Jezički problemi u Čačku: Sprechen Sie italijanski?
Saveti roditelja u četiri čačanske osnovne škole traže uvođenje italijanskog jezika u srednjim školama u gradu, pošto njihova deca taj strani jezik uče u višim razredima osnovne škole. Samo u čačansku Gimnaziju ove godine upisao se 101 svršeni osnovac koji su kao izborni jezik učili italijanski, ali su svi prinuđeni da u nastavku školovanja pohađaju nastavu nemačkog ili francuskog jezika, pošto u Gimnaziji nema profesora italijanskog. Ista situacija je i u ostalih pet srednjih škola u gradu.
Đurđa Pajević Bralović iz Saveta roditelja OŠ ’’Dr Dragiša Mišović’’ kaže da su deca koja ne mogu da pohađaju nastavu italijanskog jezika u daljem školovanju izložena svojevrsnoj diskriminaciji.
„Nehumano je prema deci, neetički je prema njima da četiri godine uzaludno uče italijanski jezik i da posle toga pređu u Gimnaziju, gde nastavljaju da uče nemački i francuski sa kojima nisu imali nikakvih dodirnih tačaka. Pritom su u velikom zaostatku u odnosu na svoje vršnjake koji su već imali četvorogodišnje predznanje tog jezika“, navodi Pajević Bralović.
Da apsurd bude veći, u Gimnaziji su formirana tri odeljenja francuskog jezika, iako nijedno dete koje je taj jezik učilo u osnovnoj školi nije upisalo ovu srednju školu. Nastavu drži čak troje profesora. Ovu ozbiljnu anomaliju u obrazovnom sistemu grada, kojom je za sedam godina oštećeno je oko 1.000 učenika, Milan Bojović iz Saveta roditelja škole ’’Dragiša Mišović’’ tumači preteranom brigom kolektiva Gimnazije prema kolegama kojima se veštački čuva radno mesto.
„Interes učenika koji upisuju osnovnu ili srednju školu treba da bude na prvom mestu, a ne radni status trenutno angažovanih profesora.“
Direktor čačanske Gimnazije Ivan Ružičić smatra da je problem nastao pre osam godina kada je italijanski uvođen u nastavu u tri gradske osnovne škole.
„Naterali su roditelje čija su deca želela da uče nemački da pohađaju italijanski, kako bi se u osnovnoj školi zaposlio profesor italijanskog. Ali ne jedan, nego kada vi celu generaciju u jednoj velikoj školi primorate da uči italijanski jezik, onda se broj časova namnoži. A pitanje je da li su oni hteli da uče taj jezik. Ključ problema je u sledećem: oni nisu uskraćeni za italijanski u Gimnaziji, nego za nemački u osnovnoj školi“, objašnjava Ružičić.
Bez obzira na ovakve Ružičićeve tvrdnje, Gimnazija bi morala da ide ukorak s vremenom i da više brine o interesima đaka, naglašava profesor Jeroslav Živanić, dekan Tehničkog faklulteta u Čačku i član gradskog veća zadužen za obrazovanje.
„Valjalo bi da Gimnazija ima sluha da uvaži želju dece i da im obezvedi nastavnika italijanskog, jer oni postoje u osnovnoj školi. Jeste se planski dogodilo da u nekoliko škola počne da se izučava italijanski jezik, ali kada ga već ima treba ga gajiti“, kategoričan je profesor Živanić.
Načelnik: To je problem u celoj Srbiji
– Problem sa jezicima postoji u celoj Srbiji. Kao što znate, učenici imaju priliku da biraju i druge strane jezike ali u skladu sa mogućnostima škole. Ako škola recimo ima profesora italijanskog onda ona može da razmišlja o uvođenju tog jezika. Problem je izraženiji u srednjim školama gde učenici dolaze sa svih strana. Trenutno učenici imaju mogućnost da zadrže taj jezik koji su učili kao drugi i da polažu godišnji ispit na kraju godine. To nije dobra varijanta zbog čega očekujem da u narednom periodu ponudimo učenicima i roditeljima bolje rešenje, naveo je načelnik Školske uprave Vladan Seizović.
Vladimir Nikitović, RSE
Pitajte magistra Ilica da vam predaje on izvanredno govori vise jezika.
