Na čačanskim fakultetima ima mesta i na budžetu
Drugi upisni rok na državnim univerzitetima počinje 2. septembra prijavljivanjem kandidata, koje traje dva dana, a polaganje prijemnih ispita biće organizovano 4 i 5. septembra, prema rasporedu koji su objavile visokoškolske ustanove.
Na velikom broju fakulteta ostalo je slobodnih mesta, čak i na budžetu. Tako će na fakultetima Univerziteta u Beogradu moći da se upiše oko 950 budžetskih studenata i više od 2.200 na samofinansiranju.
Univerzitet u Kragujevcu moći će u septembru da upiše 1.151 studenata. O trošku države može da studira još 357, dok preostalih 794 mogu da upotpune studenti koji studiraju o svom trošku.
Na Fakultetu tehničkih nauka u drugom upisnom roku ima 104 mesta, na budžetu 32 mesta, a za samofinansirajuće studente 72. Školarina za samofinansirajuće studente iznosi 81.000 dinara.
Na Agronomskom fakultetu nakon prvog upisnog roka ostalo je slobodno 68 mesta, i sva su na teret budžeta.
Visoka škola tehničkih strukovnih studija u drugom upisnom roku može da upiše 81 studenta na teret budžeta i 106 samofinasirajućih studenata.
– U drugom uspisnom roku, koji će početi krajem avgusta, najviše slobodnih mesta biće na Agronomskom fakultetu u Čačku – 68 budžetskih, na Fakultetu za mašinstvo i građevinarstvo u Kraljevu – 75 budžetskih i šest samofinansirajućih. Na Prirodno-matematičkom fakultetu ostalo je još za drugi upisni rok 98 budžetskih i pet samofinansirajućih i na Pedagoškom fakultetu u Užicu ima 33 budžetska i 62 samofinansirajuća. Pretpostavljamo da su razlozi jako velikog interesovanja kandidata za pojedine programe, kao i neinteresovanja za druge, direktno motivisani stanjem na tržištu rada, te da se studenti vode činjenicom da će im završetak studija u određenim traženim zanimanjima pre doneti zaposlenje i ekonomsku stabilnost – kaže prof. dr Nenad Filipović, rektor Univreziteta u Kragujevcu.
Prilikom prijavljivanja kandidati predaju svedočanstva sva četiri razreda završene srednje škole, diplomu o položenom završnom, odnosno maturskom ispitu, izvod iz matične knjige rođenih, i dokaz o uplati naknade zapolaganje prijemnog ispita, koja varira od fakulteta do fakulteta.
Kad sam ja upisivao Agronomiju (kraj osamdesetih) upisalo se 200 redovnih i 100 vanrednih studenata, sto je bila neverovatna glupost upisivati toliki broj. Od tih 300 studenata iz prve u drugu godinu obicno se upise 20 i neki student u to vreme, tih godina. Cisto radi podsecanja i poredjenja.