Čačanski srednjoškolci osmišljavaju biznis planove
Udruženje ženskog preduzetništava „Nadežda Petrovi ć“ iz Čačka i Regionalna privredna komora Moravičkog i Raškog upravnog okruga, počeli su sa realizacijom projekta “Takmičenje mladih u biznis planiranju“. U projekat su uključene dve srednje stručne škole – Ekonomska i Mašinsko-saobraćajna, sa oko 50 učenika.
Cilj je da se srednjoškolci što bolje pripreme za realno tržište rada, da se podstaknu na kreativno razmišljanje, podigne samopouzdanje i razvije takmičarski duh.
-Namera nam je da se mladi koji su pri završetku školovanja, pre svega Ekonomske i Mašinsko-saobraćajne škole nauče da kreativno razmišljaju, da stvore neku ideju šta bi želeli da rade i da nauče da pisu biznis planove. Ove dve škole su izabrane jer su ušle u sistem dualnog obrazovanja koje bi trebalo da ih uvede u realan sistem rada. Imamo sedamnaest timova sa preko 50 učenikkoji će uz podršku mentora, njihovih nastavnika kao i uspešnih preduzetnica , kreirati biznis planove iz tema: Moj prvi posao (za novu firmu) i imam ideju kako da unapredim poslovanje (za postojeću firmu), objašnjava Gorana Tanasković iz Regionalne privredne komore Moravičkog i Raškog okruga.
Ekonomska škola daje 12 timova koji broje od jednog do tri učenika.
-Učenici su učestvovali na sličnim projektima, znaju o čemu je reč. Svaki tim ima svog mentora, to su nastavnici stručnih predmeta. Današnje predavanje je prvo u nizu kako bi ih što bolje uveli u projekat. Učenicima je ovo prilika da stečena znanja u školi realizuju i primene na konkretnom projektu što je nama prevshodni cilj. Iako mi imamo dosta vežbi, bez ovakvih projekata nema konkretnih rezultata, i drago mi je što je to prepoznala čačanska privreda, kaže Dragana Jakovljević nastavnik ekonomske grupe predmeta u Ekonomskoj školi.
Deo učenika sa kojima smo pričali već su osmislili šta je ono na čemu će raditi, ali ima i onih koji čekaju završetak dva predavanja kako bi krenuli u osmišljavanje biznis plana.
-Na takmičenje sam se prijavila sa još jednim drugom iz razreda kako bi primenili sve ono što smo do sada naučili tokom školovanja i videli kako praktično možemo da primenimo ta znanja. Nastavnici su nas podstakli da se prijavimo. Naš projekat odnosiće se na solarne elektrane, a biznis planove ćemo tek raditi. Imamo istraživanja sa interneta i drugih država koja će nam poslužiti uizradi biznis plana, kaže Marija Jovičić, učenica Ekonomske škole.
-Nas ima troje u grupi. I prošle godine sam učestvovla na sličnom takmičenju – za najbolju bizni ideju i osvojili smo treće mesto. Razvili smo ideju proizvodnje sladoled rolnica, a za ovu godinu još nismo doneli odluku šta će to biti, kaže Tanja Kojović iz Ekonomske škole.
-Odlučili smo se da naš biznis plan bude vezan za tehnički pregled i registraciju vozila, nešto iz domena sa čim se bavimo u samoj školi. Nemamo iskustva u vezi izrade biznis plana i prva dva predavanja trebalo bi da nam pomognu da osmislimo celu ideju, priča Suzana Korica iz Mašinsko-saobraćajne škole.
Biznis plan se sastoji iz dva dela, narativnog i finansijskog, gde bi uz dva predavanja, mladima olakšali pisanje biznis plana I izražavanje sopstvene ideje. Komisija bi na kraju, koju čine eminentni stručnjaci iz zadatih oblasti, izabrala dva najbolja Biznis plana i dodelila zaslužene nagrade.
-Najbolje biznis planove ćemo nagraditi. Posle prvog kruga gde biramo deset najboljih biznis planova komisija će odabrati dva najbolja. Prvoplasirani tim dobiće 400 evra dok je za drugoplasirani predviđena nagrada od 200 evra. Generalni sponzor ove manifestacije je Societe banka, a ostali pokrovitelji su Dessert, Chipsy way, Regionalna agencija za profesionalno osposobljavanje zaposlenih, rekla je Gorana Tanasković.
Dodela nagrade bila bi 12.oktobra 2018.godine na dan Udruženja poslovnih žena “Nadežda Petrović”.
Ako je to slican program koji sprovodi nacijonalna sluzba za zaposljavanje.Tesko nasoj omladini.To se moze smatrati prevarom.Mislice nasa omladina da je nesto naucila i da ce biznis planom lako naci posao.Protka Cacak.
Tesko nasoj omladini.