Čačanska Gimnazija treća u jugoistočnoj Evropi (FOTO, VIDEO)
Časopis učenika i profesora srednjih škola iz Beograda „Ogledalo“ tradicionalno je sačinio rang-listu 200 najuspešnijih srednjih škola u jugoistočnoj Evropi.
Među 200 škola nalazi se i 28 iz Republike Srpske, 27 iz Federacije Bosne i Hercegovine, devet iz Crne Gore, šest iz Hrvatske, tri iz Makedonije, dve iz Slovenije i jedna iz Rumunije. Na visokom trećem mestu našla se čačanska Gimnazija, jedna od najstarijih u Srbiji koja je osnovana po nalogu Vuka Kadažić 1837. godine.
-To je veliko priznanje za sve učenike i profesore škole, za sve aktivnosti koje smo imali poslednjih pet godina. Časopis već nekoliko godina organizuje razne medjunarodne konkurse na kojima je uspeo da okupi preko 200 škola iz regiona. To su razne oblasti kao što je takmičenje školskih listova, takmičenje učenika u besedništvu, proznim, poetskim i literarnim radovima, imaju festival kratkog filma, jednom rečju sve ono što bi se moglo nazvati vannastavnim aktivnostima koje imaju profesori i učenici u školama. Časopis je napravio listu u poslednjih pet godina, 200 škola u regionu, gde smo mi plasirani na trećem mestu, što nam predstavlja podstrek za dalji rad i pokazatelj je da naša škola neobavlja samo tu osnovnu misiju, već da razvija vannastavne aktivnosti kod učenika i kod profesora što je veoma važno za gimnaziju koja treba da pripremi učenike za život i nastavak školovanja, kaže direktor Gimnazije Ivan Ružićić.
Najbolji pokazatelj dobrog rada Gimnazije je visok procenat učenika koji upisuju željene fakultete već u prvom upisnom roku.
-Preko 70 odsto učenika upisuje željene fakultete i to na budžetu. I to je jedan od pokazatelja da mi vršimo svoju misiju i ulogu za koju smo i osnovani, a to je da pripremamo učenike za nastavak školovanja, kaže direktor Ružičić i dodaje da je vrlo teško ostvarivati misiju imajući u vidu sistem vrednosti koji se nameće u društvu, jer škole ne mogu biti zasebna ostrva.
– Mi smo deo društva, medjutim, mi se trudimo da napravimo sistem koji će biti van toga. Ovo je sistem gde mi pre svega negujemo saradnju, poverenje, ljubav prema znanju. To su neki naši osnovni principi kojima se rukovodimo da te principe postavimo kao osnovne izmedju učenika, nastavnika i roditelja, i kad uspemo da to ostvarimo onda nam je to lakše. Ovo vreme nam je izazovno ali bez obzira ko šta misli i kakva je istuacija mislim da veliki broj naših učenika i roditelja je svestan da znanje vredi, da znanje može biti pokretač promena u njihovom individualnom životu i promena u čitavom društvu. Profesori još veruju u to, a mislim i učenici i njihovi roditelji što pokazuju radom i odnosom prema školi, kaže direktor.
Nažalost, veliki rboj učenika ove škole je napustio Srbiju inalaze se širom sveta. Škola se trudi da održi kontakte i da ih uključi u proslavu I obeležavanje važnih datuma za školu.
-Imamo stranicu na sajtu škole koja je posvećena našim učenicima i gde se puno njih javilo u poslednjih dvadesetak godina. Naši učenici se nalaze bukvalno po celom svetu, od Oksforda u Engleskoj, Holandije, Amerike, Australije…Javljaju se kada su proslave godišnjice škole. Vreme je danas takvo da to ne može da se ograničava, ali se nadamo i sigurni smo da nose školu u srcu i znaju šta su poneli iz ove škole, kaže na kraju razgovora direktor škole Ivan Ružičić.
Možemo li saznati imena učenika čiji su radovi objavljivani i solidno rangirani u ovom časopisu?
Bravo! Čačak treba da vodi neko od vas iz Gimnazije a ne Neodliveni „magistar“ Milun Mozgonja.
Ali ipak je Milun Mozgonja najobrazovaniji Čačanin svih vremena. Silne škole je naš Mozgonja završio. Opasno se naobrazovo. Ima diploma ko šašine.
