Integracija dve ustanove – biće velika akademska porodica
Влада Србије донела је 3. октобра одлуку о спајању уз припајање Високе школе техничких струковних студија у Чачку и Факултета техничких наука Универзитета у Крагујевцу. Тим поводом звнично саопштење данас је издао и Факултет техничких наука. Саопштење преносимо у целости.
Висока школа техничких струковних студија у Чачку и Факултет техничких наука у Чачку биће велика академска породица са лепезом студијских програма од основних струкових и основних академских до мастер струковних и докторских академских студија. Реформе високих школа у целој Србији подразумевале су груписање или у академије високих школа или интеграције са факултетима који имају сродне студијске програме. Критеријуми за одлучивање Националног савета за високо образовање били су превасходно територијална припадност, компатибилност студијских програма, као и заједнички кадровски и технички ресурси који ће допринети квалитетнијем образовању студената.
Влада Републике Србије донела је Одлуку о спајању уз припајање Високе школе техничких струковних студија Чачак Факултету техничких наука у Чачку Универзитета у Крагујевцу са ступањем на снагу од 12. октобра 2019. године, а разлози су, како је у Одлуци наведено, допринос ефективнијим, ефикаснијим и економичнијим циљевима високог образовања.
У пракси ова одлука ће значити да ће Факултет техничких наука у Чачку имати и струковне и академске студије, да ће студенти струковних студија студирати по започетим студијским програмима, наставним плановима, условима и правилима студирања прописаним Законом о високом образовању. Корист за студенте огледаће се у ширим могућностима како у наставним тако и у ваннаставним активностима. Очекује се да ће то бити велики тим квалитетних младих људи који ће са дипломом струковних или академских студија моћи успешно да одговоре на захтеве привреде.
Новина је што ће на дипломама студената струковних студија убудуће писати Факултет техничких наука у Чачку Универзитета у Крагујевцу.
Наставници и остали запослени радиће као до сада, уз могућност да у складу са потребама наставе и личним афинитетима имају могућност за професионалним напредовањем. Административна усаглашавања у стручним службама међу колегама су почела, а за евентуалне дилеме добиће се инструкције од надлежних институција.
Никако се не сме заборавити да је високо образовање у Чачку почело 1960. године оснивањем тадашње Више технике, а сада Високе школе техничких струковних студија. Следеће године као јединствена „кућа“ биће обележена два јубилеја: 60 година постојања струковних и 45 година постојања академских студија у Чачку.
Да подсетимо, кроз деценије, у читавој држави више пута су биле реформе на свим нивоима образовања па и у високом. Такође, више пута су се догађале статусне промене високообразовних установа.
Заједнички циљ студената и запослених као велике академске породице је да се у складу са потребама тржишта рада образују што квалитетнији кадрови који ће одговорити на савремене захтеве привреде.
Факултет техничких наука у Чачку Универзитета у Крагујевцу
Ako ste pametni mozete da napravite jedan dobar fakultet sa strukovnim i akademskim studijama nesto kao FTN u Novom Sadu ali ako proradi sujeta i ego, kao sto je do sada bio slucaj moze svasta da bude. Sada ste jedan fakultet i niste konkurencija jedni drugima. Svima je u interesu da FTN bude dobar fakultet i profesorima i studentima i gradu Cacku.
Velika greska, ne mogu da verujem da su Cacani toliko glupi da gube skolu u svom gradu. Sledece godine duplo manje studenata, profesori bez posla.
Privredi su potrebni inzenjeri i strukovnih i akademskih studija. Budite dobar primer kao sto je to „imenjak“ u Novom Sadu. Puno srece i uspeha u radu!
Ukrunjavanje je prednost a ne mana.Ovo je odlicno! Sve cestitke kolektivima zajedno ste jaci!
Oce li neko iz gradske vlasti da resi problem koji imao divljim deponijama ili je samo obecanje kao uvek u pitanju?
Dobro je da se posle onih komentara na prethodnu vest o ovoj temi malo slegla prašina, jer još uvek javnost ne zna zašto je došlo do integrisanja visoke škole u fakultet.
Neću ni ja o tome da maltretiram čitaoce previše, ako uredništvo portala ili Čačanskih novina ima želju, može to da istraži i potom uradi intervju sa obe strane, pa nakon toga javnosti prezentuje istinu.
Možemo svi mi da komentarišemo koliko hoćemo, ali Zakon je ostavio dve mogućnosti, od kojih zaposleni na visokoj školi prvu nisu iskoristili, pa je Ministarstvo primenilo drugu.
Iako ne treba mešati obrazovanje sa politikom, moram da napomenem ovde da je isti čovek zaslužan praktično za nestanak DS-a u Čačku sada zaslužan i za nestanak visoke škole.
Nije dovoljno biti pošten i stručan, rukovodilac mora da zna i da ume da se izbori za rešenje koje je najbolje za sve, a ne da mašta o rešenju koje je na prvom mestu najbolje za njega.
