Edukacija čačanskih ličnih pratilaca
U Regionalnom centru za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju, nedavno je održana edukacija i obuka ličnih pratilaca. To je relativno nova socijalna usluga u našem gradu i državi, a na nju imaju pravo učenici osnovnih i srednjih škola sa smetnjama u razvoju.
Obuku za 25 pratilaca organizovalo je udruženje Ramonda Serbica uz pomoć Udruženja za dečju paralizu.
-Došli smo na ideju da realizujemo obuku za lične pratioce dece samim tim što je u gradu Čačku veliki problem pružanje navedene usluge. Danas znanja stiče 25 pratilaca koji imaju ili nemaju ranija iskustva u tom poslu. Lični pratilac radi sa decom koja su uključena u osovno i srednje ovrazovanje ili pohađaju predškolske ustanpve, a koja imaju smetnje u razvoju. Ta deca imaju ustavno pravo da se obrazuju i da idu u redovnu školu. Pratilac pomaže detetu da se socijalizuje, da bude uključeno u društvo. Planiramo da uslugu unapređujemo, da se licencira, kaže Suzana Miković, predsednica udruženja.
Treutno u Čačku, osnovne i srednje škole pohađa 40 dece sa smetnjama u razvoju i svi imaju ličnog pratioca. Nova znanja o radu sa takvom decom stekli su Dragan Stojić, Maja Stojanović i Rajka Živković.
-Od 2013. godine sam lični pratilac deteta. Već dugo se bavim pružanjem pomoći drugima, ja i moja porodica. Jedno vreme sam bio personalni asistent, a već dugo se bavimo hraniteljstvom. Naša porodica se povećava, dobijate neke iskrene prijatelje koje u nekim drugm situaciiama ne bi imali, navodi nam svoje razloge zašto se opredelio za ovaj poziv Dragan Stojić, inače po struci ekonomski tehničar.
Maja Stojanović je kao lični pratilac bila angažovana u OŠ Ratko Mitrović i to kao pratilac deteta sa intelektualnim smetnjama u razvoju. Deete j euspešno završilo prvi razred, a u izjavi za Ozonpress objašnjava šta joj je sve posao.
-Mi smo sve vreme tokom nastave sa decom, mi smo im najveća podrška u saradnji sa učiteljima. Tu smo više kao tehnička podrška: u obavezi smo da ih dovodimo od kuće ako ima potrebe, da im pomažemo u ličnoj higijeni, da brinemo o ishrani, da iz izvodmo u šetnju..Uopšteno, da u školi kvalitetno popunimo vreme. Treba dosta strpljenja u radu sa decom ali i sa roditeljima, kaže Maja Stojanović..
Rajka Živković je diplomirana strukovna medicinska sestra i do sada nije bila lični pratilac. Kako kaže, sam posao joj je da brine o drugima i ne očekuje neke veće problem sa početkom rada, jer kako kaže, imala je iskustva u radu sa decom sa smetnjama u razvoju.
– Za obuku sam saznala preko Centra za socijalni rad. Kao medicinska sestra mislim da je ovo neka vrsta srodnog posla, da pomažem da se što više osamostali u školi i u društvenoj zajednici, navodi Rajka Živković.
Lični pratioci su svih obrazovnih struktura i senzibilisani su za ovaj poziv, a cilj obuka je da se do sitnih detalja obuče kako treba raditi sa tom decom, da budu pratioci, a ne zamena za učitelje, i ne zamena za roditelje.
– Pratilac će pomagati u nekim elementarnim stvarima, da pripremi dete za čas, da mu otvori sveske, da može da koristi pribor, ako je oštećenog sluha da mu pomogne da mu ponovi to što je učitelj rekao, ako je oštećenog vida da ga usmeri gde treba. Usluga je zaživela u najvećem delu jer smo prihvatili da svako dete treba da ide u školu, ali u skladu sa svojim mogućnostima. Počinje da živi ali će proći mnogo godina da bi bilo korektno, kaže predavač Svetlana Slavnić redovni profesor Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju iz Beograda.
Udruženje Ramonda Serbica formirano je 2015. godine i bavi se mladima i socijalnim problemima.
Licenciraće?!?! Ovaj posao je plaćen nekih 18 000, nema radnog staža i plata je neredovna…
Pa licenciranje bi podrazumevalo ugovore o radu ili privremene i povremene poslove sa normalnijom platom koja bi bila u skladu sa stepenom strucne spreme
Svi pominju prava roditelja .A Plata je of opstine do opstine razlicita I prosek je 10.000 hiljada I pri tome se odbija kada dete nije na nastavi pa bude za mesec dana I 1100 dinara.Posao je odgovoran veoma.Od socijalne usluge prave od nas pratioca socijalne slucajeve.Nema radnog staza Niti ikakvih drugih prava.
Svi pominju prava roditelja .A Plata je od opstine do opstine razlicita I prosek je 10.000 hiljada I pri tome se odbija kada dete nije na nastavi pa bude za mesec dana I 1100 dinara.Posao je odgovoran veoma.Od socijalne usluge prave od nas pratioca socijalne slucajeve.Nema radnog staza Niti ikakvih drugih prava.