Интегрисани сервиси на NI4OS-Europe платформи
Пројекат NI4OS-Europe – Националне иницијативе за отворену науку у Европи један је од кључних учесника у изградњи Европског облака за отворену науку као интегрисаног, интероперабилног дигиталног окружења које има за циљ да научној заједници обезбеди лак и једноставан приступ електронским инфраструктурама, сервисима и подацима и тако омогући сарадњу између научника из различитих држава и дисциплина.
Пројекат NI4OS-Europe финансира Европска комисија у оквиру програма Хоризонт 2020, бр. 857645. Пројекат траје од 1. септембра 2019. до 31. августа 2022. године, а укупан буџет је 5.599.475 евра. У пројекту учетвују 22 институције из 15 земаља Југоисточне Европе (https://ni4os.eu/partners/), а представници Србије су Рачунарски центар Универзитета у Београду (https://www.rcub.bg.ac.rs) и Институт за физику (Универзитет у Београду) (http://www.ipb.ac.rs).
Главни циљеви пројекта су:
- развој националних иницијатива у области отворене науке и њихово укључивање у Европски облак отворене науке (European Open Science Cloud – EOSC; детаљније информације: http://open.ac.rs/svevesti/be1f99d6e4893b19f3ca39fde5a4fd66/RS-NI4OS%20-%20EOSC(1).pdf).
- Усвајање филозофије EOSC-а унутар заједнице и промовисање FAIR принципа (findable, accessible, interoperable, reusable; детаљније о FAIR принципима: http://open.ac.rs/svevesti/be1f99d6e4893b19f3ca39fde5a4fd66/RS-NI4OS%20-%20FAIR(1).pdf).
- Техничка подршка интеграцији локалних инфраструктура и сервиса у EOSC.
Пројекат је започео реализацијом свеобухватне анкете која је имала за циљ прикупљање информација о носиоцима (институцијама, телима и појединцима) отворене науке, као и о стању у овој области у земљама које учествују у пројекту. Реализацијом аккете је координирао Рачунарски центар Универзитета у Београду. У резултате ове акције спадају интерактивна мапа на којој се могу наћи основне информације о актерима у области отгворене науке (https://ni4os.eu/os-stakeholders-map/) и интерактивни графикони који илуструју одговоре на најзначајнија питања (https://ni4os.eu/survey-results/).
Европски пројекат NI4OS-Europe учествује у грађењу визије Европског облака отворене науке: интегрисани сервиси на NI4OS-Europe платформи
Један од најважнијих фокуса пројекта јесте интеграција дигиталне инфраструктуре и сервиса релевантних за отворену науку (из земања које учествују у пројекту) у Европски облак отворене науке, а значајну улогу у тој активности има Институт за физику. У оквиру пројекта је формиран каталог дигиталних сервиса (https://catalogue.ni4os.eu/). Интеграцијом 19 нових сервиса у тај каталог, пројект NI4OS-Europe приближава се остварењу визије облака отворене науке и отворених иновација. Сервиси из каталога дигиталних сервиса NI4OS-Europe биће укључени у портфолио EOSC-а (https://eosc-portal.eu/), чиме ће милионима научника широм света бити омогућено да приступе како сервисима, тако и истраживачким подацима, да их похрањују, управљају њима, анализирају, деле и користе.
Платформа NI4OS-Europe садржи податке о 41 сервису. Сви ови сервиси тестирани су коришћењем специјализованих модела како би се утврдило да ли испуњавају услове за интеграцију у EOSC. Организовано је више десетина предавања и радионица за различите категорије актера и корисника, а истовремено су се одржавале консултације и спроводиле анализе у вези са усвајањем политика отворене науке. На тај начин је пројекат NI4OS-Europe поставио јаке темеље за реализацију EOSC-а, што је нарочито значајно за научнике и стручњаке у области информационо-комуникационих технологија.
Детаљније информације:
- NI4OS – National Initiatives for Open Science in Europe
- NI4OS-Europe Service Catalogue
- European Open Science Cloud
- NI4OS-Europe Facebook | NI4OS-Europe Twitter
- Subscribe to NI4OS-Europe news
Резултати пројекта: https://ni4os.eu/project-results/
___________________________________________________________________
Ta organizacija tretira Kosovo kao drzavu. Nema granice naprednjackim ulizicama, prodali bi dedin grob za sto evra, a tek koliko se nadaju da ce da se omrse za Kosovo.
A ti bi rek’o da Kosovo nije država???
To sto je teroristickim akcijama i pritiskom spolja oteto, i funkcionise zbog toga „samostalno“ ne znaci da je drzava.. Kad bi ti neko upao u kucu i zauzeo prostoriju i nazvao je svojom, ona je i dalje tvoja. A bitangu motkom..