Najmlađi za razumevanje i toleranciju
Predškolska ustanova „Moje detinjstvo“, u saradnji sa partnerskim institucijama, realizovala je u vrtiću “Mladost” na Ljubić keju, projekat „Zajedno u različitosti“. Realizaciju je finansirala Evropska unija, posredstvom projekta Partnerstvo za pomirenje kroz predškolsko obrazovanje, vaspitanje i razvoj u Evropi.
Projekat „Zajedno u različitosti realizovan je kao jednodnevni događaj u vrtiću Mladost. Kroz brojne radionice i učešće predškolaca i mališana školskog uzrasta, roditelja, vaspitača i nastavnika promovisano je razumevanja i poštovanja različitosti u radu sa decom.
– Desetak učenika OŠ Tanasko Rajić učestvovalo je u pripremi projekta u kome ćemo upoznati naše mlade sugrađane o nekim drugim narodima koji su samo na prvi pogled drugačiji od nas. Želimo da pošaljemo poruku da smo svi isti bez obzira gde živimo i da zbog toga što neko ima drugu boju kože ili drugu veroispovest ne znači da je taj loš – rekla je Miona Milosavljević, učenica OŠ Tanasko Rajić.
Njen drug Filip Bojović predstavio je Brazil, u reči, slici ali i plesu.
– Nije važno da li smo bele ili crne boje. Deca su deca i svi treba da se međusobno volimo i poštujemo – poručio je učenik Filip.
Deca, roditelji, nastavnici i vaspitači kroz igru su učili su o razlikama i inkluziji. Projekat je realizovala predškolska ustanova „Moje detinjstvo“ sa školama “Tanasko Rajići i “1. novembar”, Meðuopštinskom organizacijom slepih i slabovidih i Meðuopštinskim udruženjem gluvih i nagluvih.
– Ovo je naš način da se borimo protiv diskriminacije. Ono što je jako važno to je da pričamo o tome, da ukazujemo na to jer smo mi odrasli jako puni predrasuda. Oni će danas videti kako izgleda biti drugačiji i različit. Nadam se da ćemo naterati ljude da razmišljaju o tome, a mi ćemo nastaviti da radimo na ovom i sličnim projektima – rekla je Suzana Simeunović, direktorka PU „Moje detinjstvo„.
U cilju podsticanja poštovanja različitosti i unapređenje inkluzivne prakse održane su radionice “Sa decom oko sveta”, “Kako možemo da se sporazumevamo”, “Mala olimpijada”, “Upoznajmo različita pisma” i „Crtamo na neobičan način“.
– Oduševljena sam programom i prizorom koji danas vidim u dvorištu vrtića Mladost. Ovo je divno, ne verujem da je ovo stvarnost da su sva naša deca zajedno i da se bore protiv diskriminacije i za toleranciju. Drago mi je što smo pozvani da učestvujemo i damo svoj doprinos – kaže Zorica Petković iz Međuopštinskog udruženja gluvih i nagluvih.
– Ovo je jedan od načina da naše najmlađe sugrađane upoznamo sa njihovim drugovima i drugaricama koji su nešto različiti a u stvari su kao oni. Videli smo danas da oni ipak imaju mnogo toga zajedničkog, da mogu zajedno da se igraju, druže, da učestvuju na takmičenjima – rekao je Milorad Đondrić, direktor Škole za osnovno i srednje obrazovanje „1.novembar“.
Podršku projektu i samoj ideji dala je i lokalna samouprava. Pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Dačić podsetio je da oko 10 odsto stanovništva ma neki oblik invaliditeta, i da je ovo najbolji način da se pobede predrasude.
– Lokalna samouprava podržava svaki vid ovakve saradnje između ustanova. Svaki vid ovakve saradnje pomaže socijalnom uključivanju i inkluziji oko deset procenata stanovništva koji imaju neki oblik invaliditeta. Svako ima pravo na različitost ali i na uključenost u društvenu sredinu. Posebno mi je drago što je inicijator naša predškolska ustanova kako bi u najranijem uzrastu razvijali toleranciju prema drugima – rekao je pomoćnik gradonačelnika Aleksandar Dačić.
Realizaciju programa Zajedno u različitosti finansirala je Evropska unija posredstvom projekta Partnerstvo za pomirenje kroz predškolsko obrazovanje, vaspitanje i razvoj u Evropi.
_______________________________________________________