Izveštaj sa studijskog putovanja u CERN
U periodu оd 9. do 13. decembra 2024. godine, imala sam privilegiju da, kao deo delegacije profesora iz Srbije, posetim CERN — najveći svetski centar za istraživanje elementarnih čestica i suštine modernih naučnih dostignuća. Ova prilika nije bila samo stručno usavršavanje, već i inspirativan uvid u budućnost nauke i tehnologije, sa posebnim osvrtom na mogućnosti primene u edukaciji i projektima koje vodim.
CERN, smešten u čarobnoj Ženevi, sinonim je za istraživanje granica ljudskog znanja. Poseta je bila organizovana kroz intenzivan program koji je obuhvatao predavanja, praktične radionice, obilazak najnovijih laboratorija i detektora, te razgovore s vodećim svetskim naučnicima. Kao profesorku fizike i zaljubljenicu u inovacije, oduševila me je prilika da vidim kako se nauka i tehnologija spajaju u najvećem eksperimentu na svetu.
Obilazak instituta i tehničkih čuda
Prvi dan obeležili su posete CMS i ATLAS detektorima, ključnim komponentama Velikog Hadronskog Sudarača (LHC). Fasciniralo me je kako LHC ubrzava protone do brzine bliske brzini svetlosti i stvara sudare koji simuliraju uslove iz prvih trenutaka univerzuma. Kao profesorka, odmah sam razmišljala kako ovu tehnologiju mogu predstaviti svojim učenicima, koristeći modele i simulacije u nastavi.
Posebno iskustvo bio je obilazak fabrike antimaterije — mesta gde se stvara najređa i najskuplja supstanca na svetu. Demonstracije su bile veoma interaktivne, a vodiči su strpljivo objašnjavali složene procese na način razumljiv i inspirativan za svakoga. Poseta digitalnom centru CERN-a, gde se obrađuju ogromne količine podataka, pokazala mi je kako se savremena informatika koristi za upravljanje podacima sa eksperimenata. Ove tehnike sam prepoznala kao sjajan primer za motivaciju mojih učenika iz oblasti veštačke inteligencije i analiza podataka.
Tradicija i modernost u savršenoj harmoniji
Jedan od najupečatljivijih trenutaka bio je obilazak prostora gde je rođen World Wide Web. Kao neko ko naglašava značaj informacionih tehnologija u obrazovanju, bila sam oduševljena saznanjem da je ovo mesto gde je započela digitalna revolucija. Inspirisala me je ideja da sa svojim studentima kreiram projekte koji spajaju tradicionalnu nauku i savremene tehnologije, poput izrade edukativnih veb stranica ili AI modela za simulaciju fizičkih procesa.
Inspiracija za buduće projekte
Tokom putovanja, razmišljala sam o tome kako iskustva iz CERN-a mogu da obogate moj rad. Inspiraciju sam pronašla u projektima koje razvijam s fokusom na decu i celoživotno učenje. Rad na edukativnim robotima i radionice koje promovišu inovacije kod mladih, dobiće novi zamah nakon ove posete. Posebno me motivisalo da nastavim sa inicijativama koje spajaju nauku i kreativnost, poput izrade modela koji prikazuju kako naučna otkrića mogu biti dostupna svima.
Takođe, poseta je dodatno osnažila moju odluku da kroz doktorske studije nastavim da produbljujem svoja znanja i doprinesem obrazovnom sistemu. Verujem da će dalji rad na naučnim istraživanjima otvoriti još više mogućnosti za primenu naprednih tehnologija u nastavi.
Zaključak
Poseta CERN-u nije samo stručno usavršavanje — to je iskustvo koje menja perspektivu. Kao edukator, osećam odgovornost da ovu priču prenesem dalje, inspirišući nove generacije da istražuju, pitaju i kreiraju. CERN nije samo mesto gde se otkrivaju tajne univerzuma; to je podsećanje na ljudsku radoznalost, snagu timskog rada i beskrajne mogućnosti koje nauka nudi.
Ovo putovanje mi je otvorilo vrata u svet novih ideja i potvrdu da sam na pravom putu. Nastaviću da ovu magiju prenosim svojim učenicima i kolegama, uz poruku: neka nas svetlost znanja vodi napred.
Olga Dukić, Diplomirani fizičar – master, PhD Candidate
_______________________________________________
Nemojte samo predsedniku da pokazujete ove slike, počeće da pravi sudarač čestica i antimateriju. Ipak smo mi „najbrže“ rastuća ekonomija u Evropi. Kakav ekonomski tigar, mi smo ekonomski gepard.
Divna profesorka. Uzor mnogima. Srecno u daljem radu