Na FTN obeležena školska slava
У присуству свештеникаЧачанске цркве Ивана Пауновића и Рајка Рајчевића, представника градског руководства, представника студената, чланова колектива, некадашњих домаћина славе и гостију, сечењем славског колача и освећењем славског жита на Факултету техничких наука традиционално је обележена школска слава Свети Сава. Домаћин славе био је др Владимир Младеновић.
Освећењу славског колача претходила je Светосавска химна у извођењу Катарине Дисић, студенткиње Факултета техничких наука у Чачку и стихови посвећени Светом Саву које су говорили Мина и Давид Младеновић. Присутне је поздравила декан ФТН проф. др Данијела Милошевић осврнувши се на традицију обележавања школске славе на факултету.
Уз честитке члановима колектива и студентима ФТН, свештеник Пауновић је рекао да је очување светосавског духа у српском народу, пут вере, наде, правде, поштења и међусобног поштовања, које су, како је навео, у осврту на животни пут Растка Немањића, осликале просветитељски живот Светог Саве, ствараоца темеља образовања у Србији.
На ФТН школска слава се обележава од 1995. године, а идуће године домаћин ће бити др Милан Весковић.
______________________________________________________________
O drzavnim ustanovama, slavama i sekularnoj „drzavi“
Jad i beda, možda uvedu i veronauku kao obavezan predmet, ne bi bilo neočekivano.
Ako nije nametnuto, onda nije problem, ali SPC treba da se izjasni da li treba da slave krsnu slavu škole, fakulteti, firme i političke stranke. Donekle je ćutanje SPC po ovom pitanju delimično jasno, jer uglavnom kolač na slavama firmi i političkih partija seku sveštena lica koja su u penziji i koja nemaju pravo da zvanično služe verske obrede.
Problem je što se ovako nešto uvelo kao „običaj“ nakon što je sklonjen Milošević, jer su pre toga dekani uglavnom bili iz JUL ili SPS koji su često zloupotrebljavali prostorije fakulteta za stranačke aktivnosti, ali je običaj uveden onako stihijski i bez razmišljanja ima li to smisla, pošto je Slava vezana za porodični dom i porodicu.
I kako sad da objasnimo UNESCO da Slava nije samo ono što smo im prijavili, nego da slave i firme, škole, pa i političke stranke: https://ich.unesco.org/en/RL/slava-celebration-of-family-saint-patrons-day-01010
Crkva je na vreme trebala da se ogradi od ove vrste populizma, ali nije, a sad je teško prekinuti nešto što je postalo „tradicija“, kao što ne može da se ukine iznošenje hrane na groblja za zadušnice.
A stalno oslanjanje na Svetog Savu u obrazovnim ustanovama je isto kao i citiranje Nemanjića i naše tradicije od strane političara.
Kad nemaš neki rezultat ili bilo šta čime možeš da se uporediš sa razvijenim zemljama, ti potegneš istoriju.
Sveti Sava je ličnost od nemerljivog značaja za Srpsku pravoslavnu crkvu, ali da je baš doprineo školstvu nešto i nisam siguran, osim ako se osnivanje prepisivačkih škola u manastirima računa kao začetak obrazovanja. Ako je tako, zašto nam je trebalo 600 godina od Svetog Save da osnujemo prvu Visoku školu u Srbiji?
Eto, Bolonja je dobila univerzitet u 12. veku, zašto ga i Srbija nije mogla imati tada? Zato što nam nije ni trebao, jer nam nije ni trebala pravna država, pa ni pravnici, pošto su vladari odlučivali o svemu, isto kao i danas. A danas imamo sudove samo pro forme, jer se zna gde i ko odlučuje o svemu.
BRAVO ZA KOMENTAR
Sta li ti studiras, nesrecnice, i gde? Sa takvim neznanjem i opstom neobrazovanoscu, dobro je ako znas kako se zoves. Svaki prosecan gimnazijalac bi umeo da ti objasni elementarne stvari i cinjenice vezane za istoriju, knjizevnost, tradiciju, drzavnost, geopolitiku… srpskog naroda. Sto je Sv.Sava znacajan za srpsko obrazovanje? Gospode Boze! Nastavi ti da se informises o Bolonji, i laskaj sebi da si Evropejac, za ovde i nisi.
Sv.Sava je, izmedju ostalog, napisao ZAKONOPRAVILO( tj. Krmciju, ili Nomokanon)- skup crkvenih i svetovnih pravila, Zakon koji objedinjuje i duhovni i svetovni zivot- eto drzave i zakona koji su poton drugi narodi prepisivali. U 12. veku koji ti pominjes vezano za Bolonju, u srpskom rodu su i zene, a kamoli muskarci bile pismene, i sacuvano je(ipak!) dosta pisanih povelja, ugovora…svedocanstava koja svojom rukom potpisase srpske velmoze, knezovi, zupani… Citaj istoriju svoga roda, imas sta!
Ako iole vredi ovo sto cu napisati nekome ko pretenduje da bude akademski gradjanin jedne zemlje, pre ne go sto o icemu sudite i komentarisete, dobro proucite temu. Bez ikakve zelje da polemisem, saznajte, pronadjite ko je, gde i kada osnovao prvi srpski Univerzitet – Akademiju.znenadicete se. Osim toga, raspitajte se i saznajte ko je i kada sastavio prvi srpski bukvar.
Podrzavam
Ako nekome ovo smeta, neka ide u Albaniju i neka pita da li iko od Srba sme da kaze i kako se zove. Toliko braco Srbi o vasoj brizi za sekularnoscu. Niko nije prisilno doveden na slavu fakulteta, ne uzbudjute se.
nidje veze…
Ne uzbudjus se Bosnjo…
Sekularna drzava ha ha ha
Student,znanje o Srbiji u 12. a i u ostatku srednjeg veka ti je nula,cim mozes da postavljas ovakva pitanja.
