Čačak je od nas stvorio ljude, zato mu se odužujemo
Група младих Чачана, који су својим радом и ентузијазмом успели да се прогурају на сам врх власти на Београдском универзитету, одлучила је да покрене младе студенте и у Чачку. Формирали су Удружење чачанских студената и пуни су идеја за будућност. Председник овог удружења је, студент економије, Павле Настић, са којим је разговарао Игор Топаловић.
• Пре него што сте формирали Удружење чачанских студената, преузели сте Студенски парламент Универзитета у Београду. Како је уопште дошло до интересовања за тако један захтеван посао?
Када се бавите студентским организовањем оно што вас мотивише јесу нове идеје и изазови са којима се сусрећете. Након озбиљних резултата и залагања у оквиру наших организација на матичним факултетима дошло је време да свој рад и труд усмеримо ка проблемима на које наилазе наше колегинице и колеге у оквиру целог универзитета. На изборима које организује Универзитет у Београду нас четворица из Чачка смо освојили велики број гласова, што је одраз подршке коју имамо, и победили на својим факултетима, па смо тако постали чланови Студентског парламента Универзитета. То нас је обавезало да се ухватимо у коштац са проблемима на које наилазе студенти Универзитета у Београду.
• Шта сте до сада предузели зарад унапређења студенског живота у Београду, а шта су вам планови за будућност?
Тренутно радимо на евалуацијама студентског стандарда у мензама и студентским домовима уопште и на анкетама о спровођењу наставе на факултетима, ценовницима, нивоу студентског организовања и слобода. Циљ ове анкете је да анализира постојеће стање како би се предузеле мере за поправљање статуса студената. Друга анкета нарочито има за циљ да унифицира услове студирања на сродним факултетима и направи базу која ће бити од велике помоћи студентским представницима на појединим факултетима у преговорима са руководством и заштити права студената. То ће се остварити тиме што ће им анкета и подаци о условима са сродних факултета бити доступни, па ће стога моћи уз велику уштеду времена да се адекватно упознају са условима на другим факултетима. Поред свега тога имали смо и радни састанак са Одбором за образовање, науку, технолоски развој и информатичко друштво где смо дали своје предлоге у измени закона за високо образовање које се тиче тога да граница за буџет ове и наредне године буде 48 бодова, да студенти генерација уписаних 2014/2015. и 2015/2016. задржавају право да се финансирају из буџета најдуже годину дана по истеку редовног трајања студија, као и на проширење студентских слобода загарантованих Законом о високом образовању, које се односе пре свега на учешће студената у одлучивању на факултетима.
• Поред превеликих обавеза у Београду, одлучили сте да покренете студенте и у Чачку. Како је настала идеја за УЧС?
Подршка локалних и медија на нивоу целе државе, наших суграђана и пријатеља пробудила је у нама жељу да све то што радимо у Београду применимо и овде, у нашем Чачку. Осетили смо потребу да се на тај начин одужимо нашем граду који је од нас створио људе и тако допринесемо да средина у којој смо одрастали буде боља и лепша у сваком погледу, колико год је то у нашој могућности.
• Нова година вам је почела са пријемом код градоначелника. Шта вам је том приликом обећао и колико град може да помогне оваквом пројекту?
Градоначелник Милун Тодоровић са својим сарадницима примио нас је 4. јануара и тако показао да овај град жели да помогне својим студентима колико год је у могућности. Градоначелник је обећао подршку у реализацији циљева које смо му предочили и понудио помоћ, како његову лично тако, и помоћ од стране његових сарадника. Овом приликом му се у име целокупне организације захваљујем на томе и верујем да ћемо заједничким снагама успети да наше студенте, будуће академске грађане, вратимо у овај град. Такође, са нашом идејом је упознат и министар Шарчевић, који нас је подржао и похвалио.
• Министар Шарчевић је изјавио да је идеја о стварању универзитета у Чачку смешна, да ли је било говора и о томе и да ли је и вама смешна?
Та тема је увек актуелна. Један део састанка са градоначелником је био посвећен и том питању. Логично је да желимо да Чачак постане један универзитетски центар, али колико је то реално време пред нама ће показати. На све начине ћемо покушати да нађемо решење којим ћемо бити задовољни. Да ли ће резулатат рада свих нас бити то да ћемо постати богатији за још неки факултет или за универзитет то тренутно не знамо.Али све док постоје шансе у то треба веровати и на томе радити. А рад се увек исплати.
• На Божић сте организовали хуманитарну журку за децу Чачка. То је уједно и ваша прва активност. Какав је био одзив младих и колика средства су се скупила?
Чачанке и Чачани су те ноћи, барем мене лично учинили поносном особом. Показали су хуманост на изузетном нивоу. Сама чињеница да су људи долазили само како би оставили донацију и наставили на неку другу журку показује колика свест о томе постоји међу младима. Ово приликом желим да се захвалим клубу „Привате“ који нам је изашао у сусрет и уступио простор, али и компанији „Болеро“. Након сакупљених средстава која су била и висини од преко 50 000 динара упутили смо се у фирму „Призма“ из Крагујевца где смо купили шест апарата за дечије одељење болнице и Дом здравља у Чачку, наравно. Компанија „Призма“ нам је такође изашла у сусрет и овом приликом и њима желим да се захвалим.
• Изабран си за председника удружења. Шта за тебе лично значи да будеш лидер чачнским студентима?
Ова функција за мене представља врхунац успеха у оквиру студентског организовања, али и част,као и обавезу. Желим да упутим једно велико хвала целом тиму на по дршци коју су ми дали, да доласком на ту позицију будем први међу једнакима и предводим ову сјајну екипу људи. Радићу и борићу се часно и поштено да оправдам то поверење, а на другима нека остане да суде о томе јесам ли успео.Верујем да уз тим људи које смо окупили можемо да урадимо велике ствари за нас и генерације које тек долазе. Чачански студенти су годинама уназад били студенстки лидери на многим факултетима и универзитетима, то нам је ваљда у крви, али овога пута то нећемо искористити за личну промоцију и корист већ за промоцију Чачка, његове младости, знања, идеја и свега што краси наш град и нашу омладину.
• Који су вам следећи кораци и шта се од вас очекује у будућности?
Од нас може дасе очекује да пружимо помоћ и подршкусадашњим матурантима да одаберу и упишу жељене факултете, а како смо то осмислили ускоро ћете видети на делу. Након тога очекујемо још једну већу хуманитарну журку и друге видове хуманитарног рада где ћемо наставити да опремамо здравствене установе и помажемо социјално угроженим категоријама нашег града. За јул месец планирамо организацију летњег фестивала за младе „Ча фест“. Пут дуг хиљаду километара почиње једним кораком. Ово је наш први корак. Видимо се на циљу.
Игор Топаловић
_______________________________________________________
Momci u tim godinama je obicno gotovo sa faxom…
Ovi sto udju u te studentske parlamente, ostanu na fakultetu deset godina, obicno posle predju pravo u politiku, ovi sto zavrse u roku završe u inostranstvu ili ma birou.
Empirijski zaključak.
Samo napred, sve čestitke za takav rad i uspeh. Na mlađima svet ostaje !!!!
Budući političari! Već danas preko projekata svojih udruženja peru pare na nivou Univerziteta, a isto tako sutra, na nivou javnih preduzeća i uprava! Svaka čast omladinci!