I naš gradonačelnik magistar Milun Todorović je bio đak generacije u Gimnaziji.
Čestitka Gimnaziji!!
Ali problem je što u gimnaziji ima previše predmeta, gradivo u njima je uglavnom prevazidjeno, onda traženje od učenika da „napamet“ uče gradivo i dosta profesora koji su izuzetno loši pedagozi. Dok mi je dete učilo u gimnaziji nije imalo slobodnog vremena?! A davno je bila borba za :8 sati rada, 8 sati sna i 8 sati odmora. Zato dok se sve ovo ne promeni, treba zaobilaziti gimnaziju!!
Kako bi bilo da ste uspesni u nastavnim aktivnostima, na primer da decu nesto naucite, a ne da silne pare daju na privatne casove za pripremu za prijemni.
Potpuno ste u pravu.Pogledajte red kod prof.Beodranskog,hemicarke Zore,prof.Vukasina
Placaju li porez na zaradu od casova? Da se preispita…
Odgovor na komentar Baka:
To što ste rekli je doista bilo istina do pre 6-7 godina.
Ali danas oni koji uče i usavršavaju se, mogu da zarade i preko 150.000
A ako uspešno pokrenu sopstveni biznis i mnogo više!!
Pod uslovom da rade isto koliko rade i na Zapadu!
Rade, ja sam stvarno baka, penzionisana učiteljica. Moj suprug je takođe penzionisani prosvetni radnik. I moje dve ćerke su profesorke. Dakle, moj komentar se odnosi na proteklih 50-60 godina. Danas je prosvetnim radnicima još teže…
Ko hoće da prati na času i da malo sedne i nauči kod kuće, tom privatni časovi nisu potrebni. (Dobro, ako upisuju medicinu, veterinu, IT inženjering, itd. logično je da idu na pripreme za prijemni, jer Gimnazija pruža opšte znanje, a pre ovih fakulteta deca bi mogla biti i đaci stručnih škola, pa im privatni časovi opet ne bi bili potrebni.) Ja sam željeni fakultet upisao bez jednog jedinog privatnog časa i pritom bio među prvima na listi, a u Gimnaziji uopšte nisam bio štreber – šta više, više sam bio vrlo dobar nego odličan. Ali isfrustrirani roditelji i lenja dece najpre okrive profesore i školu, jer tako je najlakše.
Apsolutno se slažem! Ko hoće, taj i može. Ko neće, nađe izgovor.
Svi ucenici koje poznajem idu na privatne casove.
Nekada su deci govorili da uče, da se sutra ne bi mučili.
Došlo vreme da ako uče, živeće kao sirotinja.
Одговор потписнику Profo: Поштовани, могу Вам навести имена награђених ученика којима сам била ментор, а који су за писање и казивање написане беседе, поеме или есеја били награђени једним од прва три места у региону у протеклих пет година на овом такмичењу: Анастасија Рогановић (ове године друго место), Сара Петковић, Василија Зоћевић, Урош Томљановић, Драгана Јовановић. Хвала на прилици да се чују имена ових наших талентованих и свестраних младих људи.
Divno, sve najbolje u budućem radu.
Kakva vlast takvo I obrazovanje I bukvalno sve ostalo.“Profesori“ su sto neobrazovani sto nezainteresovani,vise nego losi pedagozi.Deca su razocarana od nevidjene nepravde od strane tkz.profesora da je to prosto sramota velika. Alo se postizu uspesi dece to je samo zato sto imamo paralelno skolovanje,pre podne u skolu a po podne privatni casovi.Milina jedna Niko vise ne strajkuje,ni prosveta ni zdravstvo (a. Za vreme Dosa su stalno strajkovali). Sta vam onda govori to sto je u Sloveniji I Hrvatskoj preminulo lekara 1 ili 2. do ovog trenutka zbog korone a u Srbiji blizu 70 ??! E pa toliko o prenetom znanju a tek nas cekaju posledice od nase prosveta a vi koga vise lazete,koga ?! Zzao mi je samo ove nase upropastene dece I nas sto ne pristajemo da zatvaramo ovo pred surovim cinjenicama. Potemkinova sela,sve ce to doci na naplatu I dolazi vec.