Dualno obrazovanje u PS-u i Tifaniju. Prenosimo iskustva učenika i profesora
U Mašinsko saobraćajnoj školi u Čačku u septembru je upisana prva generacija na smeru modni tehničar po dualnom obrazovanju. Učenici četiri dana redovno pohađaju nastavu dok su petkom ceo dan na praksi u čačanskim modnim kućama PS, Tifani ili Velteks. Firme gde se obavlja praksa snose troškove prevoza učenika, obezbeđuju doručak ali i manju naknadu za to što dolaze na praksu. Učenici su zadovoljni kako je organizovan sistem nastave i prakse, a veliki broj njih planira da nastavi školovanje na visokom školama i fakultetima.
Šesnaest učenika sa smera modni krojač stručnu praksu obavlja u PS-u, osam u Tifaniju a četiri u Velteksu. Smešteni su u pogonu sa ostalim radnicima, obezbeđene su im mašine kao i profesor praktične nastave koji radi sa njima. Kako su nam rekli, novi sistem rada u školi im se dopada, a da je tako, kažu svedoče dobre ocene iz stručnih predmeta i prakse.
– Hteo sam da upišem smer modni krojač jer se ovim zanimanjem bavio moj deda. To je meni kao malom bilo zanimljivo a tako je i danas. Na praksu dolazimo oko 8 sati, podeljeni smo u dve grupe. Ovde rubimo i spremamo se za završni rad što će biti izrada suknje. Radimo i delove košulje i drugih odevnih predmeta. Nije teško jer nam profesorke sve pokažu, rekao je Rajko Tomašević.
– Na početku jeste bilo naporno dok se nismo upoznali sa svim mašinama. Većina nas je poprviput imalopriliku da sedne za mašinom, ali vremenom dok smo sve naučili sad je sve lakše. Danas radimo džepove. Zanimljivi su i teorijski časovi, učimo o modi, šta se danas nosi, šta pre. Mnogo toga nisam niznala da postoji. Planiram da nastavim sa školovanjem, kaže Ivana Bandukić.
-Zanimala me uvek moda i želela sam da naučim nešto više. Ide mi dobro, a možda ostanem i ovde da radim, kaže Biljana Bogdanović.
Slična iskustva imaju i učenici koji pohađaju praksu u Tiffany production.
-Super mi je na ovom smeru. Za njega sam se odlučila zato što je nešto novo, a inače majka mi se bavila ovim poslom. Super je na praksi, super nam je profesorka, učimo da šijemo, a do kraja godine moramo naučiti da šijemo i suknju, rekla nam je Dragana Petrović.
-Izabrala sam ovaj smer jer sam videla da je nov a i htela sam da odem negde van Milanovca. Kao mala volela sam da šijem, zanimal ame moda, a sve to zbog tetke koja se bavila ovim poslom. Zadovoljna sam i veoma je zanimljivo, i kad završim treću godinu verovatno ću nastaviti školovanje. Najteže mi je da crtam neke predmete jer mi to baš i ne ide, iskreno kaže Anđela Kovačević.
-Modni krojač sam upisala jer me zanima moda. Želela bih da se bavim dizajnom. Sada učimo da šijemo džepove. Bude malo teže kada kaže profesorka d aoparamo ali dobro, kaže Branka Spasojević.
Učenici su zainteresovani da rade i uče, kažu profesorke koje vode praksu u PS-u i Tfaniju, Svetlana Davidov Avramović i Snežana Milošević, koje opisuju kako izgleda jedan dan na praksi u ovim kompanijama.
– Oni dolaze od 7:30 kao u u školi i borave do 13:15 časova. Kad dođu svoju mašinu očiste, raspreme radno mesto, uzimaju svoj posao, i onda kreću tamo gde su stali uz moju pomoć. Radimo po nastavnom planu i programu, pratimo nastavne jedinice tako da im ja svaki put na praksi predstavljam nešto novo. Uvek pitaju ako nešto ne znaju, ukazujem na greške, kad pogreše paraju i rade poovo, što je normalno. Na ovaj način dobijaju industrijsku kulturu, kad su pauze, kad napuštaju radnom mesto, da očiste radno mesto, navodi Svetlana Davidov Avramović, profesorka u PS fashion.
– Prve godine praksa je jedan dan u sedmici – 6 časova, uče sastav šavova, našivanje aplikacija, da bi u drugom delu školske godine već počeli da šiju. Ove godine to bi bila suknja, a već sledeće godine nešto komplikovaniji predmeti. Cilj obuke je da deca posle završene škole sami konstruišu, modeluju i iskroje i sašiju određene predmete, da budu kompletni majstori. U drugoj godini već počinju da šiju muške i ženske pantalone, košulje, da bi u trećoj pravili muške i ženske jakne. Biće obučeni za sve, kaže Snežana Milošević, profesorka u Tiffany production.
Dulano obrazovanje kod nas je u začetku i sigurno će se raditi na njegovom unapređenju, najvaljuju iz Mašinsko saobraćajne škole i Regionalne privredne komore Raškog i Moravičkog okruga. U tome će se koristiti iskustva iz razvijenih evropskih zemalja.
-Dualno obrazovanje predviđa da se praktična nastava u prvoj godini mora odvijati u školi i zbog toga je u toku opremanje kabineta. Generalno, svi su zadovoljni kako funkcioniše smer, deca, roditelji, a imali smo sreću sa stručnim kadrom jer su ove firme imale instruktore koji su već radili u nastavi i održavaju stručne predmete u školi, kaže direktor škole Mirko Lazović.
-Kao Regionalna privredna komora uključeni smo u regionalno partnerstvo za stručno obrazovanje u preduzećima, zajedno sa Hrvatskom, Slovačkom i Velikom Britanijom gde prenosimo iskustva i sagledavamo ono što je dobro u zemljama u regionu, kako oni sprovode stručnu praksu i dualno obrazovanje. Firme koje su uključene u dualno obrazovanje imaju studijsku posetu Minhenu gde će imati priliku da posete preudzeća gde takođe rade po dualnom sistemu obrazovanja, kako što je kod nas, da vidimo njihova iskustva i da bi ih preneli u naše škole, najavljuje Gorana Tanasković, iz Privredne komore Raškog i Moravičkog okruga.
Da li će sa novom školskom godinom biti uvedeni novi smerovi sa dualnom obrazovanjem zavisiće isključivo od interesovanja privrede. Kako kažu u Privrednoj komori, trenutno se radi anketiranje firmi kako bi se sagledale njihove potrebe ali i mogućnosti da prihvate sve obaveze koje slede, pre svega u obezbeđivanju kvalitetne stručne prakse.
Na smeru i pet dečaka
-Imamo 28 učenika, a interesovanje za upisivanje bilo je veliko. Već u prvom upisnom roku imali smo popunjen kapacitet, upisali smo 32 učenika, ali su četiri prešla u neke druge škole. Zanimljivo je da se na smerunalazi i pet dečaka, što govori da ovaj smer nije interesantan samo za devojčice. Deca se lepo snalaze, interesuje ih praksa, i sve ono što nauče u školi imaju priliku da primene u praksi, kaže razredna Marijana Grujović, profesorka srpskog jezika i književnosti.
Deco draga, nećete se u tom poslu proslaviti
Ako mislite da zivite od svog znanja i rada BEZITE OD ROBOVLASNIKA!!!
Najgori djaci su tu zavrsili, manje poena na nivou svih gradskih skola je trebalo jedino za mesara u prehrambeno-ugostiteljskoj.