Moje dete nije imalo mogucnost izbora u osnovnoj skoli jer je neko odlucio da ce se uciti Italijanski jezik. Gimnazija je ipak izasla u susret deci koja zele nastaviti sa ucenjem Italijanskog jezika i obezbedila je profesora. Deca ce u drugom polugodistu slusati Italijanski jezik dva puta sedmicno i na kraju polagati test. Problem sa jezicima postoji, u pravu su i jedni i drugi. Svi dobro znamo kako se dobijaju radna mesta, kako se pune fondovi casova… Gospodo direktori, sedite i resite taj problem, ne prebacujte odgovornost jedni sa drugih.
Koliko sam upucen u stvar a jesam, u neke skole je uveden italijanski kako bi se zbrinuli pojedini politicki kadrovi ili clanovi njihovih porodica. Ono sto gospodja ili gospodjica precutkuje je da mnogi u nekim cacanskim osnovnim skolama roditelji sada traze da im deca uce nemacki jezik a ne da ih prisiljavaju da uce italijanski. Sve ovo je zamsateljstvo odredjenih drugova iz DSS koji su sebi dali za pravo da se bave prosvetom i nastavnim planovima.
A ja hocu da moje dete uci italijanski u Vuku, a teraju ga, kako Vi kazete, na nemacki. I sta cemo sad?!
Posle svega deca ne znaju ni italijanski ni francuski jezik.
A ni nemački ne nauče! Mnogo buke niokočega!
Prvo da nauče srpski kako valja.
A strane jezike neka uče posle toga, jer da bi savladali strane jezike, moraju prvo dobro da znaju maternji.
Toliko. Hvala.
VECINA NI SRPSKI NE ZNA KRSTENO,SAMO IH SLUSAJTE KAKO PRICAJU,KOJE IZRAZE KORISTE I KAKVE GRAMATICKE GRESKE PRAVE PRI PISANJU
E to je vec prica za sebe.
Gospodja je itekako obavestena jer ima dete i u gimnaziji i u OS „Ratko Mitrovic“ jednoj od skola gde se ucio samo Italijanski jezik. Tacno je da su se roditelji pobunili i da traze da deca imaju pravo na izbor a ne da im se drugi jezik namece. A da je Gospodin Neobavesteni zaista procitao komentar, video bi da sam napisala da moje dete NIJE IMALO mogucnost izbora…
Klasican obracun direktora gimnazije sa ne-znam-ti-kim!
A Soc ga podrzava, a sa njim i sns. Cuva se radno mesto profesorke francuskog, tako da nije problem italijanski!!!
Italijanski se uči u četiri osnovne škole u Čačku i u ovoj školskoj godini, 103 takva đaka je upisalo Gimnaziju, međutim njima nije omogućeno da se opredele za italijanski jezik (što je zakonom i predviđeno jer su taj jezik započeli sa učenjem) već su morali da izaberu nemački ili francuski.Time su deca obespravljena i na ovaj način neće naučiti nijedan od predviđenih jezika, što će se nažalost možda dešavati i u buduće za ko zna koliko generacija.
Rešite ovaj problem na jednostavan način, preraspodelom nastavnika nemačkog i italijanskog jezika između osnovnih škola i Gimnazije i omogućite deci da se usavršavaju za one jezike za koje imaju najviše afiniteta.
Svaka rec na mestu. Ovde se samo ne postuje zakon u gimnaziji. Problem moze lako da se resi ako ima volje. Ali nece je biti sve dok je direktor ovaj ime-da-mu-ne-pominjem.
Nece, prijatelju,gospoda iz gimnazije u osnovne skole – to im je ispod casti.
Opet se gađamo politikom. Pustite politiku, omogućite deci svoje zakonom zagarantovano pravo, pravo izbora.Lepo, pola norme profesor iz Gimnazije dobije u osnovnoj školi, a pola norme profesor iz osnovne u Gimnaziji. Vuci siti, a ovce na broju što je rekao naš narod.
Italijanski se uči u četiri osnovne škole u Čačku i u ovoj školskoj godini, 103 takva đaka je upisalo Gimnaziju, međutim njima nije omogućeno da se opredele za italijanski jezik (što je zakonom i predviđeno jer su taj jezik započeli sa učenjem) već su morali da izaberu nemački ili francuski.Time su deca obespravljena i na ovaj način neće naučiti nijedan od predviđenih jezika, što će se nažalost možda dešavati i u buduće za ko zna koliko generacija.
Rešite ovaj problem na jednostavan način, preraspodelom nastavnika nemačkog i italijanskog jezika između osnovnih škola i Gimnazije i omogućite deci da se usavršavaju za one jezike za koje imaju najviše afiniteta.