Informatika obavezna za osnovce
Informatika i računarstvo bi od naredne školske godine trebalo da bude obavezan predmet od petog do osmog razreda osnovne škole, sa ukupnim godišnjim fondom od 30 časova. Nastava tog predmeta bi bila realizovana kroz takozvani „klizni raspored“, odnosno ravnomerno raspoređene dvočase tokom 15 nastavnih nedelja.
Zbog uvođenja informatike, svi ostali nastavni predmeti bi u rasporedu časova imali jednu nedelju manje, ali te časove đaci ne bi gubili već bi se realizovali kroz projektnu, tematsku nastavu ili u digitalnom okruženju.
Ovo je deo predloga za revidiranje i osavremenjivanje informatičkih sadržaja u osnovnoj školi, koje je pripremila radna grupa Ministarstva prosvete, a o njemu će konačnu reč dati članovi Nacionalnog prosvetnog saveta na sednici 7. juna. Predlog Ministarstva juče je prosleđen NPS-u, potvrdila je za Danas Snežana Marković, pomoćnica ministra prosvete za srednje obrazovanje, inače koordinatorka radne grupe.
Ona je objasnila da će broj časova novog predmeta, za koji je predloženo da se zove tehničko obrazovanje, ostati isti kao sadašnji TIO, s tim što je predviđena drugačija realizacija nastave.
– U petom i šestom razredu učenici bi, kao i dosad, imali dva časa nedeljno, a u sedmom i osmom po jedan u rasporedu plus 30 časova koji bi se realizovali kroz „klizni“ raspored, na isti način kao i informatika. Zbog toga bi školska godina u sedmom i osmom razredu bila produžena za nedelju dana – objašnjava Markovićeva.
Istraživanje koje je uradio Institut za psihologiju, u okviru pomenute inicijative za revidiranje informatičkih sadržaja, pokazalo je da su digitalne kompetencije učenika osmog razreda veoma niske.
Snežana Marković napominje da nastavnici TIO, kao i oni koji su predavali informatiku kao izborni predmet nastaviti da rade, jer imaju informatičke kompetencije da bi mogli da predaju nov predmet informatika i računarstvo. Analiza Ministarstva prosvete je pokazala da u ukupunom zbiru za ova dva predmeta ostaje isti broj nastavnika.
Danas
A kako bi bilo da članove tog radnog tima Ministarstva preslišaju neki stručnjaci koji se profesionalno bave informatikom, bilo kao programer, administratori, dizajneru za web ili štampu…?
Nema ništa gore nego da nam prosvetu kroje ljudi koji kompetencije imaju samo na papiru, a završili su škole i fakultete kada u njima nije ni bilo računara. I sada kroje budućnost današnje dece, a sami nemaju ni 5% znanja koje ima prosečan osnovac ili srednjoškolac.
I ja se slažem sa Vama, deci treba smanjiti fond časova a informatika treba da bude u školama kao „sekcija“ kao što je to nekada bilo, i to u sklopu predmeta OTO….