Dualno obrazovanje zahteva bogatije društvo
U Čačku se održava Skupština „Zajednice Ekonomskih,Pravno-birotehničkih, Trgovinskih i Ugostiteljsko-turističkih škola Repubike Srbije. Teme Skupštine odnose su aktuelnosti u srednjem stručnom obrazovanju kao i unapređenju obrazovnog sistema Srbije.
Zajednica je formirana sa ciljem unapređenja rada u školama, boljoj organizaciji takmičenja, organizacije virtuelnih preduzeća, unapređenja udžbenika, nastavnih planova i programa.
Mile Saković direktor I Ekonomske škole i predsednik Upravnog odbora Zajednice, kaže da saradnja škola sa Ministarstvom prosvete dosada nije bila najbolja, zbog čega se neki stvari rešavaju na brzinu, posebno kada su u pitanju novi smerovi u ekonomskim školama.
Kada je u pitanju najava uvođenja dualnog obrazovanja u Srbiji, o čemu se poslednjih meseci dosta govori, Saković upozorava da takav sistem zahteva mnogo bogatije društvo nego što je to slučaj kod nas.
– Dualno obrazovanje je uglavnom opredeljno ka trogodišnjim školama i školama zanatskog tipa. Za sada se taj deo neće doticati škola koja čine našu Zajednicu. Ali taj deo reformi zahteva mnogo bogatije dvuštvo koje će moći da dualni sistem obrazovanja dovede na taj nivo koji je na nivou koji postoji u razvijenom svetu, konkretno u Nemačkoj – kaže Saković.
Predsednik Zajednice i direktor Ekonomske škole Vladan Nicović, kaže da će u toku ove i naredne sedmice biti održan okrugli sto po pitanju dualnog obrazovanja na kome će učestvovati predstavnici Saveta za srednje stručno obvazovanje, a gde će biti predstavljen koncept dualnog obrazovanja koji su predložili eksperti iz Nemačke.
Nicović podseća da je Ekonomska škola u Čačku uvela niz novih smerova gde je izražen praktičan rad, ali da se većina učenika ipak odlučuje da nastavi studije jer nema posla.
– Ono što smo mi uradili sa pet naših zanimanja koje smo uveli to je da smo zanimanja iz oblasti ekonomije, prava i administracije pre svega približili praksi. Decu smo uputili za pripremu za svet rada. Međutim, ekonomska situacija nije takva u našem društvu da deca posle škole odmah mogu naći posao, pa se najčešće odlučuju za nastavak školovanja. Dualno obrazovanje podrazumeva da naši učenici prvo nađu radno mesto, a da se u školama doobrazuju i da na taj način steknu kvalifikacije i kompetencije za rad – napominje Nicović.
Pomoćnik gradonačelnika Čačka Aleksandar Dačić, obećao je dalju podršku grada školama, podsećajući da je to bio slučaj i do sada.
– Grad Čačak će nastaviti sa ulaganjem u obrazovanje kao što je to činio i do sada i po čemu smo prepoznatljivi u Srbiji. Blizu trećina našeg budžeta odlazi na društvene delatnosti i na sektor obrazovanja. Dualno obrazovanje nije tema sa kojom se bavi lokalna samouprava ali mi ćemo biti tu da pružimo podršku u meri u kojoj se to bude zahtevalo od nas. Podsetiću da je grad sopstvenim sredstvima finansirao izgradnju škole u Mrčajevcima, zgradu Muzičke škole i nešto ranije objekat Prehrambeno-ugostiteljske škole. Obrazovanje je ključ razvoja svake države pa tako i naše – kaže Dačić.
_____________________________________________________________________________________