Međunarodni skup studenata agronomije
Na Agronomskom fakultetu u Čačku, održava se 9. Konferencija naučnih radova studenata agronomije. Konferencija se održava već 18 godina, i svake godine beleži sve veći broj učesnika, pa tako ove godine svoje radove predstavlja više od 50 studenata iz 13 naučnih ustanova iz osam evropskih država i Pakistana.
Oranizator skupa je Agronomski fakultet uz pokroviteljstvo Ministarstva prosvete i grada Čačka.
– Ponosn sam što je ovaj naučni skup sve brojniji. Ovakve događaji regrutuju nove mlade naučne radnike i istraživače na fakultetima i institutima. Cilj ovakvih okupljanja je predstavjanje prvih naučnih radova studenata sa svih nivoa studija, počev od osnovnih, do master i doktorskih, njihovo predstavljanje, razmena naučnih znanja, a istovremeno i mogućnost implementiranja u praksi, a kasnije i njihovo povezivanje. Da nešto dobro radimo i da smo na dobrom putu svedoči I sve veći broj učesnika i zemalja. Iako smo u kriznoj situaciji došli su nam predstavnici iz osam zemalja, kaže dekan Agronomskog fakulteta Vladeta Stevović.
Tokom konferencije studenti će predstaviti naučna dostignuća do kojih su došli u svom istraživačkom radu iz oblasti biotehnologije, od proizvodnje do prerade hrane, i uticaja na životnu sredinu. Među učesnicima su i studenti Državnog poljoprivrednog unverziteta u Kijevu.
– Drago mi je što sam u Čačku i učešće na seminaru nam mnogo znači. Moja tema se odnosi na monitoring zemljišta u Ukrajini. Poljoprivreda u Ukrajini je jako važna privredna grana, najviše se gaje pšenica i ratarske kulture, i svako novo znanje iskoristićemo za unapređenje te proizvodnje, kaže Yana Samulova.
– Konferencija je jako obro organizovana i na mnogo je višem nivou nego što sam očekivala. Čačak mi se mnogo dopada, ljudi su prijatni. Ovo je odlična prilika da se upoznam sa kolegama iz drugih država i da možda nastavimo saradnju na nekim zajedničkim projektima, kaže Olena Zaiets.
Svoj rad na konferenciji predstavio je i Mushtaque Ahmed Jatoi sa Instituta za istraživanje urme iz Pakistana. Trenutno se nalazi na doktorskim studijama u Zagrebu u programu razmene.
– U Srbiji mi se posebno dopao Beograd, jer je sličan gradovima u Pakistanu. Hrana je veoma ukusna. Pakistan je poznat po uzgoju tropskog voća a u severnim predelima uzgaja se i šljiva. Ipak kvalitet ovog voća neuporedivo je bolji u Srbiji. Ovde sam probao za mene neke nove vrste voća: kupinu, oduševljen sam malinom, a šljiva koju sam ovde probao ne može se porediti sa bilo kojom drugom. Mnogo mi se dopada, rekao nam jeJatoi.
Agronomski fakultet tradionalno ima dobru saradnju sa svim fakultetima sa teritorije nekadašnje SFRJ. Da je ta saradnja dobra, svedoči sve veći broj zajedničkih projekata.
– Ove godine smo prijavili zajednički hrvatsko-srpski projekat a na jesen očekujemo rezultate. Očekujemo pozitivan odgovor a onda se nadam još intenzivnijoj saradnji dve obrazovne ustanove. Proletos smo pokušali da prijavimo jedan projekat za EU fondove koji na žalost nije bio prepoznat, kaže Tomislav Jermić sa Poljoprivrdnog fakulteta u Zagrebu.
Među učesnicima se našao i profesor Miljan Cvetković iz Banja Luke, koji je bio učesnik prvog seminara pre 18 godina.
– Kao student sam bio učesnik prve konferencije pre 18 godina i čast mi je i zadovoljstvo da ovih devet studenata koji su danas došli ja dovedem i predvodim. Čini mi se da se ta priča nastavlja, da ima neki kontinuitet i mislim da je jako važno za sam fakultet da nastavi ovu tradiciju, jer nema mnogo fakulteta iz domena poljoprivrede koji realizuju ovakve aktivnosti. Mislim da je ovo jedna prilika da se pošalje pozitivna slika o Čačku i da se uspostave kontakti između mladih istraživača, kaže Cvetković.
Svi predstavljeni radovi biće objavljeni na engleskom jeziku u Zborniku radova studentskog naučnog skupa, a po jedan najbolji u kategoriji diplomskih i doktorskih studija biće nagrađen.