Fond za nauku finansira dva čačanska projekta
У оквиру свог Програма за изврсне пројекте младих истраживача (ПРОМИС), Фонд за науку одобрио је 59 пројеката које ће у наредне две године финансирати са безмало девет милиона евра.
На први позив Фонда за овај програм, које је био отворен од јуна до септембра прошле године, пријављено је 585 пројеката из Београда, Новог Сада, Ниша, Крагујевца, Бора, Чачка, Косовске Митровице, Новог Пазара и Сремске Каменице. После два круга селекције одабрано је 28 пројеката факултета, и 31 института,од којих су 40 из Београда, 17 из Новог Сада и два из Чачка.
Фонд за науку са 169.706 евра финансираће пројекат Факултета техничких наука у Чачку под називом TOWARDS A “GREEN” AND SUSTAINABLE POLYMER INDUSTRY: FULLY BIOBASED UNSATURATED POLYESTER RESINS, док је Институту за воћарство одобрено 105.065 евра за пројекат CONSERVATION AND PLUM POX VIRUS ERADICATION FROM SERBIAN AUTOCHTHONOUS PLUM GENOTYPES USING CRYOTECHNIQUES.
Убедљиво највише пројеката одобрено је Природно математичком факултету Универзитета у Новом Саду, чак седам.
У овим пројектима учествоваће 320 истраживача у раној фази каријере.Интересантно је да ће руководиоци на 27 пројеката бити жене, а на 32 мушкарци.
Гладано по научним областима,из природно-математичких наука одобрено је 26 пројеката са укупним буџетом од скоро четири милиона евра, из техничко-технолошких наука има 10 пројеката са укупним буџетом већим од 1.700.000 евра, осам пројеката је из медицинских наука , а њихова укупна вредност је преко 1.350.000 евра, из биотехничких наука има девет пројеката,са укупним буџетом већим од 1.200.000 евра , док је шест пројеката из друштвених и хуманистичких тешко нешто више од 700.000 евра.
Програм има за циљ да укључи изврсне младе истраживаче у научноистраживачки рад, ојача њихове професионалне капацитете у раној фази каријере, оспособи младе докторе наука за руковођење пројектима, као и да пружи подршку младим истраживачима да унапреде вештине за конкурисање на истраживачке и развојне пројекте на националном и међународном нивоу, посебно у Европској унији. Такође, Програм настоји да подстакне креирање нових пројектних тимова и подржи реализацију изврсних идеја у научноистраживачком раду које ће позитивно утицати на развој друштва и привреде.