Matura 15, 16. i 17. juna
Završni ispit na kraju osnovnog obrazovanja, koji je osnov za upis u srednje škole, biće organizovan od 15. do 17. juna. Maturanti će prvoga dana polagati test iz srpskog jezika, drugog iz matematike, a 17. juna kombinovani test iz istorije, geografije, biologije, fizike i hemije.
Većina osmaka ovih dana je „zagrejala stolice” i vežba zadatke iz zbirki koje je objavio „Prosvetni pregled”. Da podsetimo, ni ove godine neće biti nijedan od tih zadataka, ali će im po strukturi biti slični.
Osim što će se na ispitu sresti sa nepoznatim zadacima, za ovu generaciju novina je i uvođenje upisnog praga – za četvorogodišnje srednje škole, biće potrebno najmanje 50 bodova.
Svršeni osnovci mogu da steknu maksimalno 100 bodova. Vrednuje se uspeh od šestog do osmog razreda (sve petice donose 70 poena), dok savršeno urađeni testovi iz srpskog jezika, matematike i kombinovanog testa nose još 30 poena (10 po testu). Loša vest za talentovane đake je što više neće dobijati dodatne poene za osvojeno prvu, drugu ili treću nagradu na republičkim i međunarodnim takmičenjima u osmom razredu, osim ako ne upisuju specijalizovane škole. Obrazlažući ovu odluku, ministar Verbić je prošlog septembra izjavio da „Deca treba da idu na takmičenja jer ih to interesuje, a ne što im donosi i bodove”.
Kako je ministar Verbić objasnio obrazlažući odluku o uvođenju upisnog praga 50 bodova je lako dostižan rezultat i mogu da ga ostvare i učenici koji su u tri poslednja razreda osnovne škole imali sve dvojke. Stav prosvetnih vlasti je da će se na ovaj način poboljšati struktura đaka u stručnim školama i gimnazijama, a istovremeno će se popuniti klupe trogodišnjih škola, koje su iz godine u godinu sve praznije, a značajne su za privredu Srbije.
Kada se završi polaganje mature, đaci popunjavaju listu od 20 željenih škola. Nadležni i ove godine podsećaju da treba ispisati svih 20 želja, a ne samo prvih tri ili deset, jer kompjuterski program automatski raspoređuje đake po školama u skladu sa brojem bodova. Zato se maturantima koji ovu proceduru shvate olako čak može dogoditi da ostanu neupisani.
Učenici, ali i njihovi roditelji, moraju da vode računa i o tome da želje usklade sa realnošću – broj bodova iz osnovne škole može da ukaže da li uopšte ima šansi za dobijanje knjižice željene škole ili ne.
Za Gimnaziju je prošle godine bilo potrebno osvojiti najmane 75.48 bodova, Medicinskoj 73.84, Tehničkoj školi zavisno od smera od 32 do 80 bodova, Mašinsko –saobraćajnoj od 32 do 62 boda, Ekonomskoj od 36 do 67 i Prehrambeno – ugostiteljskoj od 40 do 68 bodova.