Не зна он, јадан, ништа. Не зна ни где су биле болнице у 12. веку, где су вршене операције, какви су били хируршки инструменти, не зна какве су лекове користили, једноставно, такав не жели да зна да је у Србији, у 12. веку постојала НАУКА. А ако је постојала у 12. веку, морала је постојати и раније. Али, такав јадник не жели да зна, него само понавља као папагај, шта су га научили, да блати све што је наше.
Ma dobro je kad ima ko da nas prosvetli u ovim komentarima, sve poznavaoci srpske istorije, a ne vide da su promašili suštinu.
Sveti Save je za svoje vreme uradio više nego iko pre i posle njega, to niko ne spori, počevši od autokefalnosti Crkve, doneo je ikonu Trojeručicu, raširio pismenost i prepisivanje knjiga po manastirima, organizovao lečenje bolesnih u manastirima (ne, to nisu bile bolnice, iako ih mi danas smatramo pretečom bolnica, nisu bolesni lečeni samo u srpskim manastirima i nismo to mi izmislili niti je to izumeo Sveti Sava, ali je takvu praksu omasovio jer se i u drugim zemljama tako radilo), kud ćemo više od jednog čoveka, pa još princa koji je napustio dvor da bi sve to uradio za svoj narod i državu? Ima li danas nekog princa da tako nešto uradi?
Šta uradiše Njegovi današnji sledbenici, današnje velmože, i svetovne i duhovne, a koje ne propuste priliku da pomenu Svetog Savu? Zašto dovedoše Srbiju na začelje Evrope?
Sveti Sava je bio cenjen gde god bi doputovao, govorio je više jezika o čemu se danas nigde i ne piše (jer kako se drugačije sporazumevao, vodio je prevodioce?), dobio je na poklon jednu od najvećih svetinja u Hrišćanstvu, ikonu Trojeručicu, a gde mogu ove današnje velmože da otputuju i šta mogu da nam donesu, osim novih kreditnih zaduživanja i poklanjanja novca stranim investitorima?
Moja kritika je bila da Sveti Sava nije začetnik formalnog obrazovanja u Srbiji, a što mu neke današnje velmože pripisuju, već se sva pismenost širila u manastirima. Ako se izuzmu škole iz 17. veka u današnjoj Vojvodini, ondašnjoj Ugarskoj (najpoznatija je Karlovačka gimnazija), kao i Velika škola u periodu 1808. do 1813. godine, prvi Licej kao početak formalnog visokog obrazovanja u Srbiji bio je otvoren u Kragujevcu 1838. godine, i to ukazom nepismenog Miloša Obrenovića.
Ispada da je više za formalno obrazovanje u Srbiji učinio nepismeni Miloš Obrenović nego svi pismeni pre njega, a da se Crkva pitala, ne bismo mi još uvek imali ni škole ni univerzitete, i zato mi smeta to licemerno pozivanje na Svetog Savu kao začetnika škosltva u Srbiji.
Ne zato što mi smeta Sveti Sava koji je učinio sve što je učinio za Srbiju, nego mi smetaju ovi današnji koji se na Njega pozivaju, a sami ovi i njihova dela su sušta suprotnost svemu što je On bio i šta je uradio.
Prvi ministar prosvete u Srbiji bio je Dositej Obradović. Naša Crkva ne voli Dositeja, jer je mnogo pisao kritike na račun Crkve i pojedinih crkvenih velikodostojnika, i to mu nikad nisu oprostili. Isto je i danas, gde da napišete bilo kakvu kritiku, posebno nemojmo da kritikujemo naše vladike i to kako troše novac i u kakvim se automobilima voze.
Bitno je da nam oni pričaju i pevaju o Svetom Savi, dok su oni sami sušta suprotnost Rastku Nemanjiću i njegovom ocu Stefanu koji su obojica napustili odobnost dvora i zamonašili se. Ali je valjda to u redu, dovoljno je samo da nas redovno podsećaju na slavnu prošlost, a ne da se i sami ugledaju na te značajne ličnosti iz srpske istorije.
I nema u pričanju i podsećanju na Svetog Savu ničeg lošeg, nije kritika u tom pravcu, nego je kritika što je suština izostavljena, jer onima koji su na vlasti, i svetovnoj i duhovnoj, nije od interesa da se narod bavi suštinom.
Kad bi se narod malo pozabavio suštinom, pitanje je da li bi ove velmože opstale na vlasti, i svetovnoj i duhovnoj.
A kad nema suštine, svejedno je da li ćete pevati o Svetom Savi, klicati Novaku Đokoviću, Aleksandru Vučiću ili nekom fudbalskom klubu, bitno je da velmože niko ne dira i da se ne priča o opštem sunovratu Srbije, ekonomskom, duhovnom, kulturnom i društvenom.
A fakulteti treba prvo da slave Dositeja Obradovića i knjaza Miloša Obrenovića, jer da su se pitali duhovni naslednici Svetog Save iz perioda 19. i 20. veka, ne bimo mi u Srbiji ni danas imali škole i univerzitete, osim po manastirima.
pa i nismo dalje makli iz 12. veka
Uh dobro je!! Uplasih se da sam manjina, da je Student parametar! Sada mi je lakse, hvala Vam!
izgleda je pop doso harley davidson-om na slavu
BAKA; BIVŠI STUDENT
Bravo student!
a da uzmes ti od bake jednu snenoklicu umesto tog bajatog sendvica, hm?
:))
Bravo student!