Mislim za 5+
Од ове школске године у Чачку, у Едукативном Центру Бумеранг, почиње спровођење новог програма намењеног ученицима нижих разреда основних школа. О каквом програму је реч и шта он доноси својим корисницима питали смо Јадранку Матијевић, психотерапеута у супервизији, стручног сарадника ЕЦ Бумеранг.
– Програм „Мислим за 5 плус, знам за цео живот“ почеће да живи од октобра и реализоваће се сваке суботе у трајању од по 4 сата. Мада велики део нашег тима чине учитељице са дугогодишњим професионалним искуством, ово никако није место на коме се само раде домаћи задаци и држи допунска настава. Напротив, ово је место на коме дете добија ону додатну вредност, подстицај да оствари више, да на најлакши начин научи и да најефикасније примени научено. Док ми обрађујемо садржај школског градива техникама које су у складу са начином рада дечијег мозга, оно кроз тај процес практично учи да учи. Једном усвојена методологија, постаје начин његовог функционисања у свим сверама живота. Овде имамо два кључна момента: први разред, када дете полази у школу и трећи разред када градиво постаје обимније и када се од ученика одједном захтева већи степен репродукције, а игра (дечији начин упознавања света) се ставља у други план. Квалитетна и стручна подршка детету у смислу вежбања различитих техника памћења и учења у ова два разреда омогућава му постизање изузетних резултата током читавог школовања. Оно што је за већину ђака обавеза, деци која знају како да уче, остаје целоживотно игра. Програм је организован тако да прати и поспешује развој сваког појединачног детета које у њему учествује и излази у сусрет дечјим потребама и правцу напредовања детета. Обједињује групне и индивидуалне активности, па дете учи да се сналази и у групној динамици, али има и простор за себе где оно „1 на 1“ са едукаторима добија помоћ у савладавању градива или вештина у којима је из неког разлога привремено застало – каже Јадранка Матијевић.
У последњих 10-так година сведоци смо обарања митова о супериорности нашег образовног система у односу на друге земље, а најреалнији показатељ тога су резултати међународних тестирања ученика који Србију сврставају на нимало завидну позицију. Као реакција на поражавајуће резултате активирали су се стручњаци из различитих области и почело се врло марљиво радити на јачању интелектуалних капацитета наше деце. Програми су разноврсни и широко распрострањени.
- Шта је то по чему се Ваш програм разликује од осталих?
– Тачно је да се велики број квалификованих људи укључио у решавање овог проблема и то нас чини срећнима због будућности све наше деце. Оно што смо ми препознали у „мору“ програма који постоје на тржишту, то је да су сви оријентисани на јачање когнитивних способности, тј. мишљења, што је добро јер гађа директно у мету проблема на који сигнализира ПИСА тестирање. Међутим, ретки су они који посматрају дете истовремено са више страна. Углавном се занемарује емотивни и социјални развој, на уштрб интелектуалног и физичког. Више спорта и више знања је наравно пожељно, али особа која не уме да разуме и изрази емоцију, није у могућности ни да је обради, ни да се из ње „нахрани“. Гладна особа, као и свако друго гладно биће, развија агресију и напада околину тражећи храну или се у страху повлачи и полагано и тужно „умире од глади“. Свакодневно смо сведоци насиља међу младима и/или њиховој отуђености од других. Емотивни проблеми деце уско су повезани са начином њиховог развоја и образовања и на емоционалној интелигенцији треба радити упоредо са развојем интелектуалних вештина. То није тема којом треба да се бави неко други у неко друго време. Наш тим састављен је од учитељица, рекреатора и психотерапеута који заједно и синхронизовано раде на развоју свих аспеката личности детета. Такав рад омогућава уравнотежен раст особе која лако усваја нова знања, постиже задовољавајуће резултате, али уме и да разуме и искаже своје потребе и успоставља квалитетне односе са својом околином. Одмах видљиви резултати овог програма су у школским постигнућима полазника и њиховим високим оценама, а дугорочни циљ који постижемо је да наши полазници израсту у емотивно стабилне и самоуверене одрасле особе које остварују своје потенцијале у потпуности и при томе не угрожавају друге – каже Јадранка Матијевић, стручни сарадник ЕЦ Бумеранг.
На остварењу ових циљева са полазницима активан је читав тим стручњака. Ради се сваке суботе по школском календару. Деца у Едукативном центру „Бумеранг“ проводе у континуитету 4 сата и током тог времена пролазе кроз различите циклусе учења. Полазницима су активности забавне и динамичне, тако да их не доживљавају као обавезу, већ учењу приступају отвореног ума и срца и на тај начин брзо усвајају нова знања и овладавају новим вештинама.
____________________________________________________________