Kreativna laboratorija u Umetničkoj školi
Umetnička škola u Čačku uključena je u projekat naziva “Kreativna laboratorija“ čiji je nosilac Udruženje „Re Crafts“ – klaster za tradicionalne zanate u Srbiji, u partnertstvu sa ITS školom za informacione tehnologije iz Beograda. Osnovni cilj je umrežavanje škola za primenjenu umetnost sa kompanijama, lokalnim samoupravama i institucijama, kao što je Privredna komora Srbije, kako bi mladi koji završavaju te škole postali vidljiviji na tržištu rada.
Da je zanat uvek bio i ostao zlata vredan, govori i sve veće interesovanje mladih za srednje stručne škole. Smatra se da kada imate zanat u rukama, bilo gde u svetu da se nađete, bićete u mogućnosti da obezbedite sebi izvor prihoda.
To bi, pojednostavljeno, bila i suština projekta naziva “Kreativna laboratorija” koji su pokrenuli direktorka Udruženja „Re Crafts“ – klastera za revitalizaciju tradicionalnih zanata u Srbiji, Vesna Rusić sa ITS školom za informacione tehnologije iz Beograda.
Deo tog projekta postala je i Umetnička škola u Čačku, a obuhvaćene su i slične srednje škole iz Šabca, Sombora i Novog Pazara.
– Cilj je umrežavanje škola za primenjenu umetnost, na prvom mestu tekstilnih smerova zato što su za to izrazite potrebe na tržištu rada. Kako smo u školi koja će tek imati tekstilni smer, iskoristili smo priliku da se sretnemo sa učenicima, profesorima i direktorima škole. Projekat je podržalo Ministarstvo prosvete. Čekali smo oko šest meseci na odobrenje projekta. Naš projektni partner je škola za visoke informacione tehnologije ITS. Sama ideja je nastala pre četiri godine između direktora škole Bojana Ristića i mene. Želimo da oblast kreativnog preduzetništva napravimo vidljivim, i svu decu koja završavaju srednje stručne škole u oblasti umetnosti stavimo na jednu web platformu i napravimo ponudu poslova u ovoj oblasti, navodi Vesna Rusić, direktorka Udruženja „Re Crafts“ – klastera za revitalizaciju tradicionalnih zanata u Srbiji.
U Umetničkoj školi u Čačku, koja postoji od 2008. godine, ne kriju zadovoljstvo što su postali deo ovog projekta i ističu važnost povezivanja sa školama u kojima postoje slični smerovi.
-Umetnička škola u Čačku je poprilično usamljena kada je u pitanju područje rada sa kojim se mi bavimo i zato nam je potrebno umrežavanje sa drugim školama. Imamo nekoliko umetničkih zanata i za naše učenike je veoma važno da kroz ovaj projekat saznaju sve mogućnosti koje im pruža njihovo obrazovanje kada je u pitanju tržište i nanačin na koji mogu da dođu do posla ili zarade zahvaljujući svom zanimanju, objašnjava ANA BOGIĆEVIĆ, profesorka Umetničke škole u Čačku.
Sufinansijer 50 odsto vrednosti ovog projekta je Ministarstvo za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj. Realizacija je počela u decembru prošle godine, a završnica je finalna prezentacija 25. maja u PKS u Beogradu.
-Ovo je prvi korak. Cilj je da se umreže kompanije na lokalu i celoj Srbiji, Privredna komora Srbije i druge institucije. Ovo je mnogo više od dualnog obrazovanja jer svaki učenik koji znaneki zanat može biti vidljiv za budućeg poslodavca, kaže Vesna Rusić.
Projekat podrazumeva i postavljanje jedinstvene web platforme na kojoj bi učenici predstavili znanja i veštine koje su stekli.
-Recimo, na obrazovnom profilu drvorezbar imamo učenike koji su potpuno osposobljeni da proizvedu određeni komad nameštaja ili upotrebni predmet od samog idejnog rešenja, dizajniranja predmeta pa do krajnjeg proizvoda, kaže profesorka Bogićević.
Gost na prezentaciji projekata “Kteativna laboratorija” bio je i predstavnik GU za LER, šef službe za izradu i realizaciju razvojnih projekata Radojica Gavrilović.
-Projekat se odvija u četiri grada. Prednost Čačka je što ima Umetničku školu i što ima školovan kadar koji može da se uključi i implementira stečene veštine. Lokalna samouprava prepoznaje sve mogućnost za razvoj posla i za razvoj preduzeća i kao takva teži da se uključi u sve aktivnosti i sve projekte koji se odvijaju u školama i poslovnom sektoru. Podržavamo sve takve projekte, nekada finansijski nekada logistički, rekao je Radojica Gavrilović iz Gradske uprave za LER.
Podsetimo, Umetnička škola u Čačku osnovana je u sklopu Mašinsko saobraćajne škole i od osnivanja svake godine upisuje po jedno odeljenje od 21 učenika na tri smera, drvorezbar, konzervator kulturnih dobara i klesar. Ućenici prve generacije ove škole već su na master studijama, a 85% njih je upisalo umetničke fakultete u Srbiji ali i inostranstvu.
Mirjana Aleksić