I Čačani istraživali Evropu (FOTO)
У оквиру наградног студијског путовања и пројекта “Европски дневник“ – Истражујемо Европу, којег су расписали Делегација ЕУ и Министарство културе и информисања Републике Србије, професор Владимир Мајсторовић један од најбољих едукатора Србије и ученици образовног профила туристички техничар: Андреа Николић, Милица Стевовић и Никола Шушњар из Прехрамбено угоститељске школе, као и награђени тимови из 14 средњих школа, из различитих крајева Србије имали су прилику да у периоду од 9-13.маја 2017. године, посете главне градове три европске земље: Словеније, Аустрије и Мађарске. На путовању су биле присутне и неке медијске куће, које су емитовале прилоге са поменутог путовања, а међу присутнима су били и новинари културно-образовног програма РТС-а.
Прва дестинација на овом путовању била је Љубљана, главни град Словеније. У пратњи туристичког водича упознали су се са најпознатијим културно историјским и туристичким знаменитостима Љубљане. У центру града налази се Прешернов трг, Цанкарјев дом, који представља Дом културе и Конгресни центар, градско шеталиште… Дуж шеталишта и уређене променаде поред обале реке смештени су бројни угоститељски објекти, а на реци Љубљаници, крстаре само туристички бродови. У музеју “Кућа експеримената“, ученици су могли да се на један едукативан и практичан начин уз помоћ апарата, инструментата и других занимљивих уређаја упознају са многим наукама, али и да експериментишу.
Учесници путовања су имали пријем у Градској кући Љубљане, где им је госпођа Симона Берден из службе за развојне пројекте и инвестиције говорила о разлозима због чега је Љубљана проглашена за еколошку односно “Зелену престоницу Европе“ 2016. Према њеним речима Европска комисија титулу “Зелену престоницу Европе“ додељује само градовима који предњаче у бризи према околини. Статус зеленог града Љубљана је стицала годинама, а затварање градског језгра за моторни саобраћај и проширивање зелених површина били су први кораци на том путу. Центар Љубљане, од зоне саобраћаја, постао је мирна пешачка зона с бројним бициклистичким стазама. Могуће је изнајмити бицикл, јер је грађанима доступно више од 500 бицикала на 51 станици.
Кроз центар Љубљане пролазе и електрична возила “зелени Кавалири“ и “електрични влакец Урбан“, (електрични воз), који су намењени посетиоцима и туристима, а пролазе поред најпознатијих знаменитости града. Престоница Словеније једна је од ретких градова која има изузетно чисту воду за пиће из чесме која се добија без хемијско-технолошких поступака обраде. У центру града су постављене лепо дизајниране канте за примарну селекцију отпада: канте за папир, стакло, амбалажу, биолошки и остали отпад.
Након тога посетили су Туристичку организацију Љубљане где су се упознали са начином рада ове организације и разлозима због чега је овај град добитник признања ’’Златна јабука’’, тзв. „Оскара“ у туризму. Награда “Златна јабука“, додењена од стране Светске федерације за путовања новинара и писаца “ФИЈЕТ“ коју пореде са “туристичким Оскаром“ је признање које се додељује за одличнa достигнућа у развоју туризма, очувања природне, културне и историјске баштине, њено укључивање у туристичку понуду, као и изванредних примера увођења принципа одрживог развоја у туризму.
Друга дестинација на овом путовању, у којој су боравили два дана, био је Беч. Главни град Аустрије, са око 1.730.000 становника (2,4 милиона на ширем подручју града) највећи је град Аустрије и њено политичко, економско и културно средиште. Беч је једна од најстаријих метропола у ‘срцу’ Европе, царски град и место укрштања разних култура и утицаја, град који је вековима имао водећу улогу у креирању политичке сцене Европе и овог дела света.
На основу студије консултантске фирме за људске ресурсе Мерцер о квалитету живота у светским метрополама Беч је већ дужи низ година проглашен најбољим градом за живот на свету. Готово половина бечког региона је под зеленим површинама, од чега око 29 % територије града заузимају паркови и баште, 17 % бечке шуме, док се велики део ових површина искоришћава и у пољопривредне сврхе.
У пратњи туристичког водича упознали су се са најпознатијим културно-историјским и туристичким знаменитостима Беча у кругу “Рингштрасе“ и старог градског језгра, који је под заштитом УНЕСКА.
Прво су посетили Грчки кварт, део града који се налази у најстаријем градском језгру Беча у првом Бечком округу. На крајњем северу централног бечког прстена у крају око Рупрехтове цркве налазе се настарије улице града. У улицама “Флајшмаркт“ (Градска тржница) и “Грихенштрасе“ (Грчка улица) још увек стоје неке од најстаријих зграда у Бечу, међу којима је и најстарија бечка крчма Грихенбајзл (Грчка крчма). Након тога кренули смо у облиазак палате Хофбург.
