Jubilej: 10 godina Gimnaziona
Kolektiv i učenici čačanske Gimnaziji obeležili su veliki jubilej – 10 godina neprekidnog izlaženja školskog lista Gimazion. Prvi broj Gimnaziona predstavljen je 10. marta 2005. godine i za kratko vreme je postao deo istorije škole, po čemu se Gimnazija prepoznaje. List učenika i profesora čačanske Gimnazije izlazi dva puta godišnje i u njemu se može pročitati uglavnom sve ono što se dešava u školi tokom godine.
Predlog da se ponovo pokrene školski list izneli su u jesen 2004. godine profesori Dragan Matijević, Dejan Krunić, Vladimir Dimitrijević, Slobo Nikolić i direktor Ivan Ružičić.
– Podelili smo zaduženja, napravili smo prvi broj koji je bio mala monografija škole. Prvi broj je štampan u februaru 2005. godine u štampariji Tehničkog fakulteta u 3.000 primeraka. Potom su se u kreiranje lista uključili i drugi profesori, a zaživele su si nove rubrike. Potom je uredničkupalicu preuzela Ivanka Tankosivć, a grafički dizajn Svetlana Džida. Do sada je za školskilist pisalo oko 600 učenika, a odštampali smo preko 22.000 primeraka Gimnaziona, kaže direktor škole Ivan Ružičić.
Kako je istakao direktor Ružičić, list počiva na entuzijazmu učenika i profesora škole, a veliko je olakšanje što je rešen problem finansiranja štampe lista u dogovoru sa roditejima učenika, i to zahvaljujući tzv. roditeljskom dinaru.
Profesorka i urednica Gimnaziona Ivanka Tankosić, kaže da je osnovna ideja Gimnaziona da se afirmišu, podstiču, ističu i osvetljavaju svi primeri dobrote, lepote i humanosti.
– Povezujemo prošlost, sadašnjost i budućnost. Sve ono što je primer uspešnih ljudi rasejanih po celom svetu rado objavljujemo. Zahvaljujem se svim učenicima koji rado učestvuju u tolikom broju u izradi lista. Rubrike su se menjale vremenom, a profesor Ćurčić uvek na zanimljiv način govori o prošlim vremenima i ljudima koji su važni za istoriju naše škole. Da dobro radimo, primer su i brojna prizanja koja smo dobili u proteklom period, rekla je profesorka Tankosić.
Učenica Ikonija Jevtić za Gimnazion piše o aktivnostima hora i školskog orkestra.
– Svaki nadareni pojedinac ako želi može da objavi svoj rad. Teme su zaista široke i svako može sebe negde da pronađe. Šansu imaju svi učenici. Takođe, ovo je jedna prilika da ostavimo trag u istoriji naše škole koja nam je draga i zaista smo ponosni što smo njeni učenici, rekla je Ikonija Jevtić.
I Nađa Vuković je zadovoljna što ona i njene kolege imaju mogućnost da predatave sve ono što ona i njeni drugari urade i postignu tokom školske godine.
– Gimnazion je veza prošlosti, sadašnjosti i budćnosti, veza profesora i đaka Gimnazije koja traje 10. godina. List je bitan za sve nas zato što je šansa za nas da postavimo sebi i drugima neka važna pitanja, da izrazimo naša interesovanja, kaže Isidora Lazović.
Učenica Dubravka Knežević je počela da piše a nagovor profesora srpskog jezika i književnosti.
– Profesori su u nama prepoznali talenat. Svaki put kada izađe vaš članak i kada to pročitaju učenici i profsori, vaš ponos i žeja da nastavite da pišete raste. Kao što mi danas pišemo o nekim našim bivšim đacima škole, o njihovim uspesima, volela bih da jednog dana takav jedan članak budući gimazijalc napiše o nama i našim uspesima u budućnosti, poručila je Dubravka.
Od 350 srednjih škola, tek oko njih 30 ima svoj školski list. Profesor u penziji Predrag Ćurčić, stalni saradnik Gimnaziona, kaće da je čačanska Gimnazija imala dugu istoriju školskih listova, podsećajući da je prvi pokrenut još daleke 1904. godine na inicijativu učenika V i VI razreda koji su bili deo tadašnje Đačke družine Rajić.
– To je bio Đački glasnik, a potom sledi Omladinski vesnik, list čiji je urednik bio tadašnji učenik Tatomir Anđelič, kasnije velikan naše nauke. Sledi časopis Polet koji je uređivao Siniša Paunović, a među saradnicima su bili Tin Ujević i Gustav Krklec. U novijoj istoriji pijavio se Polet, list koji su uređivali poznati profesori. Bogatu tradiciju školskih listova u Gimnaziji uspešno nastavlja Gimnazion. Škola ima preko 1.1000 učenika. Koliko se oni između sebe poznaju, znaju li za aktvnosti svojih vršnjaka? O svemu tome mogu da čitaju na stranicama Gimnaziona, pa je on u tom pogledu i nadgradnja školske nastave i više od toga, rekao je profesor Ćurčić.