FTN Čačak demonstrirao upotrebu bespilotnih letelica
Fakultet tehničkih nauka u Čačku prati savremena naučna dostignuća i primenjuje ih u nastavi i u naučnim projektima. Poslednji primer je primena bespilotnih letelica u održavanju solarnih panela na području Čačka koja je realizovana u saradnji sa Nacionalnim klasterom za bespilotne letelice. Prema rečima dekana, korišćenje bespilotnih letelica i termovizija koristiće se i u nastavi na master studijama.
Fakultet tehničkih nauka konstantno prati razvoj naučnmih dostignuća i trudi se da najveći broj novih tehnologija donese u Čačak. Nedavno su u saradnji sa Univerzitetom Breša pustili u rad najnoviju meteorološku stanicu, a danas su demonstrirali primenu vazduhoplovnih letelica u snimanju solarnih panela termovizijskim kamerama. Cilj je njihovo što bolje održavanje, jer samo ako rade u instalisanom režimu oni imaju ekonomsku isplativost.
– Danas smo konkretizovali saradnju sa Nacionalnim klasterom za bespilotne letelice. Radi se o projektu održavanja solarnih elektrana. NA FTN u Čačku poslednnjih deset godina se termovizija koristi za praćenje tehničkih pojava za monitoring i dijagnostiku različitih tehničkih procesa. U Čačku postoji nekoliko solarnih elektrana, juče smo obišli četiri lokacije i uradili snimanja radi njihovog daljeg održavanja. Analiziraćemo snimke koje smo uradili i prema tim podacima koje budemo dobili krenućemo u prva servisiranja solarnih elektrana – navodi dekan Nebojša Mitrović.
Snimanje solarnih panela bespilotnim letelicama i termovizijskim kamerama je pilot projekat u Srbiji . Snimci su izvanredne rezolucije i omogućavaju detaljnu analizu na površinama panela. Prema rečima dekana Mitrovića, stečena iskustva koja su nastala na ovom projektu koristiće se i u nastavi i to na master studijama.
– Termovizijska tehnika se koristi na FTN. Imamo nekoliko predmeta koji potenciraju termoviziju i analize termovizijskih snimaka. Ovo je nešto novo i mi ćemo na nivou master studija gledati da ovaj segment snimanja i analiza snimaka upotrebimo kroz nekoliko predmeta. Snimci se mogu koristiti i u projektovanju energetske efikasnosti zgrada, što FTN već nekoliko godina radi – podsetio je dekan.
Za snimanje solarnih panela bespilotne letelice je ustupio Nacionalni klaster za bespilotne letelice koji je formiran pre godinu i po dana. Cilj klastera je upotreba letelica u svim granama privrede ali i u vanrednim situacijama.
– Bespilotne letelice mogu da se koriste u svim situacijama, od poljoprivrede, saobraćaja, tehnike, projektovanja, možet da dobijete 3D snimke terena gde imate sve mere, tačne pozicije i mnogo je lakše i tačnije projektovati. Možete analizirati stanje šuma, eroziju zemljišta, poplave, priorodne nepogode….Ove letelice ne mogu da lete kada su kiše i veliki vetrovi, a te letelice su izuzetno skupe – rekao je Sima Marković, predsednik Izvršnog odbora Nacionalnog klastera bespilotnih letelica.
Saradnja Fakulteta tehničkih nauka i Nacionalnog klastera za bespilotne letelice postoji nastaviće se kroz još jedan projekat, a reč je o osavremenjavanju komunikacije bespilotnih letelica.
____________________________________________________________
To nisu bespilotne letilice, vec VAZDUPLOHOVI