско друштво – каже Весна Јеротијевић.
На питање да ли је можда било боље да се није прекидала настава у школама јуче и данас и да је испоштована препорука начелнице Школске управе у Чачку, Јеротијевић је рекла следеће:
– Министар просвете је послао препоруке школама да настаава јуче започне минутом ћутања. Просвета је јуче занемела, а онај ко треба да заћути јесте управо министар Ружић и Министарство просвете који се нису обазирали на све наше захтеве и поруке на које смо указали још 1. децембра прошле године и ево докле је све дошло. Ми нисмо само просветни радници већ и родитељи и као родитељи били смо јуче и данас неми и пред својом децом. Шта им рећи? Да ли постоје утешне речи и објашњења која деца могу да прихвате? Свакако да ћемо ми бити са нашим ученицима и свакако да ћемо да их охрабримо и оснажимо и са њима поделимо сваку њихову недоумицу и бригу – каже Весна Јеротијевић.
Весна Јеротијевић и Владимир Аџић
Чланство Уније синдиката просветних радника Србије (преко 30.000 чланова), ушло је данас у штрајк у преко 800 школа у Србији.
– Ми смо овде на тргу били 1. децембра прошле године када смо давали подршку нашој колегиници у Трстенику која је доживела насиље ученика на часу. И тада смо поставили одређене захтеве и давали одређене предлоге. Министарство је као нешто урадило, направило неку Радну групу, али много споро се ради. Ту сад иде јавна расправа, а мере које се усвоје биће у примени тек од 1. септембра ове године. Господо драга, која нешто одлучујете у држави, много споро радите. Боље је да се завршило на измакнутој столици у Трстенику и да су све мере усвојене и почеле да се примењују од 23. јануара, па да деца и њихови родитељи одговарају за прекршаје које учине. Овако видите до чега је дошло. Пређите са речи на дела и урадите коначно нешто корисно – каже Владимир Аџић, председник СОЧ и члан Председништва УСПРС.
__________________________________________________________________