Elektronski dnevnik zamenio papirnati (FOTO)
Osnovna škola Branislav Petrović iz Slatine jedna je od 500 škola u Srbiji koja je uključena u pilot projekat primene elektonskog dnevnika koji treba da omogući nastavnicima, razrednim starešinama i direktorima brz, jednostavan i pouzdan način vođenja evidencije, a roditeljima da pristupe podacima iz dnevnika o svom detetu.
Kako je rečeno na promociji, e – dnevnik će od 1. septembra u potpunosti zameniti postojeći papirnati dnevnik.
-Poslednjih mesec dana smo se spremali da počnemo sa pripremom uvođenja e-dnevnika. Poboljšali smo internet konekciju u školi, a uz pomoć Ministarstva prosvete i Grada Čačka uspeli smo da obezbedimo neophodnu opremu, odnosno da nabavimo tablete, laptopove i računare, rekao je direktor OŠ Branislav Petrović Lazar Čikiriz.
Elektronski dnevnik zaživeće u svih 18 odeljenja, uključujući i isturena odeljenja škole. Da bi sve uspešno startovalo 1. septembra, u toku je obuka zaspolenih koju vrše dva nastavnika koji su bili na obuci u Ministarstvu prosvete.
-Ideja Ministarstva prosvete je da na jednom mestu imamo sve podatke vezano za uspeh i disciplinu učenika, da nam olakšaju usnos podataka i pristup statističkim izveštajima. Sve što smo imali u papirnom dnevniku sada imamo u elektronskom. Najveća prednost dnevnika jesu statistički izveštaji gde mi u svakom trenutku imamo tačan prikaz svih podataka i to samo na 2-3 klika. Unosimo nastavne jedinice, časove, ocene, administracija je u mnogome olakšana. Sve se može dobiti sa 2-3 klika. Evdientoraju se izostanci. Biće olakšanje dok se svi naviknemo, rekao je profesor Aleksandar Vinić.
On je objasnio da nastavnik u „e-dnevniku“ može samo da vidi ocene iz svog predmeta čime će se omogućiti veća objektivnost i sprečti da se učeniku prepisuju ocene koje ima iz drugih predmeta. Servis ima i sistem obaveštavanja roditelja o ocenama i izostancima, a kada sistem bude operativan roditelji će dobijati SMS poruke o ocenama, izostancima, pohvalama i napomenama.
Prema njegovim rečima, svaki nastavnik će imati kompjuter, lap top ili tablet, a „verovatnoća da padne sistem je mala, gotovo nikakva“ i da „e-dnevnik“ ima najviši stepen zaštite podataka se svaki pristup sistemu beleži.
„E-prosveta“ ima pet servisa: e-dnevnik, e-lektira, virtuelni muzeji, informacioni sitem za analitiku učenja, nacionalna platfora za izradu, distribuciju i korišćenje odobrenih digitalnih obrazovnih sadržaja.
Načelnica Školske uprave Slađana Parezanović podsetila je da u pilot projektu e-dnevnik učestvuje oko 500 škola, a pored škole u Slatini iz Moravičkog okruga uključena je još samo OŠ Milenko Kušić iz Ivanjice, koja je u septembru mesecu počela unos podataka u elektronski dnevnik.
Mašinsko-saobraćajna škola ovaj dnevnik koristi od septembra…
Вредности од 1 до 5 се сада уписују а и читају дигитално.
Феноменално.
Где сте сад хејтери?
Masinsko saobracajna skola ima svoj sistem,nije u u projektu ec-dnevnika,ali sve pohvale I za njih,brzo ce se ukljuciti!!!Slatinci svaka cast!!!
Mašinsko-saobraćajna škola je imala svoj dnevnik od 2011 godine, a od septembra je počela da koristi dnevnik (u prvih 40 škola) koji je kreiran od strane Ministarstva prosvete i uspešno ga koristi. To bi načelnica školske uprave trebalo da zna.
Pri tome nije dobila nikakvu pomoć od Grada ili Ministarstva prosvete. Sve to funkcioniše zahvaljujuću ynanju profesora i u saradnji sa roditeljima i učenicima.
Pogledajte budžete škola u našem Gradu. Vidi se koliko brinu o prosveti. Sredstva za opremu za npr. Mašinsko saobraćajnu školu za 2018. godinu nula dinara. A onda se pare dele podobnima. Bruka i sramota.
PS: Muka mi je od ovih sposobnih direktora preletacevica poput gospodina iz Slatine. Socijalista, novosrbijanac, naprednjak …
Nemojte slučajno da roditelj zbog svog deteta mora da dođje u školu. Zamisli da moram zbog svog deteta da prosetam do škole, pogledam u oči i porazgovaram sa ljudima koji mi obrazuju i pomazu u vaspitanju deteta. Pa valjda je 21. vek, ja razgovaram samo sa displej-ima,telefonskim 5″ tablet 10″ tv 55″. Ljudi smatraju, imaju neki govor tela, pa stav, pa grimase, pa tonalitete. Ko ce sve te informacije da obradi. Zar nam nije laksi ovaj telece-blejacki oblik komunikacije.
Vezano za Masinsku skolu,pitamo se ima li prihoda od auto skole,radionica I ostalog,pa imate sopstvena sredstva.Malo vise da radi menadzment,manje politike I zavisti!!!!