Deca iz dijaspore boraviće ovog leta u edukativnom kampu na Zlatiboru
Deca iz srpske dijaspore boraviće ovog leta u kampu na Zlatboru, tokom koga će im biti ponuđeni programi i radionice o kulturnom nasleđu, tradiciji, srpskom jeziku i drugi edukativni sadržaji.
To je omogućeno ugovorom koji su u Beogradu potpisali predstavnici Opštine Čajetina i ministar bez porfelja zadužen za dijasporu Đorđe Milićević.
Time je Čajetina postala jedna od 17 lokalnih samouprava u kojima će se ovog leta organizovati edukativni kampovi za decu iz dijaspore, za šta je u republičkom budžetu predvideđeno 120 miliona dinara.
Miljko Radišić iz čajetinskog KUD-a Zlatibor je, nakon potpisivanja ugovora, kako je saopštila Opština Čajetina, naveo da će na Zlatiboru boraviti deca iz kulturno-umetničkih društava iz Nemačke, Italije, Mađarske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
– Deca će imati priliku da, sa svojim domaćinima iz KUD Zlatibor, razmene igračka iskustva i prakse. Biće učesnici seminara o tradicionalnim igarama, pesmama i nošnji zlatiborskog kraja, a lokalna pevačka grupa će im predstaviti tradicionalno narodno pevanje „na bas“ i „izvika“ – kazao je Radišić.
Sportska hala Turističko-rekreativnog kompleksa Zlatibor ustupiće svoje kapacitete za organizaciju igračkih radionica.
U Kulturnom centru na Zlatiboru organizovaće se radionice srpskog jezika, književnosti i istorije koje će voditi profesorka srpskog jezika i književnosti Ksenija Kovač i diplomirana filološkinja Nevena Šopalović.
Učesnike kampa one će upoznati sa počecima pismenosti kod Srba. Ukazaće na značaj manastira Rujan i Rača za razvoj pismenosti, razvoj pisma od dolaska Ćirila i Metodija do današnjih dana, a govoriće o najznačajnijim delima srpskh pisaca i njihovim biografijama.
Diplomirana slikarka zidnog slikarstva Danica Jevtić Šišović će, dodaje se, voditi radionicu o freskoslikarstvu i upoznati decu sa istorijom srpskog srednjovekovnog slikarstva.
____________________________________________________________
Koliko dece iz matice nece nigde otici?22500 letovanje u Ulcinju.