Kako učiniti učenje interesantnim?
Znate li zašto češće čujemo da neko ne voli da uči nego obrnuto? Da je učenje omražena aktivnost i da je najteže naterati se da počneš sa učenjem? Zato što pogrešno pristupamo toj aktivnosti. Nepravedno smo je osudili da je teška i iscrpljujuća ili smo sebe osudili na neuspeh u učenju pogrešnim uverenjima o sebi i svojim mentalnim sposobnostima. Zato što nismo naučili kako da učimo. Odlučite da naučite kako da učite i ta aktivnost vam nikada više neće biti teška, već ćete uživati u benefitima koje učenje donosi. Krenite od svojih uverenja o svojim mentalnim sposobnostima i procesu učenja, identifikujte da li su pogrešna i kako vas blokiraju na vašem putu do uspeha i srušite ih racionalnim razmišljanjem – niste pogrešni vi, niti je pogrešno učenje, jedino što je pogrešno su negativna predubeđenja, i njih je potrebno korigovati. Dakle, učenje samo po sebi nije teško, dosadno i naporno, već ga naša pogrešna uverenja i pogrešan pristup čine takvim.
Učenje je svakodnevni deo našeg života, neraskidivo je povezano sa našim razvojem i sazrevanjem, učimo i kada nismo svesni toga. Hajde onda da damo sve od sebe da srušimo mentalne blokade ukoliko postoje i doživimo učenje onakvim kakvo zaista i jeste – zanimljivo, uzbudljivo i svrsishodno. Pristup učenju je ujedno uvod u dalju priču o tome kako učiniti učenje zanimljivim i prvi savet koji vam ovaj tekst pruža u vašoj potrazi za odgovorom kako olakšati proces učenja. Pristupite učenju kao načinu da unapredite sebe, načinu da se razvijate intelektualno, emocionalno i duhovno, načinu da poboljšate svoje znanje, veštine, stavove i razmišljanja o sebi i onome što nas okružuje. Učenjem postajemo bolji, veštiji i pametniji nego što smo bili juče ukoliko imamo zdrav i pozitivan stav prema učenju. Kada jednom primenite ovakav pristup učenju, shvatićete koliko vas je blokirao vaš pogrešan pristup.
Ukoliko ste roditelj ili nastavnik koji traži odgovor na pitanje kako motivisati dete da uči, znajte da je odgovor takođe pristup. Dete umnogome uči posmatranjem svojih uzora, uočavajući i upijajući njegove obrasce ponašanja i razmišljanja, te ako vi sami cenite učenje kao aktivnost koja nas razvija i obogaćuje na mnogo nivoa, velika je verovatnoća da će dete usvojiti pozitivan stav prema učenju i percipirati ga na pravi način – kao izazov koji je sposobno da savlada, kao način da se razvija i unapređuje i kao jedno divno saznajno putovanje koje se nikada ne završava. Ovo je posebno važna stavka kada je reč o ispravnom i efikasnom stavu prema učenju, naročito u savremenom dobu, kada formalno obrazovanje nije dovoljno za opstanak u konkurentnom poslovnom svetu. Pored formalnog obrazovanja, neformalno obrazovanje je naročito bitno i veoma cenjeno u obrazovnom smislu. Važno je da mladi shvate da je potrebno konstantno unapređivati znanje, preispitivati stavove, biti spreman na učenje i svestan da učenje nikada ne prestaje.
Ukoliko ste učenik koji traži motivaciju da savlada zahtevno gradivo ili ste zaglavili sa pogrešnim metodama učenja, ostanite sa nama do kraja teksta, slede „tips & tricks”.
1. Muzika pospešuje koncentraciju i mentalne funkcije
Bilo da ste ljubitelj klasične muzike ili ne, naučnici su dokazali da klasična muzika najpovoljnije deluje na mozak, kao i da je najpogodnija za učenje. Konkretno, Mocartove kompozicije su se pokazale kao izvrsno sredstvo za poboljšanje procesa učenja zato što utiče na stabilizovanje svesnosti i koncentracije i jačanje mentalnih funkcija. Istraživanja su pokazala da njegova muzika pozitivno deluje na naše kognitivne funkcije i emocionalno stanje – opušta um i telo, snižava krvni pritisak, reguliše otkucaje srca i popravlja opšte raspoloženje, što je sve što vam je potrebno za zabavno učenje.
Pored klasične muzike, preporučuje se i ambijentalna muzika tokom učenja, kao i zvukovi iz prirode – zvuk kiše, mora, šume, kao način da ostanete koncentrisani i budete maksimalno produktivni.
2. Korišćenje markera i obeleživača u raznim bojama i pravljenje beleški
Ova tehnika ne odgovara svima, ali kome odgovara, poprilično mu olakšava proces učenja i memorisanja informacija. Ukoliko niste, probajte da „unesete malo boje” u svoje učenje, da ga učinite zabavnim i pozitivnim. Pravite beleške, izvlačite teze iz udžbenika, podvlačite i uokvirujte markerima ključne delove u tekstu koji učite, obeležavajte nalepnicama ili bookmarkerima važne strane u udžbeniku. Učenje ne mora biti puko memorisanje nekakvih informacija, već ga možete učiniti zabavnom aktivnošću koju više nećete odlagati.
3. Interaktivno učenje
Još jedan od načina da učinite učenje interesantnim jeste da učite u paru ili u grupi. Ovo je metoda učenja koja mnogima prija i dosta vam može olakšati učenje, a ponajviše razumevanje gradiva. Diskusija, debata, razmena mišljenja i uvida, zajedničko razvijanje koncepata i tumačenje gradiva može doprineti boljem razumevanju i lakšem učenju. Uz to, možete organizovati i kviz sa pitanjima iz lekcija koje je potrebno naučiti i krenuti u zabavnu avanturu zajedničke izgradnje znanja. Naučite lekcije, pripremite pitanja i počnite sa takmičenjem u znanju.
I još jednom, ukoliko već niste, promenite pristup učenju.
Od njega sve kreće i od njega sve zavisi.
_______________________________________________________________
Učenje,je postalo za sirotinju,uče dan i noć,da bi došli do diploma a bogataška deca,kupuju diplome učlane se u SNS,i ta deca rukovode sa našim životima,onda ta deca,čestita beže preko grane a ova mafija ostaje na rukovodećim mestima
Da je samo SNS, bilo je i mnogo drugih pre njih. Setite se devedesetih, pa i upisa u srednje, gde su skorojevici, lokalni krimosi i sl. krem, upisivali svoju ispod prosecnu decu u gimnaziju. Tu su i fakulteti, birali se kao na pijaci..