Prethodni članak
Čitamo i pišemo sa Anom Frank
У оквиру пројекта „Дани сећања“ у свечаној сали Гимназије у Чачку у суботу, 14. марта 2015. године у 15 часова биће представљена изложба и радионица за библиотекаре, наставнике српског језика, страних језика, историје и др., „Читамо и пишемо са Аном Франк.“
ПОЗИВАМО СВЕ ЗАИНТЕРЕСОВАНЕ ДА ДОЂУ.
Суорганизатори пројекта и његове реализације у Чачку су професорке из Гимназије, Драгана Бошковић и Драгица Јековић.
Регионални центар за професионални развој запослених у образовању – Чачак
Projekat “Dani sećanja”
Koristeći književna dela i literaturu o Drugom svetskom ratu, eksperti Kuće Ane Frank iz Amsterdama, Narodne Biblioteke Srbije, međunarodne mreže Teraforming iz Švedske i Srbije, u saradnji sa drugim institucijama i stručnjacima iz Srbije, rade na kreiranju pedagoških materijala koji će dati nove edukativne sadržaje važnim danima sećanja. Novi edukativni materijali će biti prilagođeni za učenike osnovne i srednje škole, i bazirani na književnim delima koja su pristupačna u bibliotekama širom Srbije. U realizaciju programa buće uključene mreže biblioteka širom Srbije koje će kroz saradnju sa lokalnim školama i nastavnicima, u okviru obeležavanja dana sećanja, sa učenicima raditi radionice. Više o projektu možete pronaći na internet prezentaciji www.danisecanja.rs
Projekat „Dani sećanja” finasira Medjunarodna alijansa za sećanje na Holokaust (IHRA), a podržala ga je i IHRA delegacija Republike Srbije. U toku 2015 godine planirali smo da radimo treninge za nastavnike i bibliotekare širom Srbije.
U okviru projekta, edukativna izložba i radionica „Čitamo i pišemo sa Anom Frank” je prevedena i adaptirana za upotrebu u školama i bibliotekama u Srbiji. Koncept je razvijen u Kući Ane Frank u Amsterdamu 2010. godine, i do sada je sa velikim uspehom korišten u bibliotekama širom Holandije, i u više zemalja sveta. Informacije: http://danisecanja.rs/citamo-pisemo-sa-anom-frank/
„Čitamo i pišemo sa Anom Frank” je radionica u kojoj izložba služi kao polazna tačka. Izložba je specijalno dizajnirana za mlade i pruža pregled života porodice Frank. Pored toga, akcenat je stavljen na Anin talenat za pisanje. Kroz postavku otkrivamo Aninu ljubav prema pisanju, i predstavljamo neke od njenih tekstova.Cilj je da mladi nauče više o istoriji Holokausta, ali i da ih podstreknemo da čitaju knjige, te da se sami više izražavaju kroz pisanje – kao što je to radila Ana Frank i u najtežim danima.
„Čitamo i pišemo sa Anom Frank” je sa velikim uspehom predstavljena u Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu, a zatim izložena u školama u Zemunu i Batajnici, Gradskoj biblioteci Beograda (u Dečijem odeljenju „Neven”), u školama i bibliotekama u Jagodini, Paraćinu, Kragujevcu. Od 14. marta izložba će biti postavljena u Čačku.
__________________________________________________