Na današnji dan u Čačku je otvorena škola vojvoda Stepa. Danas nosi drugo ime
На данашњи дан 1937. године свечано је отворена „Државна народна школа војвода Степа у Чачку”. На то нас подсећају наши историчари, хроничари града, Горан и Данијела Давидовић.
Градња школе започета 1936. године. Да се подсетимо, легендарни српски војсковођа је преминуо у Чачку 27. априла 1929. Град Чачак и Чачани су му се одужили, седам година касније, подизањем нове основне школе која је носила његово име. У школи је постављена и спомен-плоча, на којој је урезан текст да је Спомен-школа војвода Степа подигнута за време краља Петра II, намесника, председника Владе и Градског већа Чачак. Нова комунистичка власт је након 1945. поништавала и мењала садржај прошлости и наметала нове визије и друштвене вредности.
Утицај на свест многих генерација испољавао се и давањем нових имена старим школама. Тако је Спомен-школа војвода Степа од свог оснивања пет пута мењала име. Све до 1954. године школа је била у саставу Чачанске основне школе и није имала самосталност. Одлуком народног одбора општине Чачак од 25. августа 1954. мења назив у “Основна школа II“, да би 1. новембра 1954. променила у “Јован Jовановић Змај“. Годину дана касније 29. августа 1955. године мења назив у “Трећа осмогодишња школа“, и најзад 10. априла 1959. добија име које и данас носи Основна школа “Милица Павловић“. Истог дана установљен је и дан школе, 8. јун, као дан погибије Милице Павловић. У великој жељи да зацементирају прошлост школе и сећање на легендарног војсковођу, поткрала се и једна велика грешка, а то је био Дан школе 8. јун, који се од 1959. до 2011. године славио. Неумањујући жртву М. Павловић, ипак је и њој нанета велика штета, јер је датум погибије 27. јун. За време комунистичког режима прошлост се подешавала потребама владајуће идеолошке групе у граду и земљи уопште.
Након пада режима Слободана Милошевића, било је више покушаја до 2015. да се врати првобитан назив, али је редовно одбијан. Васпитно-образовне установе треба да буду изван сваке политике, што данашњи закони и налажу. Школе треба да носе имена личности чија дела живе кроз векове, а не имена појединаца који су припадали одређеној партији или идеологији. Време је и да се Војвода Степа врати Чачанима, али и Чачани Војводи Степи.
Горан и Данијела Давидовић
I šta sad predlažu ovi istoričari? Da Čačanki, koja je bila profesor, oduzmu naziv škole zato što je bila u partizanima?
Не! Предлажу да се школи врати првобитно име. Јер су сва накнадне измене имена-назива школе идеолошко-партијског каратера. Ову иницијативу треба подржати. Међутим, „хроничари града“ нису доследни када је у питању титула „родоначелника“ града Чачка. Упорно инсистирају да је Страцимир Завидовић кнез. Иако је био жупан,(као и брат му Тихомир) када је основао Велики трг, пјацу и Мали трг, бравчадски, као и манастир и припадајућу цркву на остацима бившег Римског војничког логора. Страцимир је постао кнез након што је основао Чачак, када је Немања Завидовић развластио браћу Тихомира(од живота)и Страцимира и постао велики жупан.
Milica Pavlovic je u tadasnjoj skoli Stepa Stepanovic, pre rata, radila samo dva mesece. Kao profesor nije ostavila nikakav trag… Ali to je bilo dovoljno da se na spome ploci koja je uradjena u skoli i posvecena Milici Pavlovic zapise „U prostorijama ove skole pred Drugi svetski rat Milica Pavlovic-Dara odrzavala je ilegalne sastanke sa radnicima ovog kraja. 8. jun 1959. Pionirski odred Milica Pavlovic“… I to je to… kao sto su rekli istoricari ali sadasnji zakoni RS, politici je zabranjeno mesto u skoli….pametnom dosta…
Najbolje je da dobije ime po najsvetlijem Srbinu ikad AV i onda botovi neće imati primedbi.
Nemoj im davati ideje, sve je moguće jer je ON veći i od vojvode Stepe..
U „državi“ Srbiji je sve moguće;ne bih se mnogo začudio kada bi neka škola (NE DAJ BOŽE!!!) nosila ime „Tomislav Nikolić“!
