Едукативне радионице за најмлађе чачанске горане на Копаонику
Покрет горана Чачак основан је почетком фебруара ове године, као непрофитно, невладино и добровољно удружење. Основни циљ овог удружења је унапређење животне средине, али и промоција волонтеризма, који је у дужем временском периоду био готово заборављен у нашој земљи. Чланови овог удружења су професори – представници из свих основних и средњих школа са територије града Чачка.
Према речима Александре Стругар, председнице овог удружења, један од првих пројеката у коме је учествовало ово удружење, је пројекат „Наша шума – наша брига“, у оквиру кога је у току прве фазе на различитим локација у граду посађено 700 садница. У овом пројекту заједно су учествали професори са својим ученицима као активни реализатори, а подршку им је пружило ЈКП „Градско зеленило“, као носилац пројекта. Овакве радионице на отвореном су омогућиле да ученици добију корисна и практична знања, али такође да својим радом заједно са својим наставницима улепшају град.
Такође, Покрет горана Чачак је, већ почетком ове школске године, на позив Покрета горана Србије узео учешће у пројекту „Заштита, очување вишенаменско коришћење и подизање свести и знања о вредностима шума код младих“. Део овог пројекта је реализован током два дана, 30. септембра и 1. октобра ове године, у Брзећу на Копаонику. Реализација овог пројекта испред Покрета горана Чачак је подржана од стране наставника и директора Основне школе „Ратко Митровић“.
У оквиру реализације овог пројекта и спровођења Програма едукације најмлађих припадника Покрета горана Србије, девет ученика Основне школе „Ратко Митровић“, у пратњи наставнице Неде Шутић, имали су прилику да се упознају са: пошумљавањем, значајем шума, Националним парком „Копаоник“, врстама дрвећа и лековитог биља које расту на тим подручјима. Ученици су имали прилику да уживају, уче и постану припадници најстарије еколошке организације у Србији и на Балкану. У организовању јесење школе и кампа, као и радионицама за најмлађе припаднике наше најстарије еколошке организације, учествовало је педесет општина и градова.
Иначе, реализација овог пројекта подразумева три области рада: презентација пројекта и рада Покрета горана србије, детерминација биљака и садња биљака. Наставак ове традиционалне еколошке и волонтерске акције планиран је у новембру, где ће ученици ОШ „ Ратко Митровић“, учествовати у еколошком квизу, који се организује у Београду.
Такође, чланови овог удружења планирају наставак рада на на пројекту „Наша шума- наша брига“ и током ове јесени у нашем граду и планирано је да у другој фази у Чачку и околини буде посађено још 300 садница.
_________________________________________________________________