Комплекс Палате Хофбург заузима велики део јужног дела центра Беча. Састоји се од око 18 палата или делова палата, као и 2.600 просторија, смештених у неколико зграда бивше Царске одаје, од којих је неколико претворено у засебне музеје.
Палата Шенбрун који је са својим јединственим вртом на листи светске културне баштине под заштитом УНЕСКА, следећи је локалитет којег су награђени учесници посетили. Шенбрун палата једна је од најважнијих културних споменика у Аустрији и главна туристичка атракција Беча. Импресивна палата барокног стила поседује преко 1.400 просторија од којих је 40 отворено за посетиоце, што је сасвим довољно да се дочара начин живота бивших царских породица (Царице Марије, Франца Јозефа). Уз помоћ дигиталних водича и шетњом кроз просторије палате награђени учесници упознали су живот на двору који се одвијао пре више од два века.
Учесници пројекта били су и у посети Аустријској националној телевизији (ОРФ). Овде су се упознали са начином рада, савременом опремом ове медијске куће, као и са процесом снимања и преношења садржаја на мале екране. На један занимљив начин водичи су им омогућили да се нађу у улози новинара или водитеља и да се опробају у плавој соби за снимање, која путем аудио визуелне технике представља интересантан призор. По завршетку снимања посетили су Природњачки музеј, који је један од највећих музеја тог типа на свету.
Природњачи музеј поседује 39 галерија, и садржи колекцију од преко 20 милиона предмета и експоната. Музеј на јединствен начин презентује разноврсност и богатство живота на Земљи (биљни и животињски свет, минерале, фосилне остатке…) од њеног настанка па до данас. Главна подручја истраживања обухватају широк аспект тема од самог почетка настанка нашег Сунчевог система до еволуције животиња и биљака и на крају људи и њихових праисторијских традиција, обичаја и начина живота.
На крају дана обишли су Дунавски кеј и попели се на Дунавски торањ, познату атракцију и видиковац Беча одакле се пружа поглед на цео Беч. Оно што је занимљиво је то да се једна платформа, на којој се налази ресторан полако окреће, тако да док ручате имате прилику да видите Беч из различитих углова. Мало касније су на платформи за посматрање направили бројне фотографије. Посета Дунавском торњу је уједно било и последње место током њиховог боравка у Бечу, с обзиром да су у послеподневним часовима кренули за Будимпешту.
Последње дане овог путовања провели су у Будимпешти. У овом граду су у пратњи водича посетили Централно-европски универзитет који организује студије у различитим дисциплинама друштвених наука, права, менаџмента, екологије и математике. Овај међународни универзитет похађа око 1.500 студената из више од 100 земаља света, а на њему предаје око 300 професора и предавача из преко 40 земаља света. Обишли су и кампус, а у једном од модерних технолошки опремљених амфитеатара одржано им је предавање на енглеском језику од стране особља овог универзитета.
Универзитет је основан са намером да се оформи препознатњива централноевропска институција која ће омогућити и убрзати регионалну сарадњу и образовати нове лидере који ће помоћи у демократској транзицији региона. Институција је са том намером развила студијске програме који укључују компаративна истраживања и интердисциплинарни приступ у раду. Овај универзитет је први тог типа у региону који је у свој образовни програм укључује и студије о животној средини. Осим тога Центар за медије, информације и друштво овог универзитета, водећи је центар за истраживања у тим доменима у централној и југоисточној Европи. Стипендије које овај универзитет нуди проширене су и на кандидате из земаља у развоју, па самим тим и за Србију.
Након тога, посетили су Европски омладински центар који је основао Савет Европе. Ученици и професори овог студијског путовања имали су прилику да обиђу зграду, да се упознају са радом и да присуствују презентацији програма ове институције. Пре предавања особље из Центра им је дало задатак да сами проналазе одговоре на питања у вези активности ове институције тако што су податке проналазили у просторијама центра, на зидовима просторија, у комуникацији са запосленима или на интернету.
У току предавања и презентације на енглеском језику стекли су нова знања о Савету Европе европским омладинским фондовима и могућностима да се укључе у неке пројекте или да се прикључе раду Центра.
Омладински центар у Будимпешти ради на спровођењу омладинских политика Савета Европе и реализује едукативне тренинге за младе омладинске раднике и професионалце у области омладинског рада. Своје услуге младима пружа од 1995. године у садашњем седишту и током године реализује преко 50 активности усмерених на оснаживању, јачању компетенција и едукацији младих о различитим питањима (екологија, туризам, волонтеризам, летњи кампови за младе, борба против трговине људима и друго).
Циљ овог студијског путовања јесте да се награђени ученици и ученице упознају са културно историјским споменицима и знаменитостима Љубљане, Беча и Будимпеште, да се упознају са радом европских институција и да кроз примере добре праксе стекну нова знања и вештине која ћа као будући млади лидери имплементирати у нашој земљи кроз различите заједничке активности и пројекте.
Прехрамбено угоститељска школа