Nekadašnji profesor FTN-a novi rektor KG Univerziteta?
UNIVERZITET u Kragujevcu dobiće danas novi Savet, a najverovatnije i novog rektora. Kao najozbiljniji kandidat spominje se prof. dr Nenad Filipović, nekadašnji profesor Fakulteta tehničkih nauka u Čačku a sada Fakulteta inženjerskih nauka.
Vlada Srbije izabrala je prošle nedelje svojih šest predstavnika u Savetu Univerziteta u Kragujevcu, i studenti su delegirali tri člana, a ostalo je da fakulteti izaberu još 12 članova najvišeg univerzitetskog tela. Donedavni rektor prof. dr Nebojša Arsenijević, međutim, smatra da je način na koji se bira novi Savet nezakonit.
Očekuje se da na sednici novo telo bude konstituisano, te da ono imenuje v.d. rektora, koji će da nasledi smenjenog Arsenijevića.
– Ideja Ministarstva prosvete bila je da se rad Univerziteta u Kragujevcu uvede u zakonski okvir, a da se očuva njegova autonomija – izvestio je prof. dr Vladimir Popović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete, na jučerašnjoj sednici Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje. – Procedura izbora članova koji su predstavnici akademske zajedice ide dosta dobro i očekujemo da savet bude konstituisan i izabran vršilac dužnosti rektora. Ministarstvo prosvete nije želelo da se meša u izbor rektora, već njega Univerzitet treba da izabere sopstvenim snagama.
Potpredsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje prof. dr Branislav Jeremić, koji je i zaposlen na Univerzitetu u Kragujevcu, ocenio je da je Ministarstvo prosvete imalo snage da spase jedan univerzitet.
– U traženju rešenja Ministarstvo prosvete nije se ogrešilo o autonomiju – naglasio je Jeremić i dodao da je ovo škola za svakog rektora i poruka da država postoji ne samo da daje novac za rad univerziteta, već i da kontroliše poštovanje primene zakona.
Sa druge strane, Arsenijević kaže da Ministarstvo prosvete nema pravo da raspisuje izbore za nove članove Saveta, već da je to posao organa upravljanja univerziteta.
– Osam članova dosadašnjeg saveta podnelo je ostavku i predsednik saveta je raspisao konkurs za članove koji će ih zameniti – kaže Arsenijević za „Novosti“. – Mnogi fakulteti već su dali svoje kandidate, a onda je Ministarstvo prosvete raspisalo poziv za novi savet. Tako su neki fakulteti izabrali jednog predstavnika za postojeći savet, a odmah zatim morali da biraju novog, po pozivu Ministarstva prosvete. Problem je što je ministarstvo zaboravilo na postojeće članove i to da sadašnji Savet nije raspušten, a mandat im traje do januara 2019. godine.
Privedeni dekan Medicinskog fakulteta i tri prijatelja, hteli da prebiju profesora!
POLICIJA u Kragujevcu je u utorak sudiji ovdašnjeg Prekršajnog suda po skraćenom postupku privela dekana Medicinskog fakulteta dr Predraga Čanovića i njegove poznanike M. P., R. J. i N. L., protiv kojih su prijave podnete „zbog drskog i bezobzirnog ponašanja“.
Svemu je prethodio verbalni sukob dekana Čanovića i njegovog kolege Nemanje Zdravkovića – ispred i u holu zgrade Osnovnog javnog tužilaštva u Kragujevcu, gde se između njih dvojice vodi radno-pravni spor. Kako saznajemo, OJT je pokrenulo istragu jer dekan, ni posle novčane kazne, nije sproveo raniju odluku suda o povratku dr Zdravkovića na isto radno mesto…
Policija saopštava da je dr Čanović, posle psovki i pretnji koje je uputio dr Zdravkoviću, pozvao trojicu poznanika da se „obračunaju sa njim“, pa se osnovano sumnja da su se i oni drsko i bezobzirno ponašali ispred zgrde OJT, te da su pokušali da uđu u kancelariju u kojoj se održavalo saslušanje.
Nezvanično se saznaje i to da se dr Čanović pred sudom branio tvrdnjom da ga je dr Zdravković prvi verbalno napao.
Policija je trojici Čanovićevih poznanika odredila zadržavanje do 24 sata, a onda ih je sve skupa privela Prekršajnom sudu., pišu Novosti.
Da, logično je po rečima prethodnog rektora da ostane stari sastav Saveta, samo da umesto onih koji su dali ostavke fakulteti delegiraju druge poslušnike bivšeg rektora, koji će opet jednoglasno da potvrde da ministar nije u pravu i da stari rektor ostaje!
Da imamo pravnu državu, svi redom bi bili smenjeni uz zabranu stupanja na bilo kakvu funkciju na univerzitetu i fakultetima do penzije.
A pošto nemamo pravnu državu, mogli bi bar kao narod da imamo više obraza i morala, ali ovi ljudi očigledno ni toga nemaju, pa je pitanje da li uopšte zaslužuju da budu i profesori univerziteta, jer kakav primer daju mlađim kolegama? Da je bahaćenje i nepoštovanje zakona, kao i osnovnih moralnih načela, isplativije i bolje nego biti pošten i raditi posao koji im je država poverila?
Pozdrav za pravnika koji se zove da je pravnik! :-*