Ćutite,šta mislite da im je palo napamet da se zove Ratko Mladić,Vojvoda Šešelj ili daleko bilo AV
A zašto se u tekstu bespotrebno provlači floskula: „režim Slobodana Miloševića“?
Na kraju teksta se pominje: „pojedinac koji je pripadao određenoj partiji ili ideologiji“. Kakva smišljeno hladna analiza za ženu koju su „neki“ Srbi, uhvatili, svirepo mučili i pošto nije odala saborce, zaklali. Srbija je u to vreme bila okupirana, pa nikakva ideologija nije imala prioritetv već antifašistička borba, koju danas neuspelo pokušavaju da vode nazovi Evroplani, a iznedrili su ga.
Vojvoda Stepa se veličanstveno borio i pobedio one čija su deca pokušala kroz fašizam da nam se osvete.
Naše je da strpljivo stradale i požrtvovane sugrađane slavimo, a ne da generišemo razlike tamo gde ih nema.
Kad pominjete neke Srbe, treba da znate i da je ta Milica Pavlovic, narodni heroj KP Jugoslavije, takodje ucestvovala u ubistvu nekih Srba, od kojih je na kraju, na srpsku nesrecu, i nastradala….pausalne ocene su odraz neznanja i propapagande jedne ideologije koja je iza nas… izmedju Vojvode Stepe i M. Pavlovic gradjani bi svakako izabrali Vojvodu a politika ponovo milicu… dakle nazivi skole koji i danas stoji je produkt jedne ideologije i danas se cuva upravo od nosioca jedne pol grupacije koja je pravni naslednik te ideologije… Naziv nije promenjen, kako se navodi posle pada rezima Milosevica i zbog toga sto su ti pravni naslednici jedne nakaradne ideologije i dalje bili vaga u vlasti, manjinska ili stvarna podrska, kako u republici tako i u lokalu…. Zrtve ne treba zaboravljati, ali mi smo promenom naziva spomen skoli upravo to uradili, a razlike izmedju vojvode i MP su svakako velike…on je svetski priznat vojskovodja a MP u okviru samo jedne ideologije…
Milica Pavlović je ubijena od strane okupatorskih saradnika. Tačka. Legalna vlada ju je proglasila za narodnog heroja. Vi što identifikujete te saradnike okupatora sa njom sram vas bilo.
Opa…dakle i vojvoda Stepa je saradnik okupatora..umro vojskovodja 1929..kakvi ste vi bole… umovi
Godine 2007. Drzava Srbija je izjedancila i priznala dva antifasisticka pokreta otpora. Dakle legalno, i danasnja vlast to priznaje. Treba da budemo ponosni na oba pokreta otpora, a da se stidimo i izvučemo pouke iz tragičnog gradjanskog rata gde nikome nisu bile čiste ruke…ali Vi Ste pogrešili temu
Analizom spomenika u knjizi „Kamena knjiga predaka“ autor navodi se: da pored imena onih koji su dali život za slobodu ne stoji nikakva titula. Najveća vrednost je njihov život. Tako su se „građani“ na našim prostorima vekovima opredeljivali.
Vi očito pripadate nekim drugim građanima.
Što se Miloševića tiče, i on je život izgubio evidentnim ubistvom, u fašističkom kazamatu Evrope, koje se Handke i mnogi drugi intelektualci stide.
Antifašisti su oduvek bili nadahnuti našim junacima kao što je Vojvoda Stepa, koji sa Milicom nije ni u kakvoj koliziji, već bi bio ponosan na nju.
Vas osvrt i pokusaj da budete Radojko Nikolic je bezuspesan i govori o vama. Ocigledno, kao psiholog VDj, unapred znate sta bi i vojvoda mislio. To nije znanje i pozivanje na Kamenu knjigu predaka, vec bolest, sizofrenija. Drugovi su pali zarad partije i Tita, a ovi nasi preci Za krst casni slobodu zlatnu, za Kralja i Otadzbinu…tako da oznake za ateiste, VDj, nema i to ste u pravu
Pa ako su bili nadahnuti ti vasi antifasisti i Stepom, sto mu uzese naziv skole…kakav si ti frik i bot napredno crveni
Ne lupetaj, JVUO nije bila saradnik okupatora!!! Sporazum sa Nemcima potpisali su partizani marta 1943. i POTPISALI da se oni bore protiv četnika, da im je cilj promena državnog uređenja i da Nemci nisu njihovi neprijatelji!!!
