Prethodni članak
Doživotno učenje kao stil novog doba
Doživotno učenje je imperativ novog doba. Priliku da čuju kako to drugi u svetu rade imali su posetioci tribine „Znanje za sve“ održane u utorak 18. novembra u 12 časova u Gradskoj biblioteci „Vladislav Petković Dis“ u Čačku (Biblio-kutak u Domu kulture).
Jelena Andonovski, bibliotekar Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ iz Beograda održala je predavanje na temu besplatnog unapređenja znanja putem interneta koji nude prestižni univerziteti poput Berklija, Stenforda, Jejla, Prinstona, univerziteta u Tokiju, Londonu, Kopenhagenu itd, a u okviru projekta Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ za mrežu javnih biblioteka Srbije: prenos znanja, sadržaja i programa, koji finansira Ministarstvo kulture Republike Srbije. U doba potpune tehnološke i informatičke dominacije u svim oblastima života prisutnima su pokazane prednosti koje tehnologija donosi i na polju edukacije. Besplatni onlajn kursevi koje organizuju priznati profesori i stručnjaci iz različitih oblasti su u svetu sve popularniji naročito zbog današnjih velikih izazova i zahteva za stalnim unapređenjem sopstvenih znanja koje nameće tržište rada.
Sve što je potrebno za praćenje ovakvih kurseva su računar, internet i malo slobodnog vremena, a nakon odslušanih predavanja polaznici dobijaju potvrdu o završenom kursu ili sertifikat uz doplatu.
Mogućnost besplatnog obrazovanja na akademskom nivou putem interneta jedna je od najvažnijih inovacija u obrazovanju u poslednjih 200 godina, pa je i brojna publika bila zainteresovana da čuje kakav je koncept portala Coursera i EdX koji nude preko hiljadu kurseva iz različitih oblasti. Pored engleskog, dostupni su kursevi i na francuskom, nemačkom, ruskom, kineskom i drugim jezicima, a sve je više kurseva za koje su obezbeđeni titlovi sa prevodom na srpski. U drugom delu predavanja Jelena Andonovski je predstavila portal Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ simboličnog naziva „Znanje za sve“ koji nudi snimljena predavanja poznatih profesora sa svetskih univerziteta prevedena na srpski jezik. Na ovaj način u potpunosti se ukida jezička barijera i pruža se svima mogućnost za praćenje kursa.
Da li će se i srpski profesori i univerziteti započeti ovu lepu praksu i početi da se uključuju u ovaj već višegodišnji svetski trend u oblasti edukacije? Da li će postaviti neki od kurseva na Coursera-u ili neki sličan portal? Ostaje da se nadamo. To je bila najveća želja mlade čačanske publike (osnovaca, srednjoškolaca i studenata) kojoj su ovakva predavanja najviše i namenjena.