Čačani među najbrojnijim studentima na ETF
Prošle godine od svih van beogradskih škola po broju upisanih brucoša čačanska Gimnazija je na drugom mestu, posle Gimnazije u Kragujevcu, sa 17 studenata na Elektrotehničkom fakultetu. To je rečeno na održanoj prezentaciji ETF-a organizovanoj u prostoru Regionalnog centra za profesionlani razvoj zaposlenih u obrazovanju u Čačku.
– I mene kao Čačanina je obradovala informacija da je po broju upisanih brucoša čačanska Gimnazija na drugom mestu sa upisanih 17 studenata, dok je na prvom mestu kragujevačka Prva gimnazija sa 19 učenika. Nadam se da će ove godine Čačak napasti to prvo mesto – rekao je jedan od profesora ETF-a Kosta Jovanović, docent na katedri za signale i sisteme na laboratoriji za robotiku ETF-a.
On je bio deo tima profesora i studenata ETF-a koji su došli u Čačak kako bi čačanskim maturantima približili oblast elektrotehnike, da budući brucoši shvate šta zapravo jeste elektrotehnika, koje su sve to oblasti koje se izučavaju na ETF, a pre svega koje su mogućnosti sutra za zaposlenje kada završe ovaj fakultet.
– Prikazali smo kako izgleda studiranje na ETF, kakva je saradnja sa privredom, a doneli smo i neke interaktivne eksponate, robote, koji su veoma zanimljivi srednjoškolcima. Bez neke lažne skromnosti, moram da kažem da su laboratorije ETF-a u koraku sa svetskim trendovima, kao i nastavnici koji drže nastavu. U poslednje vreme smo u saradnji sa privredom i naukom uspeli da unapredimo stanje naših laboratorija, da dovedemo novu opremu i danas ne zaostajemo za svetskim fakultetima. Za razliku od zapadnih zemalja kod nas najbolji srednjoškolci upisuju elektrotehniku, dok se recimo u Nemačkoj odlučuju za menadžment, ekonomiju, medicinu ili pravo. Kod nas upisuju elektrotehniku, i kad dobijete tako najbolje studente uz dobre laboratorije i nastavnike, dobijate proizvod, inženjera, koji je jako cenjen na svetskom tržištu – kaže Jovanović.
Sa maturantima je pričao i svoja iskustva preneo Zoran Lazić, student III godine ETF-a, odsek za signale i sisteme. On je demonstrirao kako radi robot koji su napravili sami studenti i koji je osvojio prvo mesto na takmičenju u Makedoniji.
– Još od osnovne škole sam znao da ću upisati ETF. Uvek sam bio zainteresovan za igračke, uvek sam ih rasklapao, zanimalo me kako rade i funkcionišu neke stvari, kako se okreću točkići kod automobila. ETF je upravo to da shvatimo kako sve funkcioniše oko nas, da razumemo sve kako funkcioniše i da sami nešto napravimo. ETF je opravdao moja očekivanja i smatram da je dobar fakultet. Sa završenim ETF-om možete da radite u bilo kojoj oblasti – rekao je Lazić.
Maturanti koje smo anketirali zadovoljni su što su dobili priliku da iz prve ruke saznaju kako izgleda studirati na ETF-u. Da je to pravi potez fakulteta i Regionalnog centra svedoči i to što većina njih koje smo anketirali još uvek nije donela odluku koji će fakultet upisati.
– Razmišljao sam o fakultetima i šta bih upisao, i ETF nije na toj listi. Mislim da ču upisati FON i nešto oko računara, jer me to zanima. U izboru fakulteta pričam i sa roditeljim, ali oni ne utiču na mene. Podržavaju me da upišem šta ja želim – rekao nam je Aleksa Mandić, maturant Gimnazije.
– Odluku šta ću upisati nisam još donela. Sa mojima sam razgovorala ali nisam još uvek odlučila. U svakom slučaju biće to neki prirodni fakulteti, nešto vezano za elektrotehniku. Smatram da je današnji događaj važan kada budemo donosili konačnu odluku – kaže Anđelija Zoćević, maturantkinja Tehničke škole.
– Dugo sam se dvoumio oko izbora fakulteta, ali sam doneo odluku da upišem fakultet u Sloveniji, smer energetika. Ima sličnosti sa energetikom na ETF. Fakultet u Sloveniji sam izabrao zato što imaju saradnju sa našom državom, i dosta je dobra priča oko našeg daljeg prolaska u inostanstvu – rekao je Srećko Kuzeljević, maturant Tehničke škole.
Direktorka Regionalnog centra za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju Gorica Stanojević, najavila je da će se slični događaji organizovati i ubuduće.
– Prepoznali smo potrebu da jedan ovakav događaj organizujemo u našem gradu gde imamo mlade, sjajne ljude koji se bave elektrotehnikom. Imamo našu Tehničku školu i Gimnaziju koji mogu da iznedre buduće studente ETF-a. Njihova diploma je priznata u celom svetu, a i velika je potreba za kadrovima ovog fakulteta. Znanje i nauka su moć, i sve što više učiš i znaš sve si viši i veći, i negde je i ova ustanova prepoznala da visokoškolske ustanove dovodimo u grad da naši budući učenici imaju širu lepezu odabira budućeg zanimanja – obećala je direktorka Stanojević.
Svi, svi, svi u Beograd!
U normalnim državama prestižni univerziteti se izmeštaju u manje gradove ili bar ne tako gusta naseljena predgrađa (kao na primer École Polytechnique), ali mi u Srbiji ne odustajemo od toga da sve maturante pošaljemo za Beograd.
Kako sadašnji broj studenata na većini beogradskih fakulteta prevazilazi prostor koji oni imaju, zašto se ne planira i izgradi kampus kao u Novom Sadu. Mada nije ni u NS baš idealna lokacija, jer nema prostora za širenje, ali je bar sve na jednom mestu.
A u Beogradu bi mogli da odu korak dalje – da Univerzitet dobije lepo 100 hektara zemlje na dobroj lokaciji tako da ima prostora za širenje, sportske terene, biciklističke staze, stadion, zatvoren bazen…
Neka ovi naši političari pogledaju kako je nastao Univerzitet Berkli u Kaliforniji i koliko zemljišta ima u svom posedu. Iako je osnovan 5 godina posle Velike škole u Beogradu (preteče Univerziteta u Beogradu), danas je među 5 najprestižnijih univerziteta u svetu, a Univerzitet u Beogradu, iako se stalno hvali pozicijom na Šangajskoj listi, neće nikada moći da uđe u prvih 100.
Razlog nije samo novac, već i geografska pozicija i prostorni uslovi, kao i život studenata. Studenti treba da imaju svoju oazu mira, a ne svaki dan da guraju u tramvajima na putu od Studentskog grada do nekog od fakulteta.
Međutim, naša ministarstva ne razmišljaju o ovome, a i profesorima više odgovara da im fakultet bude u elitnom delu grada, pa makar nemali parking mesto ili tišinu i mir za bavljenje naukom.
@akademski građanin
Bravo za komentar