Najbolji su: Zlatne medalje za čačansku Mašinsko-saobraćajnu školu
Učenici i profesori Mašinsko-saobraćajne škole osvojili su nekoliko nagrada na upravo završenom Međunarodnom festivalu znanja, inovacija i stvaralaštva – Tesla fest 2018. u Novom Sadu.
Od 282 inovativna pronalska koji su prikazani na sajmu, čačanska Mašinsko-saobraćajna škola osvojila je Zlatnu plaketu od Indije, zlatnu medalju od samog organizatora, kao i najveće priznanje od Univerziteta Volga iz Rusije.
-Prvi put smo učestvovali na Tesla festu gde su predstavljena najveća naučna dostignuća iz 50 zemalja. Naša škola predstavila je CNC glodalicu koju smo uradili pre četiri godine kao tehnološku inovaciju, i ortopedsko pomagalo za oboelele od multiple skleroze, koje je osmislio Branko Nedović, koji je želeo da svojoj ćerki olakša život. Zahvaljujući tom pronalasku ona je uspela da sama sebe opslužuje. Mi smo predstavili konrektne stvari a ne preko flajera i filmova, što je većina uradila. Ono što je najbitnije i što nam je dalo vetar u leđa to je da smo mi prvi put do sada dobili priznanje od drugih zemalja, poput Kine, Indije, Rusije, Portugalije i Poljske. Od 282 inovativna pronalska koji su prikazani na sajmu mi smo osvojili Zlatnu plaketu od Asocijascije Indije koja dodeljuje posebna priznanja. Osvojili smo zlatnu medalju od samog organizatora, a ono što je nama posebno drago da smo jedini dobili priznanje od Univerziteta Volga iz Rusije koja ima 80 studijskih programa, i to je najveće priznanje koje smo dobili, rekao je Dragiša Petković, orgnizator praktične nastave u Mašinsko-saobraćajnoj školi.
Rezultate koje poslednjih godina postiže Mašinsko-saobraćajna škola posledica je uvođenja dualnog obrazovanja od 2008. godine. Učenici pored teorijskog znanja stiču i praktična znanja, bilo u laboratorijma škole ili kod privrednika.
-Po prvi put sam imao priliku da učestvujem na jednoj ovako velikoj manifestaciji koja se održala u Novom Sadu. To je jedno veliko iskustvo za mene, upoznao sam se sa svetskim inovacijama, dalo mi želju za učenjem i daljim usavršavanjem. Upoznao sam dosta stranih inovatora. Nadam se i želeo bih da moji drugovi dobiju priliku da i ubuduće posećuju sajmove i vide dokle je svet stigao, da steknu nova poznanstva, prošire vidike, kaže Matija Zečević, učenik III razreda na obrazovnom profilu operater mašinske obrade.
Učenici i profesori Mašinsko saobraćajne škole narednih dana učestvovaće sa Sajmu nastavnih učila sa kojeg su se uvek vraćali sa nagradama i priznanjima. Kako je najavio profesor Petković, trenutno se radi na glodalici koja treba da dobije nadogradnju i modifikaciju i koja će imati mogućnost upravljanja sa pet osa, umesto dosadašnje tri.
-Prošle godine smo radili ekološke kante koje su predstavljene na Sajmu građevine i za njih imamo veliko interesovanje. Problem je da mi kao škola nemamo pravo prodaje ni nabavke repromaterijala za proizvodnju. Očekujemo da se promeni zakon i da srednje stručne škole dobiju mogućnost da nešto i zarade ako imaju mogućnost, a da dobijeni novac dalju ulažu u opremanje škola, rekao je profesor Petković.
Direktor Mirko Lazović rekao je da je želja škole da se za dve godine napravi mašinsi centar za CNC tehnologije u ovom regionu. Najavio je da će u školi uskoro biti otvoreni i kabineti za novi smer dualnog obrazovanja – modni krojač, koji su opremljeni uz pomoć nemačke vladine organizacije GIZ.
Čestitamo Matiji i kolektivu škole. Svaka čast za postignut uspeh.
Kolektiv OŠ“Branislav Petrović“ Slatina, ponosi se bivšim učenikom