Ključ finskog obrazovnog sistema – Poverenje društva u profesore
Reforma obrazovnog sistema je dugačak proces, ali kroz rad korak po korak, rezultati po društvo su veoma pozitivni, zaključeno je na debati „Manje bubanja – Više znanja“, koja je u centru pažnje imala obrazovanje u Finskoj, opšte ocenjeno kao najbolje na svetu.
Pre debate, učesnici i gosti su pogledali kratki dokumentarni film novinarke N1 Milice Spasić o tome kako izgleda školovanje u skandinavskoj državi. Ambasador Finske Kimo Lehdavirta kaže da je njihov obrazovni sistem dobio brojne pohvale, ali i da postoje brojni mitovi, da postoje domaći zadaci i ocene, ali u mnogo manjem obimu nego na drugim mestima. U centru pažnje je potraga za znanjem.
– Pripremamo decu kako da uče, ne kako da polože neki test. Finski roditelji i učitelji ne žele da deca idu u školu zbog ocena, pošto će tako biti manje fokusirana na učenje. U fokusu je način na koji učenici mogu da uče, da razviju kritičko mišljenje i koriste nove tehnologije – kaže ambasador Lahdevirta, i kao prvi savet državama koje se nalaze u procesu reformi navodi – Imajte vere u obrazovanje.
Šef II sektora operacija u Delegaciji Evropske unije u Srbiji Štefen Hudolin kaže da EU podržava Srbiju na putu reformi obrazovanja kroz različite projekte.
– Investirali smo značajna sredstva u pokušaju da promenimo sistem, ali i u kupovinu opreme i obnovu objekata, škola, fakulteta i u obezbeđivanju materijala za učenje. Rekao bih da se sada nalazimo u presudnom periodu, gde smo ujedinili naše napore. Cilj je da iz škole izlaze učenici koji znaju nešto, a ne da im prepisujemo šta bi trebalo da nauče – kaže Hudolin.
Predstavnica Ministarstvaprosvete, naukeitehnološkograzvoja Marija Krneta kaže da je 35 hiljada nastavnika prošlo obuku za ishodno orijentisanu nastavu, u kojoj se meri ono što je zapravo naučeno tokom perioda obrazovanja. U fokusu Ministarstva sada je merenje rezultata, a uvođenje državne mature na kraju srednje škole jedan je od koraka u proceni koliko su škole uspešne u svojim zadacima.
– Trebalo bi da učimokako da učenicima postavimo pitanja za koja se odgovor ne nalazi direktno na Guglu, več da kritički rasuđuju o činjenicama, koriste informacije, budu pismeni – pojašnjava Krneta.
Reforma obrazovanja je dug, ali važan proces koji je naša država počela pre 60 godina, kaže Laura Indren, stručnjak za obrazovanje iz finske kompanije Huippu Education . Iako sistem ocenjuje kao odličan, kaže da je i dalje fleksibilan i menja se u skladu sa izazovima, pa je sada najnovije pitanje – Da li učenici i nastavnici imaju previše slobode? Iako se njihovo mišljenje uvažava, roditelji prepuštaju odluke nastavnicima.
– Kada smo formirali sistem, porastao je i nivo poštovanja prema nastavnicima. Ipak, saradnja sa roditeljima je od presudnog značaja, zanima nas njihov stav o mogućim promenama i smatramo ih partnerima, kao i kompletnu obrazovnu zajednicu – ističe Indren.
Nastavnik dobije slobodu, ali ako nije dobro obučen, ne može mnogo da uradi sa njom, kaže Ljiljana Novković iz Osnovn škole „Drinka Pavlović“ iz Beograda. Ona kaže i da je za nastavnike bitnije poštovanje društvene zajednice nego plata. Kod nas ipak imamo situaciju da se roditelji mešaju i proizvoljno ocenjuju rad nastavnika, ocenjuje Novković.
_______________________________________________________________
kakvo lupetanje.Skolstvo je najbolji svedok drustva,nacije.
Jedno vreme su Englezi,Francuzi,Nemci izmedju dva rata,i td,td,td imali najvise naucnika,nobelovaca.
Sada posle drugog scetskog rata ima Amerika.
Sta hocu da kazem.
Da svaka zemlja koja je postala dpminantna na svetskoj sceni,pratije i broj nobelovaca.
A da negovorim,da sad postati nobelovac mora da postoji jako skolstvo,i dodatni drzavni resursi da bi fosli do nobelovaca,A da ne kovirim da fans nemoze da dofjete do nobelovaca,bez kvalitetnih mentora,Jer za Nobelovca su potrebni mentori.
Radi obavestenosti,poyrebno je imati kontakta sa Finskim skolstvom.
Ali postavlja se pitanje,stabi bilo kad bi bilo.Kad bi svi profesori iz Finske presli ovde da budu profesori.Nista digli bi se i roditelji i ucenici i proterali bi ih.
To bi bilo normalni,jer normalno je jer nase drustvo he mocvara,sa losim,ili cak kontraproduktibnim zakonima,se urusio svaki sistem.Pogledajte,u Finskoj dali ucenik sme i moze da bude be disciplinovan,dali moze da se djaci drogitaju,dali pojedini roditelji mogu da besne na skolu.Dali mozete u celoj finskoj da nadjeye pikavac.
Dali uopste nekom pada ba pamet da ufje u javni prevoz i maltrerira druge.
Moje misljenje da mi kao narod,i nasi profesori su bukvalno u mentalnom zaostatku da mohu da shvate o cemu se radi.
Ove moje tvrdnje,se migu naci u knjizi od Montiskea u duhu zakona.
Sta on kaze,sta je otkrio fa svaka nacija je specificna.Da kad donosite neke zakone,da se zakoni kod jedne nacije,bemogu prekopirati kod druge,to zbaci nece biti istih rezultata.Iplementirati nesto sa strae moze se samo
pod jednim uslovim.
A to je najboljibsinovi jednog naroda moraju se skilovati u Finskoj,pa tek oda prebeti,iplementirati u
svoj narod.
Jer vreme mota uciniti da se u stranoj zemlji udhe u
Srz drugog baroda,uvidi razlika,fa bi se hasao pravi put implementacije.
Prvo zivimo u doba multikulturalnisti.
Bojimbsebkad bi testirali ipstu kulturu basih nastavnika,bila bi katastrifalna.Multikultyranos,iz prirodnih i drystcenih nauka,kai i kuktura naroda,i nove kukture,kija he bastala,i bametnuka se svim nacijama,visokotehniliski razvoj,je neophodno da bi postali talasima.