Moja nekadašnja osnovna škola.:)Ne vidim razlog promene imena koje nosi već decenijama. U istoriji Čačka ima dovoljno mesta i za velikog vojvodu Stepu i za Milicu Pavlović, baš kao i za Nadeždu, Disa, Dragišu Mišovića, Filipa Filipovića….
Škola nosi svoje ime već duže od pola veka. Naknadna preimenovanja samo unose zabune i skreću pažnju na političke promene koje diktiraju ove druge, formalne. S druge strane, navike se teško menjaju, pa tako znam ljude koji i dalje Nemanjinu ulicu, npr, zovu Penezićeva, iako je preimenovana još kada sam bila predškolac.
Upravo zahvaljujući imenu škole, deca će saznati za Milicu i antifašističku borbu koje se, začudo, nekako sve više stidimo kako odmiče vreme. Za Stepu će saznati daleko brže i lakše, dovoljno je prošetati pored zgrade Pošte. Mesta za sve ima.:)
Nažalost, dokle god se kod nas i dalje „kolju“ partizani i četnici, pomaka neće biti. Mnogo je otrova i zle krvi još među narodom, na koju se god stranu svrstavali, a to se vidi upravo u ovakvim situacijama.
Ovo je samo subjektivno mišljenje i ne bih volela da se bilo ko nađe uvređenim.
To sto ti ne vidis razlog promene naziva nije nikakva validna osnova. To je samo tvoje misljenje.
Pa, ja i kažem da je samo moje mišljenje. Čitajte pažljivije (poslednja rečenica to naglašava, upravo jer sam imala u vidu mogućnost ovakvih reakcija na komentar). 🙂 Čemu ljutnja?
Još nešto, ako se ne varam, već postoji škola „Stepa Stepanović“, u Gornjoj Gorevnici i to ime takođe nosi negde od sredine prošlog veka?
Od sredine 60ih. Pitanje zašto su onda iz grada izbacili Stepu, iz skole koju su gradjani i lok vlast napravili njemu u čast 1936. Kome je to smetalo. Subjektivno mišljenje, treba je vratiti, a Milicu u Gorevnicu
Zna se šta je Stepa mislio o vlasti između dva svetska rata i o odluci te vlasti da pravi neku Jugoslaviju umesto da se posle raspada velikih carstava Srbija zaokruži kao država.
Da je neko tada slušao Stepu i one koji su slično mislili, ne bismo imali ratove 90-ih niti problem sa Kosovom.
A Stepa se posle odlaska u penziju namerno povukao u Čačak i udaljio od bilo kakvih aktivnosti, bilo u vojsci ili politici, jer nije hteo da učestvuje u pravljenju neke kvazi-države koja je unapred bila osuđena na raspad.
Već je Drugi svetski rat pokazao koliko je Vojvoda Stepa bio u pravu!
Zato su ga izbacili iz grada uklanjajući njegovo ime, jer se protivio Jugoslaviji koju su komunisti veličali, a zastupao je stav da Srbija zaokruži svoju državnost i teritoriju, a upravo ti komunisti koji su Stepu prezirali radili su sve suprotno, na štetu Srbije.
Bravo Isidora,pisu o ovoj zeni kao da nije Srpkinja ,mucena i stradala,e moji Srbi nema vama pomoci do god se odricete svoje dece.
Kod nas izgleda da su najveci problemi ovog tipa, a ne problemi koji uticu svakodnevno na zivot. Svi znamo ko je Stepa i ko je Milica, Stepa ni jednog srbina nije ubio koliko je meni poznato, i stavljati njega u isti koš sa Milicom kojoj je partija dala i ime i prezime i orden je krajnje neumesno. Medjutim ja ovde ne bih dirao ništa, kao što niko ne pominje menjanje imena ulice Bate Jankovica, dokazanog zločinca, da se partizanovo igralište ponovo nazove sokolso društvo ili sokolana, ali ni to ne bih dirao, pa zatim ulica Slavka Krupeza on kao heroj, ma ni ti ne bih menjao. Promenio bih vlast,politicare, tajkune , lopove i kriminalce u zatvor, …e tada moze da se priča o imenima i ulica i škola.
Milica Pavlović je ličnost čija će dela živeti kroz vekove.