Nisi ti samo nazovi Filozof, ti si i naprdnjački bot, ne možete vi naprdnjaci da ne pljucnete na političke oponente. Mali ste vi da se poredite sa demokratama, DS je institucija za SNS. demokrate će preživeti vreme u opoziciji i vratiti se na vlast, ali vi ćete pući i nestati onog trenutka kad izgubite vlast, a to će biti ne tako brzo koliko ja želim, ali znatno brže nego što vi mislite.
A onda marš natrag u mišju rupu iz koje ste izgmizali. Niste vi Braju ni do kolena.
@Bruka naprednjačka
Prvo, nisam filozof, već filosof, a ti ako razliku ne znaš i ne vidiš je kad čitaš, vrati se u osnovnu školu da je završiš kako treba.
Drugo, nisam bot, niti sam politički aktivan, niti je ovde mesto za politička prepucavanja. O DS-u u Čačku dovoljno govori to koliko često se pojavljuju u javnosti, a ti si toliko upoznat sa tim da ne znaš ni ko je sada predsednik gradskog odbora, inače bi to napomenuo.
A profesoru Draganu Brajoviću niko nije osporio da je pošten ili stručan, već da ne ume da vodi nijednu organizaciju ili ustanovu, pa ni visoku školu.
Već sam objasnio da je visoka škola imala dva izbora, a da direktor sa nekoliko ljudi oko njega nisu odabrali nijednu od te dve, već su maštali o nekom specijalnom statusu koji bi u celoj Srbiji imala jedino „njihova“ škola.
A ovi što maštaju da su na strukovnim studijama naučili više nego oni na akademskim ne zaslužuju ni da im se odgovori.
Umesto polemike na tu temu, navešću da sam tokom služenja vojnog roka doživeo nešto slično, da su podoficiri koji su napustili Vojnu akademiju tokom prve godine studija i počeli da rade u vojsci kao vodnici, uvek naglašavali da oni nisu oficiri, već podoficiri, i to sa tonom kojim žele da kažu da su oni kao podoficiri stručniji i pametniji od onih koji su Akademiju završili.
U Srbiji je sve naopako, što manje znaš i manje škole završiš, to si više ponosan na sebe i sa više žara pljuješ one koji imaju više škole i više znanja.
Sve sto si napisao je samo jedna strana price od nekoliko.
Filosofe ti si obična budala. Pa zar je sramota biti pošten i boriti se za svoj kolektiv. Treba da lažeš i kradeš da bi bio uspešan u ovom sistemu. Veću glupost i lošiju poruku niko nije napisao do sada. Želim da budem korektan u komentaru ali si Filosofe zreo za lečenje.
Da li ima jedna tema da se neprepucavate oko SNS i opozicije, idioti ste i jedni i drugi.
Brajo je ok lik i koliko kapiram ovo nema veze sa njim jer su visoke skole u celoj Srbiji dozivele reforme.
Svaka čas Braju, nije mogao on tu ništa, stavljen je pred svršen čin.
Brajo je svakom pomogao, ako nije mogao da pomogne nije ni odmogao. Spajanje je odavno urađeno na FTN u Novom Sadu i funkcioniše, zašto nebi i ova integracija funkcionisala.
I nas studente treba neko da pita, sramota je da se gasi najstarija visoka škola u Srbiji i da privreda Čačka ostane bez dualnog obrazovanja koje je potrbno ovom gradu i zemlji.
Niste fer, kakve veze ima dualno obrazovanje sa reformom visokih skola. Programi tih skola ostaju jer potrebno
Filosofe u pravu si. Jedno je biti ok covek i dobar strucnjak a drugo je voditi visokoskolsku ustanovu ili stranku. Za ovo drugo moras malo i da se rodis sto bi se reklo. Napominjem, nista licno, i nista lose o Braju, neka se drzi onog sto najbolje zna a to je da bude dobar profesor sa pedigreom.
Fakultet uzima nešto što im ne pripada i što oni nisu stvarali već generacije profesora i studenata Više i Visoke tehničke škole. Neće ime se to na lepo završiti.
Sve je ovo na žalost ipak posledica jedne loše naprednjačke politike koju je potpomogla lokalna SNS. Posledice će se videti za neku godinu.
Fakultet uzima deo zgrade koja je pre 40 godina projektovana i finansirana samo za fakultet, potom je više obrazovanje pripojeno visokom pa se i Viša škola uselila u tu zgradu 1982. godine kao deo fakulteta, da bi 1988. godine novim zakonom više obrazovanje ponovo bilo izdvojeno, ali je tada Viša škola praktično otela fakultetu deo zgrade, a svedoci tog vremena znaju kako i ko je to omogućio.
Bez obzira na to, Visoka škola je mogla da ostane samostalna, da su se pridružili Užičanima u akademiji koju su formirali sa još jednom visokom školom, ali su direktor i oni oko njega maštali da budu centar sveta, na šta su ostali zaposleni naseli.