Čačanski nastavnici u poseti engleskim školama
Фондација Темпус Ерасмус+ омогућила је вртићима, школама и факултетима да аплицирањем и одобравањем пројеката имају прилику за мобилност, могућност да посете и бораве у некој од партнерских школа у иностранству.
Такву прилику нису пропустили наставници ОШ „Милица Павловић” Чачак, чланови Тима за пројекте, који су са пројектом „Подизање квалитета наставе применом пројектног метода”, аплицирали у фебруару протекле године. Након одобрења у мају наставиле су се активности на планирању програма посете и успостављању веза са партнерском школом у Пејтону (Девон, Енглеска).
Припреме за путовање биле су дуге и опсежне. Обухватиле су велики број активности међу којима је била значајна посета госпође Клер Сирс, директорке Британског Савета за југозападни Балкан, која је одржала предавање о образовању у Великој Британији у школи „Милица Павловић” почетком октобра прошле године.
Захваљујући средствима фондације Темпус Еразмус + наставници су провели 6 дана у партнерској школи White Rock Primary School у Енглеској, у периоду од 5. до 12. маја. Имали су дивну прилику да упознају начин функционисања система образовања у Великој Британији кроз увид у организацију и начин планирања наставе, присуство часовима, разговоре са особљем и ученицима школе. Посебно издвајају дирљив дочек када су наставници и ученици целе школе отпевали песму на српском језику „Ружице румена” у знак топле добродошлице.
Љубазни координатор пројекта у партнерској школи, господин Питер Маундер, омогућио је да наставници посете и Raydon Primary School где је им је такође приређен изванредан дочек са презентацијом о Србији која је приказана свим ученицима и наставницима те школе. Држећи до енглеских вредности домаћини су гостима организовали посете градовима Плимут и Егзитер, ради упознавања културе и богатог историјског наслеђа овог дела Енглеске ривијере.
Наставници из Чачка су преко брошуре коју су поделили особљу обе школе и приказивањем презентације представили неке од многобројних активности у ОШ „Милица Павловић” којима се ова чачанска школа поноси. Неке од њих оставиле су повољан утисак и показале да је и наша пракса веома напредна. Добра сарадња координатора обе школе допринеле су да ово путовање буде драгоцено професионално искуство.
Наставници планирају да исксутво стечено на овом путовању пренесу најпре колегама у својој школи, а потом и на нивоу Моравичког округа кроз организацију и реализацију два стручна скупа. Тема самог пројекта је актуелна због измена у програмима за 1. и 5. разред, односно увођењу пројектног метода у наставу.
Акцију „Најбоље из Србије” подржале су четири колегинице из тима носећи моделе компаније P…S…. fashion из Чачка. У плану је да током сваке наредне реализације неког од пројеката чланови тима промовишу успешне комапаније из родног краја.
Zaniljiva dupla zastita od kise, i kabanica i kisobran! Da niste umislili da ste secer, gospoja?
Svaka čast! Trud se isplatio!
Žali Bože para…
Pozdrav za Andreju Simeunovica iz Ljubica!
Pozdrav iz potesa Kulinovci polje.
Odavno nije vidjeno, ovako lupetanje od BOZIDAR, mada i ovaj PARMA nije mnogo bolji, mogao se nazvati PARA to mu je u glavi a izgleda da su prazne i kod jednog i kod drugog!
Лепо. Изаћи из стереотипа и шаблона нашег приступа школовању и видети како то други раде. Омогућити наставницима и да примене уочено на својим часовима. Поздравити сваки овакав програм едукације.