Na pomolu novi štrajk u školama
Reprezentativni sindikati obrazovanja najavili su da će naredne sedmice doneti odluku o štrajku i da će vladi dati rok do koga očekuju da ispuni ono što je predviđeno sporazumom, potpisanim još u februaru, najavljeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare čelnika Sindikata obrazovanja Srbije, GSPRS „Nezavisnost“ i Sindikata radnika u prosveti Srbije.
Branislav Pavlović, predsednik Sindikata obrazovanja Srbije, rekao je da zaposleni u obrazovanju očekuju odgovor kada će dobiti jednokratnu pomoć i u kom iznosu i šta će biti sa najavljenim uvođenjem platnih razreda, koji bi trebalo da počnu da se primenjuju od 1. januara 2016. Pavlović je naveo da će verovatno biti zatražena i ostavka ministra prosvete Srđana Verbića, koji je „svojim eksperimentisanjem i diletantskim vođenjem obrazovanja izazvao dosad nezabeležen haos i neizvesnost u školama“. On je naveo da je ministar nekoliko puta menjao pravilnike o ceni usluga u osnovnim i srednjim školama, zbog čega raspoređivanje nenastavnog osoblja u mnogim obrazovnim ustanovama još nije završeno.
Predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije Slobodan Brajković najavio je da će prosvetari, u slučaju da platni razredi ne počnu da se primenjuju od naredne godine, tražiti „razumnu korekciju koeficijenata“. Brajković je rekao da su plate prosvetnim radnicima najniže u regionu i da resorno ministarstvo i vlada nisu ispunili ništa iz sporazuma već su napravili dodatni haos.
Na pitanje Danasa da li je najava novog štrajka prazna pretnja, s obzirom na to kako se prethodni protest završio, Branislav Pavlović je odgovorio odrično, napominjući da se u međuvremenu problemi toliko nakupili, da će zaposleni sigurno reagovati.
– Naravno da su ljudi razočarani, ali videćemo kakvo je raspoloženje. Ako nema raspoloženja, nema ni štrajka. U ovoj zemlji ništa nije urađeno, a da nije bilo pritiska i štrajka – smatra Pavlović.
Sindikati su ukazali i da će dodatni haos u školama nastati kada u oktobru počne primena Zakona o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru, koji u prosveti neće dovesti do racionalizacije, jer se na radna mesta onih koji odu u penziju moraju zaposliti drugi.
– Taj zakon, kojim se uvodi diskriminacija žena i zaposlenih u javnom sektoru, suprotan je Konvenciji 111 Međunarodne organizacije rada o diskriminaciji u pogledu zapošljavanja, Ustavu Srbije i zakonima o radu i penzijsko-invalidskom osiguranju – rekao je Branislav Pavlović, napominjući da preporuka koju je ministar Verbić uputio direktorima škola u vezi sa primenom tog zakona nije obavezujuća i ne znači ništa.
Danas
Ovog Pavlovica treba polomiti ko mače muškatle, On radi za drzavu a kobajagi vodi sindikat. Nažalost u ovoj zemlji je i to moguće.
A tek SOČ u Čačku. Uništitelji prosvete. Zapošljavanje preko veze, slizali se sa SNS-om pa postavljaaju direktore iz ove stranke, štite direktore koji čuvaju svoje mesto u nastavi mimo zakona. SOČ treba zabraniti a njegove vodje procesuirati
svi treba u strajk, a nesamo prosvetari.
Vi ste svoje istrajkovali! Celo svoje obrazovanje, imam 32, sam proveo u strajkovima i dobro,lose vreme,kriza…
Sta bi sa proslogodisnjim strajkom? Kada su prosvetari, nazovimo ih intelektualcima, poklekli,nema nade za ostale smrtnike…
Nazalost…
SOČ je preuzeo sve škole u Čačku , tako što je doveo svoje direktore , a kojima odmah naplaćuje to što im je pomogao da sednu u tu fotelju.Kako naplaćuje dugove?Tako što direktor u škole dovodi isključivo lojalno kadar SOČ-a , ali i režimske partije SNS, proteruje dobre nastavnike i pomoćne radnike , koji se usprotive neviđenom nemoralu i bezzakonju u prosveti.Sve ovo uz blagoslov Školske uprave , čiji rukovodilac je deo poltronsko-ulizičke priče.