Kreni-Promeni predao peticiju za besplatne udžbenike koju je potpisalo 50 hiljada građana
Pokret Kreni-Promeni danas je predao peticiju za besplatne udžbenike Ministarstvu prosvete i Ministarstvu finansija, koju je potpisalo više od 50 hiljada građana širom Srbije u poslednjih 7 dana.
– Ovo pitanje, nije pitanje hira, već pitanje kako se mi kao zemlja odnosimo prema obrazovanju. Takođe, da li brinemo o porodicama i najmlađima u našoj zemlji – ističe Marina Pavlić, direktorka pokreta Kreni-Promeni.
Na ovaj način se pomaže roditeljima i deci, kaže Marina i ističe da ne treba da se pravi razlika između gradova, već da bi sva deca trebalo da dobiju besplatne udžbenike.
– Ovo što tražimo nije novina, imamo primere naših suseda u regionu, Crne Gore i Severne Makedonije, koje su ovu meru usvojile i obezbedile besplatne udžbenike za svu decu. Pozdravljamo što je Beograd obezbedio osnovcima udžbenike, ali smatramo da to treba da bude pravo svih osnovaca u Srbiji – objašnjava Marina Pavlić.
Cene udžbenika su izuzetno visoke, kreću se čak više od 18 hiljada, a pored udžbenika, roditelji treba da obezbede i pribor čije su cene porasle.
– Da biste poslali jedno dete u školu potrebno vam je više od 250 evra. Pored knjiga, poskupele su i sveske, olovke, zarezači, gumice, lenjiri i sav ostali pribor koji je neophodan da bi dete spremno krenulo u školu – kaže Natalija Paunović, PR Kreni-Promeni
Plate se u svim delovima Srbije izuzetno razlikuju. U gradovima na jugu i severu Srbije građani imaju prosečne plate samo između 50.000 i 65.000 dinara, a cene udžbenika širom Srbije su iste. Medijalna zarada na celoj teritoriji Srbije iznosi samo 65.000 dinara.
– Roditelji treba da izdvoje polovinu ili trećinu svoje plate kako bi poslali dete u školu. Ovo govorim i iz ličnog primera kao neko ko živi sa osnovcem u kući i zna koliko je teško svake godine odvojiti novac da bi dete krenulo normalno u školu – objašnjava Natalija.
Pokret je danas u 13 časova predao peticiju Ministartsvu prosvete koju je potpisalo više od 50 hiljada građana i istakli su da ukoliko se vlast ne bude odazvala ovom pozivu, pozvaće aktiviste i građane da u svojim lokalnim samoupravama pozovu lokalnu vlast da obezbedi udžbenike za decu u tim mestima.
– Mi smo u Sremskoj Mitrovici sakupljali i ranije potpise i pokušali da iznesemo model na koji način da se obezbede besplatni udžbenici za osnovce, ali nakon toga vrata su nam bila zatvorena za dalje pregovore. Nezadovoljstvo roditelja po pitanju obrazovanja i udžbenika nalazi se upravo u ovoj kutiji gde se nalaze potpisi koji govore o tome – kaže Žarko Babić, iz pokreta Kreni-Promeni Mlada Mitrovica.
_____________________________________________________________
Pitanje udžbenika je stvar velikog biznisa, poznato je da nemačke kuće drže ovaj unosan posao i time se izvlače pare iz države. Takođe, štancuju nove verzije i „radne sveske“, da ne možeš da koristiš stare knjige. To jedno, a drugo: država i da da besplatne udžbenike, znamo svi da nema besplatnog ručka, ima da povećaju cenu goriva na 300 dinara i cigara na 600+ razne dažbine i onda će da daju knjige besplatno, pa ti čitaj u mraku. Dalje. Država treba da stvori uslove da se čestito radi i zaradi, a da bi to bilo moguće, mora mnogo drugih stvari da se reši. Kad zaradiš, kupićeš i udžbenike, ne kupuješ za komšiju, nego za svoje dete.
Treće. To kako se koriste udžbenici je vrlo tužno. U osnovnoj platiš velike pare, a pola nastavnika uopšte ne koristi udžbenike, deca ih i ne otvaraju. Platiš, ne otvori, posle ne možeš da prodaš (jer je drugi izabrani izdavač ili drugo izdanje) i baciš na reciklažu. U srednjim školama je tek veselo. Kopiraju se kopije od kopija, nastavnici šalju na vajber nečitke zadatke i tekstove, čak mnogi kažu da knjige nisu dobre itd. Uči se iz šturih beležaka i površno. I takva deca, poluobrazovana, polako se uigravaju za ovaj korumpirani sistem i postaju njegov deo.