Matematičko takmičenje Misliša 2019.
Национално математичко такмичење „Мислиша“ ове године одржава се четрнаести пут: основни ниво 14. марта 2019. године (у школама), а републичко финале 12. маја 2019. године (у Београду).
Ове године је рекордан број учесника: 53.300.
Учествују ученици из 626 школа широм Србије (од 1. разреда ОШ до 4. разреда СШ). Мото такмичења је Математика за све (или бар за већину). Сви добијају сертификат о учешћу, пригодан поклон (свеску „Мислиша“), налепницу „Мислиша“ и чланску карту за Клуб „Мислиша“, а многи ће добити и награде или писане похвале за постигнуте резултате.
Иначе, „Мислиша“ је такмичење на коме се додељује велики број награда и похвала (за резултате на основном нивоу и финалу), писаних признања школама и сарадницима на спорвођењу такмичења, као и велики број поклона (учесницима, школама, сарадницима).
Oсим редовних награда (I, II, III) и похвала, за најуспешније на Финалу предвиђене су и четири специјалне награде („Архимедесова“ летња математичка школа – у јулу 2019).
Чатвртак 14. март, је математички празник у школама Србије – одржава се велико математичко такмичење „Мислиша 2019“ (53.300 учеснка).
Име „Мислиша“ је сасвим приклано, јер оно одражава суштину овог масовног националног математичког такмичења. Код „Мислише“ математика је лепа. Тестови (задаци) су посебни за сваки разред. И маскота такмичења је прикладна (Мислиша, Мислишко).
По мишљењима из школа које су до сада учестовале (исказаним преко упитника), „Мислиша“ је добио највише оцене (беспрекорна организација, тестови по разредима, примерени и лепи задаци, прецизна упутства, врсте и број признања и др.). О томе говори и број учесника, а већ неколико година он се креће око 50.000, па је и по томе „Мислиша“ недостижан.
Свим пријављеним школама сви потребни материјали су послати благовремено, а обавештења и упутства су објављена и на сајтовима www.arhimedes.rs и www.mislisa.rs
_________________________________________________________________
Jedina zamerka je što se u finale plasiraju samo učenici sa 100 poena.Mislim da to nije korektno,deca ulože trud,prežive stres i budu demotivisani ako zbog jednog netačnog zadatka ne mogu u finale.
Slazem se sa ovom konstatacijom. Inače naišla sam na iste zadatke koji se daju za drugi razred osnovne škole i I i II srednje škole. I onda se detetu koji je drugi razred uzima za zlo jer ne može da protumači zadatak koji ne može da reši ni osoba 8 godina starija. I pojedinim zadacima za učenikenizih razreda osnovne škole nedovoljno je jasna postavka zadatka i koriste se termini nepoznati deci tog uzrasta. Ovo pišem jer sam dugogodišnji koordinator takmičenja i pratim zadatke za sve nivoe. Bez obzira na primedbe koje pojedine skole navode uglavnom se u javnosti plasiraju samo pozitivni komentari. I bez obzira na to da li su deca razočarana ili oštećena to uvek ostavljamo iza sebe što ne bi trebalo. Njima to niko ne.moze da nadomesti.
Bravo za komentar.
Potpuno ste u pravu, na finale bi trebalo da idu sva deca koja su postigla nagradu na osnovnom nivou.
Apsolutno ste u pravu. Isuviše nerealno takmičenje.