Kraj partijskim direktorima škola?
Direktori osnovnih i srednjih škola u Srbiji ubuduće će prilikom izbora morati da dobiju podršku više od 50 odsto zaposlenih, a ukoliko nijedan kandidat to ne obezbedi, raspisuje se novi konkurs. Ova novina, predložena u Nacrtu izmena i dopuna Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, trebalo bi da smanji uticaj politike prilikom izbora prvog čoveka škole, što je u dosadašnjoj praksi bio čest slučaj.
U školama se godinama unazad vodi pravi rat oko direktorske fotelje, a izbori se u pojedinim obrazovnim ustanovama smatraju reperom za procenu uticaja politike na zbivanja u lokalnom školstvu. U prosvetnoj inspekciji tvrde da je gotovo svaki izbor direktora škola praćen pritužbama, a upravo je taj događaj ključni razlog oštrih podela u kolektivima.
Predložene zakonske promene u Ministarstvu prosvete obrazlažu „potrebom da se obezbedi veći uticaj zaposlenih na izbor direktora„, tako što će utvrđivati lista predloga kandidata. Precizirano je da se konkurs raspisuje najranije četiri, a najkasnije tri meseca pre isteka mandata direktora. Novina je da je ustanova u obavezi da Ministarstvu prosvete dostavi odluku o raspisivanju konkursa radi objavljivanja na njihovoj zvaničnoj internet stranici.
Na ruku većem uticaju zaposlenih ide i predlog da se promeni sastav organa upravljanja, odnosno školskog odbora (po zakonu bira i razrešava direktora škole), u kojem bi ubuduće bila tri predstavnika nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika, i po dva predstavnika roditelja i lokalne samouprave. Trenutno se školski odbor bira po formuli tri plus tri plus tri, s tim što se predstavnici škole imenuju iz reda svih zaposlenih.
„Ovom izmenom daje se veći značaj nastavničkom veću u postupku izbora direktora, čije mišljenje je dosad bilo formalno i neobavezujuće za organ upravljanja. Takvim rešenjem se sprečava da u uži krug uđu kandidati čiji program nema većinsku podršku kolektiva. Ovakvo rešenje je propisano zbog potrebe da u sastavu školskog odbora budu pretežno praktičari, koji poznaju sistem obrazovanja„, piše u obrazloženju predloženih izmena zakona.
Predstavnici Unije sindikata prosvetnih radnika i Društva direktora škola Srbije zadovoljni su ovakvim predlozima, ali različito gledaju na to što ni u ovim zakonskim izmenama mandat prvog čoveka škole nije ograničen.
Najnoviji primer u OŠ „Ratko Mitrović“ .Ko pita kolektiv? Niko !
Najnoviji primer iz OŠ „Ratko Mitrovič“ ,Ko pita zaposlene? Niko!
Najnoviji primer iz OŠ „Ratko Mitrović“ .
Najnoviji primer iz OŠ „Ratko Mitrović“.
Pa kakvi su strucnjaci zaposleni tamo i ne treba niko da ih pita.
Pa ako je Unija rešila da podržava nasledna direktorstva
kao što je 25 godina radile strukturab sps bar u Čačku,onda čestitamo.Nismo znali da je Unija socijalističke provinencije,konacno se otkrila,pala joj je maska.narod ima zabludu da oni zastupaju narodnu volju.Svo zlo u školama stvara se godinama,zapošljava se samo sps kadar,ostali nemaju nikakve šanse!Sramotno Unijo!Kako da se onda IZVRŠI PROVETRAVANJE ŠKOLSKOG KADRA,KAKO DA SE ZASTUPI DEMOKRATICNOST? …Unijo sramno!
Ni po ovom novom načinu biranja direktora ne znači da nema partijskih direktora .U gore pomenutoj školi članovi Školskog odbora iz rNastavničkog veća nisu preneli mišljenje ni stav kolejtiva već SNS i načelnika Moravičkog okruga i naravno izabrali partijskog direktora.Rupa u Zakonu na svakom koraku.
Nije tačno da nema stručnjaka , ima i to kakvih, ali ima i brankovića u redovima onih koji biraju, na žalost!
Izdajice svojih kolega! Sramota za prosvetu!
Izdajice svojih kolega!Sramota za prosvetu, a strucnjaka ima i te kakvih!
Sraman izbor !Toliko o moralu nekih prosvetnih radnika !
Nije sa ovim Zakonom kraj partijskih direktora.Baš u ovoj školi (gore pomenutoj) članovi Školskog odbora iz kolektiva nisu prenela mišljenje i stav zaposlenih već stranke na vlasti ,a preko Načelnika Moravičkog okruga ,i doveli partijskog direktora iz SNS.
U Ratku Mitroviću i Milici Pavlović su naprednjaci birali svoje direktore Selakovića i Blaža jer nemaju koga drugog.Radojević bira najgore i poltrone.
Ko je sad strucnjak od direktora u Ratku?
Četiri laste ne čine proleće(tri nastavnika i jedan roditelj. Sramota u OŠ“Ratko Mitrović“
/