FTN: Po znanje na fakultet i kod poslodavca
Čačak je prvi grad u Srbiji koji je na inicijativu privrede dobio dualni studijski program – Odevno inženjerstvo i dizajn na Fakultetu tehničkih nauka. Budući brucoši su polagali prijemni ispit, a konkurs je raspisan za 40 studenata. Po dualnom modelu obrazovanja studiraće njih dvadeset.
Prvi prijemni ispit za novi studentski program. Za mesto budućeg brucoša konkurišu i neki od maturanata Mašinsko saobraćajne škole koji su završili dualni smer – modni krojač. Među njima je i Jana Đokić.
„Imali smo dve opcije. To je test znanja i stručni test. Ja sam se opredelila za taj stručni zato što imam više iskustva vezano za to, jer je to nešto što smo mi učili u srednjoj školi. To su u suštini predmeti na primer od tehnologija odeće, materijala. I to su stvari koje smo mi učili na praksi“, kaže Jana Đokić, budući student.
Studijski program Odevno inženjerstvo i dizajn traje tri godine. Nastao je na inicijativu privrednika iz tekstilne industrije koja u čačanskom kraju zapošljava više od 2.000 ljudi.
„Shvatili smo da je nužno neophodno kompanijama da dobijemo mlade obrazovane kadrove. Kadrove koji će po završetku svojih studija zaposliti se u našim kompanijama. Doneće inovativnost i doprineti boljem kvalitetu i povećanju konkurentnosti naših kompanija na tržištu“, očekuje Boro Radoičić, član Saveta poslodavaca Fakulteta tehničkih nauka u Čačku.
Studenti koji se upišu po dualnom modulu, znanja će sticati na fakultetu Tehničkih nauka, ali i kroz praktičan rad kod poslodavca.
„Tri dana će provoditi kod poslodavaca i imaće određene benefite za to. Ono što privreda očekuje jeste da zbog nedostatka upravo tih kadrova u doglednom periodu svi oni koji se pokažu kao najbolji dobijaće posao odmah po završetku studija“, poručuje Nataša Cvijović, profesor Fakulteta tehničkih nauka u Čačku.
Budući strukovni inženjeri tehnologije, između ostalog, moći će da primene stečena znanja i upotrebom savremenih softvera i novih tehnologija, kako u dizajnu i izradi odeće, tako i u upravljanju procesom proizvodnje u svim fazama.
RTS
Da, da,…kad je to lepo tako, Zbog čega profesori ne idu kod poslodavca nego rade za siću za katedrom ?
Одекле ти да професори раде за сићу.Ако си професор знаш ли колико дана дођеш на факултет и колико је радно време.Има професора који су одговорни и заслужују сав респект али шта је са многобројнима који дођу евентуално пет пута месечно на факултет, наврате буквално, таквих је много а плату примају 100% а тезге на многим местима. И не радите ви за катедром него на државном факултету где вам нико не води рачуна и да се бодује ваш допринос и рад.За многе одрађују асистенти а сада вам претежно вежбе држе студенти демностратори.Вредности се демолирају и када би стварно било кад би било овај текст би имао смисао.
Na budzetu, kod privatnika dinara ne bi zaradili. Ovako je najlakse kao i sve druge budzetske pijavice.
Kakav će stručan naziv pisati na diplomi tog svršenog Inženjera.
I po kojim zakonskom osnovu, stavu o ovisokom školstvu, će se rangirati taj stručnjak?
I pod treće molim te pametne da nam navedu jedan primer takvog profila kadrova visokog školstva u svetu osim onih istih u Vojvodini, Leskovcu itd, od kojih smo uzeli ideju.
Već postoje:
Odsek za tehnološko umetničke studije Leskovac
MODNI DIZAJN. Dizajn Interaktivnih Medija | Fakultet Digitalnih Umetnosti
https://megatrend.edu.rs/sr/fakultet-za-umetnost-i-dizajn/
TFZR – Modni dizajn – Универзитет у Новом Саду
Moda, dizajn enterijera i industrijski dizajn.GRAFIČKI DIZAJN je trogodišnji program osnovnih strukovnih studija. Filološko-umetnički fakultet
Tehnički fakultet “ Mihajlo Pupin“- Zrenjanin – Odevne tehnologije (sa izbornim pozicijama za dizajn
Nadam se da ćemo dobiti jasan odgovar,
Unapred Hvala.
E moj Sovo,
Katedra je katedra.
Znaš kad iz Trbušana ona Mika kaže: „Ćuti bre ne lupetaj. Šta ti znaš? On je bre budalo šef katedre!“
Svi polaze sa pogrešnog stanovišta,FTN nije tu da bi obrazovao nekoga već da bi zaradio…protekle godine su studije izvođene po remote principu pa me baš zanima koliko je sredstava vraćeno u budžet, a ako nije vraćeno u šta je uloženo(da nije u plate elem? )