Gimnazija – primer dobre prakse
Nakon što se suoče sa istinom da se njihovo dete drogira roditelji su često vrlo zbunjeni i ne znaju kako da reaguju.
– Ako roditelji na osnovu navedenih simptoma otkriju da njihovo dete koristi psihoaktivne supstance, važno je da se ne prepuste panici, da pokušaju da shvate šta se događa i da zatraže stručnu pomoć – kaže Sanja Žikić, pedagog u Gimnaziji “Takovski ustanak” u Gornjem Milanovcu.
Važno je razumeti svoje dete kao osobu, jer vreme adolescencije je upravo onaj period kada dete postaje odrastao čovek.
Zbog toga je važno znati šta sve štiti mlade od uzimanja psihoaktivnih supstanci. Postoji nekoliko metoda kvalitetne prevencije kao što su: dobra povezanost medju članovima porodice, otvorena komunikacija između roditelja i dece u razgovoru. Morate sa pažnjom da slušate ono što vam vaše dete govori i morate biti iskreni kada sa svojim detetom razgovarate.
Pokazivanje ljubavi, brige, razumevanja je jako važno tokom adolescentnog perioda života vašeg deteta.
Roditelji takođe, treba da znaju čime se deca bave i sa kim se druže i preporučljivo je da postoje jasna i dosledna pravila ponašanja svih članova porodice.
Roditelji koji aktivno učestvuju u svakodnevnim aktivnostima svoje dece svakako rade dobru stvar kao i roditelji koji se interesuju kako deca provode vreme u školi i van nje.
U harmoničnom porodičnom ambijentu adolescenti imaju uslove da ostvare dobar uspeh u školi, a prihvatanje saveta starijih (roditelja, rodjaka, profesora i dr.) je nešto što se podrazumeva i nije »smaranje« kako to mladi kažu u svom žargonu.
Osećaj uklopljenosti u porodicu i okruženje adolescentima daje tako potrebnu sigurnost i stvara osećaj zaštićenosti, naročito kada se suoče sa »ponudama« da probaju neki narkotik.
– Dileri ispred škole vrebaju decu koja su iz finih porodica, koja su poslušna i lepo vaspitana. Pitate me zašto baš njih. Pa zato što ta deca ne umeju da se brane od navalentnih dilera. Na svaki način pokušavaju da im uvale paketić, obično za dž, ono kao poklon, samo da probaju kako je to dobro, pa svi njihovi vršnjaci su već probali i super im je i sva ta dilerska žvaka. Kad im danas uvale prvi paketić, od sutra su ta deca redovni kupci. Svaki dan ih diler sačeka pred školom i moraju da kupe gudru, koristili je ili ne, jer kreću pretnje da će ih prijaviti roditeljima, razrednom, policiji – da se drogiraju. I tako deca svaki dan kupuju, neki kupe pa bace i ne probaju. I tako danima dok ne dođe neka žurka ili rođendan ili jednostavno neki trenutak znatiželje da se proba i tada krene navlačenje na gudru – priča J.S. učenica osmog razreda osnovne škole u Gornjem Milanovcu.
Psiholozi i pedagozi kažu da je dobro ako roditelji znaju da decu ne treba “štititi” od problema, nego im treba pomoći da nauče kako da ih rešavaju.
Efikasna zaštita mladih od psihoaktivnih supstanci zavisi od dobro organizovane prevencije koju zajedno sprovode roditelji, škole i društvo u celini. U školama postoje preventivni programi u vidu tribina, radionica i sličnih aktivnosti.
– Naša škola sprovodi razne programe prevencije kada su mladi i psihoaktivne supstance u pitanju. U saradnji sa organizacijom za borbu protiv zavisnosti i resocijalizaciju “Izlazak” organizovali smo pre par godinu tribinu gde su bivši zavisnici govorili o svom putu izlečenja u saradnji sa MUP/om, Opštom bolnicom, Crvenim krstom. Zatim smo u saradnji sa Bibliotekom “Braća Nastasijević” organizovali predavanje na temu Porodica i mladi u vrtlogu droge, a ujedno i promociju knjige gde je predavač bio psiholog Nedeljko Jović. Sa Centrom za omladinu “Tvoja Srbija”, u saradnji sa MPS-e, organizovali smo edukativne radionice u okviru projekta “Bezbedni mladi – sigurna Srbija” na temu “Edukaciuja danas za bezbednije sutra” gde je predavač bio Vitomir Golušanin, ekspert Internacionalne policijske asocijacije. U saradnji sa Kancelarijom za mlade organizovali smo tribinu “Vrste psihoaktivnih supstanci i prevencija bolesti zavisnosti”. Sa Udruženjem gradjana “EuroHorizont” naša škola je izvršila forenzičko testiranje tj. kontrolu prostora na prisustvo narkotika na površinama klupa, stolica, brava i rukohvata za puštanje voda u toaletima. Zaključak je bio da nije uočeno prisustvo narkotika u školi na testiranim površinama. Anketirani su učenici na temu procene bezbednosti učenika u školi i niko od anketiranih učenika (100%) nije primetio da neko u školskom dvorištu ili školi prodaje drogu – kaže Sanja Žikić, pedagog u Gimnaziji “Takovski ustanak” u Gornjem Milanovcu.
Tekst realizovan u sklopu projekta “Mladi i psihoaktivne supstance” koji sufinansira Opština Gornji Milanovac u skladu sa Konkursom za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Opštine Gornji Milanovac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.